Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ünlülerin albümünden nostaljik fotoğraflar

Bugünün magazin ünlülerinin geçmişte nasıl göründüğünü biliyor musunuz. Peki ya daha onlar ortada yokken magazin safyalarına kimlerin konuk olduğunu. Şimdi Hafta Sonu dergisi ve Hürriyet arşivinden derlediğimiz fotoğraflar eşliğinde nostaljik bir yolculuğa çıkalım.

1/96

FİLİZ AKIN Beypazarı’nda dünyaya gelen ve sinemaya tamamen tesadüf sonucu başlayan Türk sinemasının ‘Kolejli Kızı’ Filiz Akın, filmleriyle milyonların gönlünde taht kurdu.

2/96

BÜLENT ERSOY Türk müziğinin tartışılmaz en iyi yorumcularından olan Bülent Ersoy, 14 Nisan 1981’de Londra’da geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatıyla kadın oldu.

3/96

EMRAH Küçük yaşta sahneye çıkan ve kendini kabul ettren Emrah, yoğun çalışmalarından arta kalan zamanında kendini havuza atmayı pek severdi (1987).

4/96

GÜLBEN ERGEN 1987 yılında Hürriyet Sinema 2. Güzeli seçilince hayatı değişen Gülben Ergen, düzgün fiziği ile önce mankenliğe başladı. Podyumların aranılan isimlerinden birisi olan Ergen, uzun yıllar fotomodellik yaptı (1986).

5/96

FATMA GİRİK Filmlerde figüranlık yaptı, annesinin (Münevver Girik) yanında henüz 13 yaşında sinemayla tanıştı. Kısa sürede zirveye çıktı. O yıllarda setlerde ünlü de olsanız kendi makyajınızı kendiniz yapardınız (1965).

6/96

EROL EVGİN -ERSAN ERDURA Sanatçılar arasındaki dayanışmaya her zaman rastlarız. İşte yine böyle bir anı ve Erol Evgin, stüdyoda Ersan Erdura’ya vokal yapıyor (1982).

7/96

GÖNÜL YAZAR- DURUL GENCE- AJDA PEKKAN Ajda Pekkan, sahneye Gönül Yazar’ın yardımı ile çıktı. Çünkü giyecek ne bir elbisesi ne de ayakkabısı vardı. Yazar giymediği elbise ve ayakkabılarını Pekkan’a verdi. Sonraki yıllarda Ajda Pekkan, Durul Gence ile birlikte Ajda Pekkan&Durul Gence Beşlisi olarak sahneye çıktı (1969).

8/96

CADDEBOSTAN MAKSİM GAZİNOSU Caddebostan Maksim Gazinosu’nun ışıklı neonu. Kadroda kimler yok ki! Assolist Emel Sayın. Alt kadrosunda ise Göksel Arsoy, Sezen Aksu, Recep Kaymak, Meral Zeren, Zeki Alasya ve Metin Akpınar var. Hey gidi günler, hey gidi gazinolar (1981).

9/96

EMEL YILDIZ- FATMA GİRİK ‘Panter Emel’ lakaplı Emel Yıldız, birçok ünlü oyuncuyu Türk sinemasına kazandırdı. Bunlardan birisi de Fatma Girik’ti (1988).

10/96

NÜKHET DURU Yakınlarının ‘Kara kuru Nükhet Duru’ diye takıldığı Nükhet Duru, bu yakıştırmaya her zaman güler yüzüyle karşılık vermesini bilirdi (1977).

11/96

PERİHAN SAVAŞ- MESUT ENGİN Birlikte birçok film çeken Perihan Savaş ile Mesut Engin, 1973 yılında kamera karşısına geçtikleri ‘Yedi Evlat İki Damat’ filminde (1973).

12/96

UĞUR BÖCEKLERİ- HÜLYA AVŞAR 1983 yılında Türkiye Güzeli seçilen Hülya Avşar’ın daha önce evlenip boşandığı için tacı elinden alındı. Bir anda herkesin merak ettiği birisi haline gelen Avşar, İzmir Fuarı’na gitti ve Uğur Böcekleri ile birlikte sunuculuk yaptı (1983).

13/96

SEVİM EMRE- ORHAN GENCEBAY Orhan Gencebay ile Sevim Emre aşkının ilk yılları... O zamanlar oğlu Altan’ın annesi Azize Gencebay’dan boşanmak üzere olan Gencebay, hiçbir yere Emre’siz gitmiyordu (1976).

14/96

MÜJDE AR 1984’teki ‘Fahriye Abla’ filmini ve Müjde Ar’ın hamamdaki sahnelerini hatırlamamak mümkün mü?

15/96

Ahmet Muhip Dranas'ın aynı adlı şiirinden Yavuz Turgul tarafından uyarlanan 1984 tarihli Fahriye Abla adlı film bir döneme damgasını vurdu.

16/96

GÜLDEN TATLI- AHMET TATLI-HÜSEYİN TATLI İBRAHİM TATLISES- GÜLŞEN TATLI- Şanlıurfalı şarkıcı İbrahim Tatlıses, çocukları Ahmet, Gülşen, Gülden ve kardeşi Hüseyin’le memleketindeki dünyaca ünlü Balıklı Göl’de hatıra fotoğrafı çektirirken (1980).

17/96

ŞÜKRÜ BİRANT- SADRİ ALIŞIK- AHMET ÖZHAN- AHMET SEZGİN İzmir Fuarı’nda program yapan sanatçılar, gündüzleri Efes Oteli’nin havuz başında toplanırlar, aralarında şakalaşırlardı. İşte yine böyle bir günde Şükrü Birant, Sadri Alışık ve Ahmet Sezgin bir araya gelip Ahmet Özhan’ı karga tulumba havuza atmaya çalışıyorlar (1977).

18/96

KADİR İNANIR- CHRISTINE HAYDAR Kadir İnanır, 1979’da İstanbul’a gelen ve ‘Haydarpaşa’nın gelini’ olarak lanse edilen, birçok filmde rol alan Christina Haydar ve kocasıyla birlikte. HS_KART_17.indd 2 11/3/10 1:18:03 PM

19/96

NÜKHET DURU- DOĞAN CANKU Nükhet Duru ile Doğan Canku, gazinodaki kulis odasında yemek yiyorlar. Duru ile Canku kısa süren bir de aşk yaşamışlardı (1978).

20/96

YAŞAR KEKEVA- NEŞE KARABÖCEK- ORHAN GENCEBAY- AZİZE GENCEBAY ‘Orta Şarkın Altın Bülbülü’ lakaplı Neşe Karaböcek, Orhan Gencebay ile Yaşar Kekeva’nın sahibi olduğu Kervan Plak’tan çıkan LP’si çok satınca altın plakla ödüllendirildi

21/96

CELAL ŞAHİN- ÖZTÜRK SERENGİL- ORHAN BORAN- MÜJDAT GEZEN Türk komedi dünyasının üç ünlü komedyeni ile bir ünlü sunucusu aynı kutlamada bir araya gelince, ortaya bu tarihi fotoğraf çıktı (1970’lerin sonu).

22/96

TANJU OKAN- NİLÜFER KOÇYİĞİT- TANJU KOREL Hülya Koçyiğit’in kız kardeşi Nilüfer Koçyiğit, iki Tanju arasında kalınca hemen bir dilek tuttu (1975).

23/96

FAHRİ KORUTÜRK- AYLA ALGAN- AJDA PEKKAN- YILMAZ DURU- TÜRKAN ŞORAY 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, sanatçılara ayrı bir önem verirdi. Çankaya Köşkü’nde yapılan resepsiyonlara birçok ünlü sanatçıyı davet eden Korutürk, onlarla sohbet eder, şiltler sunardı (1978).

24/96

ÜMİT TOKCAN- MUSTAFA SAĞYAŞAR Bir gazino kulisi. Ümit Tokcan, yine sazını eline almış, aynı gazinoda sahneye çıkan arkadaşı Mustafa Sağyaşar’a yeni derlediği türküsünü dinletiyor (1976).

25/96

MUAZZEZ ABACI- GÖNÜL YAZAR Cazip tekliflere daha fazla dayanamayan Muazzez Abacı, Ankara Radyosu’ndaki görevinden ayrılarak İstanbul’a geldi. Kendisine yardımcı olanlardan birisi de her ne kadar rakibi de olsa Gönül Yazar’dı (1976). HS_KART_24.indd 2 11/3/10 1:22:57 PM

26/96

FERDİ TAYFUR- VAHDET VURAL Arabesk müziğinin iki ünlü ismi Ferdi Tayfur ve Vahdet Vural, gazino kulisinde bilek güreşi yapıyorlar (1978).

27/96

ALİ ATİK- LEVENT KIRCA- AYŞEGÜL ATİK TRT’ye parodiler çeken Levent Kırca ve Ali-Ayşegül Atik çifti, bu defa bir ameliyat skecinin hazırlıklarını yapıyorlar (1979).

28/96

NÜKHET DURU- BEŞ YIL ÖNCE- ON YIL SONRA Nükhet Duru, bir döneme damgasını vuran ‘Beş Yıl Önce On Yıl Sonra’ grubu ile bir yazlık gazinoda program yapıyor (1984).

29/96

ORHAN GENCEBAY O yılların en ünlü sanatçılarından olan Orhan Gencebay’ı bir film çekimi sırasında yakalayan çocuklar, hemen etrafını sarıp onu daha yakından görme fırsatı buldular (1975).

30/96

BARIŞ MANÇO Çocukların sevgilisi Barış Manço yine çocuklarla birlikte. Hem de kendi adının verildiği sokağın başında (1984).

31/96

HÜLYA AVŞAR- ORHAN GENCEBAY Filmin adı ‘Şoför’... Dönemin arabesk kralı Orhan Gencebay’ın bol şarkılı filmlerinden en çok ilgi görenlerinden. Başrolün kadın kahramanı Hülya Avşar, Orhan Baba’nın omuzlarında (1986).

32/96

ZEKİ MÜREN Yakın çevresi “Paşam aman böyle şeyler yapma, Türk halkı bunları kaldıramaz” diye uyarsa da, o sahnedeki yeniliklerini sakınmadan hayata geçirdi. Kulaklarda o billur sesinin yarattığı keyifler, gözlerde ise Paşa’nın mini eteği, dizlerinin üzerine kadar çıkan apartman topuklu çizmeleri... Yakın çevresinin söylediği tepkiler de olmadı.

33/96

NİLÜFER- KAYAHAN Bir dönem içtikleri su bile ayrı gitmezdi aynı bisiklette gördüğünüz Nilüfer’le Kayahan’ın. Nilüfer 1984’te Kayahan’ın ‘Kar Taneleri’ni seslendirdi. Sonra daha birçok eserini. Ama araya dargınlık girince Kayahan ona şarkılarını yasakladı.

34/96

AJDA PEKKAN Pop müziğimizin ikonu, süper starı Ajda Pekkan... Her zaman bakımlı, her haliyle güzel...

35/96

SEZEN AKSU Pop müziğimizin ‘Minik Serçe’si Sezen Aksu, lise yıllarında arkadaşlarıyla birlikte... Gözlerinde siyah gözlükleri ve eli cebinde. Aklında ise dersler değil, müzik var. Aksu’nun İzmir’deki belediye otobüslerinde bağıra çağıra şarkılar söylediği yıllar.

36/96

EMEL SAYIN- MÜJDAT GEZEN Emel Sayın sahneye çıkmak için kulis odasından ayrılırken, kulağına bir fıkra anlatarak ona moral veren kişi Müjdat Gezen’den başkası değil.

37/96

GÜLŞEN BUBİKOĞLU Sinemamızın ‘Hırçın Kız’ı Gülşen Bubikoğlu, bir dönemin aranılan yıldız oyuncularından birisiydi.

38/96

FATMA GİRİK Bir dönem sadece rol kabiliyeti, yeteneği, sinemadaki Erkek Fato’luğu değil, aslında bikinili görüntüleri de vardı Fatma Girik’in. Yine böyle bir günde Fato özgürce deniz kıyısında bikinisiyle koşuyor. Ancak İstanbul’un denizi o zamanlar şimdikinden çok daha temiz.

39/96

CÜNEYT ARKIN Macera filmlerinde asla dublör kullanmayan, ölüme meydan okuyan Cüneyt Arkın’ın bir apartman balkonunun kenarında gezerken ayağının kayıp ölümün soğuk nefesini hissettiği anın fotoğrafı.

40/96

ZEKİ ALASYA - METİN AKPINAR Zeki Alasya, Metin Akpınar yıllar yılı tiyatro sahnelerinde de, film setlerinde de ayrılmadı hiç. Bu fotoğraf da bir tatilde çekildi. Akpınar, havuzdan çıkan Alasya’ya bornozunu tutuyor.

41/96

AJDA PEKKAN- NÜKHET DURU Pop müziğin iki divası, Ajda Pekkan ile Nükhet Duru. Şarkıları, albümleri, sahne programlarıyla rakiptiler elbette. Ama özel hayatlarında da dosttular.

42/96

AYSEL TANJU- ADNAN PEKAK 1960’ların ilk yarısında Zeki Müren’in İstanbul sahnelerindeki en büyük rakibiydi Adnan Pekak. Bugün yaşı 40’ın üzerinde olanlar onu ve şarkılarını hatırlayacaklardır. Pekak’ın yanındaki ise o dönemin ünlü oryantali Aysel Tanju.

43/96

İLHAN İREM ‘Boş Ver Arkadaş’la bir anda zirveye çıkan İlhan İrem’in plaj sefası.

44/96

KEMAL SUNAL Temmuz 2000’de ‘Balalayka’ filminin çekimine giderken uçakta kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılan Kemal Sunal’ı unutmak mümkün değil. ‘Melek Şaban’ her zaman yüreğimizde.

45/96

SADRİ ALIŞIK Türk sinemasının unutulmaz aktörü Sadri Alışık, 60’ların ikinci yarısında Saner Film’e çektiği ‘Turist Ömer’ serisiyle Türkiye’nin sevgilisi oldu.

46/96

HARİKA AVCI Bir dönemin ünlü assolisti Harika Avcı, sanat dünyasına adım attığı ilk yıllarda bir hayli kiloluydu.

47/96

KADİR İNANIR- DEMET AKALIN Demet Akalın için en büyük talih Kadir İnanır ile tanıştığı gündü. Kadir İnanır 80’li yılların ortalarında dört filmlik bir proje hazırlığı içindeydi. Bu filmlerin birinde oynaması için de Demet Akalın’ı seçti. O dönemde kimsenin tanımadığı Akalın’ı, günümüzde tanımayan yok.

48/96

ZERRİN ÖZER 80’lerin başında müthiş bir iradeyle rejime giren Zerrin Özer, leopar desenli mayosuyla bu pozu verirken ne kadar mutlu ve neşeli.

49/96

HÜLYA AVŞAR- İBRAHİM TATLISES Mavi Mavi’ filminde başrolü oynayan İbrahim Tatlıses ve Hülya Avşar, filmdeki en çok ses getiren sahnede. Bu sahne, ilginçtir, tam 15 kez tekrarlandı!

50/96

ÖZTÜRK - SEREN “Soyadımla her zaman gurur duyuyorum” diyen Seren Serengil, bir dönemin en ünlü oyuncularından olan babası Öztürk Serengil’in kucağında. Seren henüz 6 yaşında. Baba kızın mutluluk pozu bu (1976).

51/96

YILMAZ GÜNEY- NEBAHAT ÇEHRE ‘Kamalı Zeybek’ filminde Nebahat Çehre’ye evlilik teklifinde bulunan Yılmaz Güney, kısa süre içinde muradına erdi ve onunla nikah masasına oturdu (1966). Ancak bu mutluluk birbuçuk yıl sürdü.

52/96

KADİR İNANIR- TÜRKAN ŞORAY 1980’li yıllarda sinemanın ideal ikilisiydi onlar. ‘Bodrum Hakimi’, ‘Devlerin Aşkı’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Kara Gözlüm’ gibi filmlerde yaşadıkları aşklar, sinema izleyenleri tarafından gerçek sanıldı, birbirlerine çok yakıştırıldılar.

53/96

SİBEL CAN Meslek hayatına dansöz olarak başlayan Sibel Can'ın gençlik yıllarından..

54/96

SEZEN AKSU Minik Serçe, Edith Piaf'ın hayatını konu alan Kaldırım Serçesi adlı kitabı okuyor.

55/96

TÜRKAN ŞORAY Türk sinemasının "Sultan'ı Türkan Şoray yıllar önce.

56/96

FATMA GİRİK Genç kuşaklar Fatma Girik'i belki de hiç böyle görmedi.

57/96

GÜLBEN ERGEN Ergen mesleğe manken olarak başladı. Sonra sahneye çıktı, ardından da oyunculuk geldi.

58/96

AJDA PEKKAN Gözlüklü Süperstar..

59/96

BARIŞ MANÇO Manço'yu kısa saçları ve sakalsız- bıyıksız haliyle tanımak pek kolay değil.

60/96

EMEL SAYIN VE FAHRETTİN ASLAN Bir dönemin gazinocular kralı Aslan, o dönemin en gözde assolistlerinden Emel Sayın ile.

61/96

SADRİ ALIŞIK- ÇOLPAN İLHAN Ünlü çift oğulları Sadri'nin sünnet düğününde.

62/96

ATIF YILMAZ-TÜRKAN ŞORAY- DENİZ TÜRKALİ Sinemanın üç ustası birlikte.

63/96

EKREM BORA- FATMA GİRİK Girik ödül sevincini böyle paylaştı.

64/96

USTALAR BİR ARADA Aytaç Arman, Kadir İnanır ,Zeki Müren,Barış Manço , Nilüfer ,Türkan Şoray , Emel Sayın,Gülşen Bubikoğlu...

65/96

KADİR İNANIR - TÜRKAN ŞORAY Sinemanın iki ünlüsü birlikte.

66/96

MÜZEYYEN SENAR Türk sanat müziğinin usta ismi yıllar önce..

67/96

KEMAL SUNAL Yeşilçam'ın 'güldüren adamı' Kemal Sunal eşi ile birlikte.

68/96

ZEKİ MÜREN- MÜZEYYEN SENAR İki usta birlikte.

69/96

KİMLER YOK Kİ BU MASADA Selim Naşit Gazanfer Özcan Adile Naşit Gönül Ülkü

70/96

ŞENER ŞEN Usta aktör yemek pişiriyor.

71/96

USTALAR SAHNEDE Zeki Alasya Metin Akpınar Ayşen Gruda Bilge Şen Ahmet Gülhan

72/96

EMEL SAYIN Ünlü şarkıcı köpeğiyle birlikte.

73/96

BÜLENT ERSOY Geçmişten ilginç bir anı.

74/96

EMEL SAYIN - CELAL BAYAR Emel Sayın eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar

75/96

MEHMET ALİ ERBİL- MUHSİNE KAMİLOĞLU- SADETTİN ERBİL Erbil, babası ve eski eşiyle birlikte.

76/96

HÜLYA AVŞAR Kraliçelik keyfi kısa sürdü.

77/96

FATMA GİRİK- YILDIZ KENTER Yıllar öncesinden bir tatil anısı.

78/96

FİLİZ AKIN Geçmişte dergi kapaklarını süsleyen ünlülerden biriydi Filiz Akın.

79/96

TARIK AKAN O bir zamanların en yakışıklı aktörlerindendi.

80/96

ORHAN GENCEBAY- SEVİ EMRE Bir dönem en çok onların aşkı konuşuluyordu.

81/96

HÜLYA KOÇYİĞİT Yıllar öncesinden bir dergi kapağı.

82/96

SELDA ALKOR Ses dergisi dönemin ünlülerini sayfalarına konuk ederdi.

83/96

TÜRKAN ŞORAY- RÜÇHAN ADLI Onların aşkı da bir döneme damga vurdu.

84/96

KEMAL SUNAL Büyük usta sahnede.

85/96

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ Adile Naşit, Kartal Tibet, Tarık Akan

86/96

ZEKİ MÜREN- SEZER GÜVENİRGİL Geçmişin iki ünlüsü bir arada.

87/96

HÜLYA AVŞAR Bedri Baykam, 1987 İstanbul Bienali’ndeki işi için Hülya Avşar’ı hamama sokmuştu.

88/96

MÜJDE AR 1970'li yılların en güzel yıldızlarından biriydi.

89/96

EDİZ HUN Emektar aktör yıllar önce bir kavga ile magazin basınına konu olmuştu.

90/96

O dönemde basında çıkan haberlere göre Hun ve sevgilisi ile birlikte otomobilde otururken İstinyeli gençlerin saldırısına uğramıştı. Hun olay yerinde hızla uzaklaşırken gençlerin attığı taşlar yüzünden otomobili de hasar görmüştü.

91/96

NAZAN ŞORAY Feriköy´de bir film çekimi sırasında artistleri seyretmek için toplanan Roman kadınlar Nazan Şoray´a lafatıp "Sen de bizdensin" diye seslenince olanlar olmuştu.

92/96

Şoray ile çekimi izleyen kadınlar arasında yaşanan arbede sette çalışanlar tarafından sona erdirildi.

93/96

FİKRET HAKAN- HÜLYA KOÇYİĞİT- GÜLŞAH SOYDAN Günümüzde yuvasını kurmuş, anne olmuş ve de kayınvalideliğe hazırlanan Gülşah (Soydan) Alkoçlar, annesi Hülya Koçyiğit ve Fikret Hakan’la aynı filmde buluşmuştu. ‘Gülşah Küçük Anne’ sinemalarda büyük ilgi görmüştü.

94/96

GÖLBAŞI SİNEMASI Bu ne ekmek kuyruğu, ne benzin kuyruğu... Bu bir sinema kuyruğu... 60’lı yılların başı. Turgut Özatay ve Aysel Tanju’nun oynadığı ‘Hancı’ filmi, Ankara Gölbaşı Sineması’nda kapalı gişe gösteriliyor. Biletler karaborsada.

95/96

GEÇMİ ZAMAN OLUR Kİ Ali Kocatepe, Hülya Avşar, Hıncal Uluç

96/96