Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yılın yaban hayatı fotoğrafı iyiydi

Londra Ulusal Tarih Müzesi, "Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafı" yarışmasında bu yıl birincilik ödülünü, boynuzu nedeniyle öldürülmüş bir siyah gergedanı görüntüleyen Güney Afrikalı Brent Stirton'a verdi. Beş buçuk yaşındaki bir fotoğrafçı da ödüle layık görüldü.

1/14

Tony Wu'nun "Büyük Buluşma" adını verdiği bu fotoğraf Memeli hayvanlar kategorisinde birinci oldu ve Sri Lanka'da çekildi.

2/14

Buz Canavarı isimli bu sıra dışı fotoğraf Fransız Laurent Ballesta tarafından Doğu Antarktika'da çekildi. Bir buzdağının altını gösteren fotoğraf, çevre dalında ödül aldı ve aslında pek çok karenin birleştirilmesinden oluşuyor.

3/14

Batı Afrika kökenli bir türe ait gorilin beslenirken çekilen fotoğrafı ise "Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı" ödülüne layık görüldü. Fotoğraf, Hollandalı 18 yaşındaki Daniël Nelson tarafından Kongo'da çekildi ve 15-17 yaş kategorisinde yarışmaya alındı.

4/14

İsmi "Yengeç Sürprizi" olan bu fotoğraf ise Avustralyalı Justin Gilligan tarafından Tazmanya'da çekildi. Omurgasızlar kategorisinde ödüle layık görülen fotoğrafta, bir ahtapot, örümcek yengeci tarlasından kendine bir yiyecek seçiyor.

5/14

Wyoming'te bulunan Yellowstone Milli Parkı'ndaki Lamar Vadisi'nde bir dişi kırmızı tilki avlanıyordu. Fotoğrafçı Ashleigh Scully, yaklaşık 10 saniye boyunca böyle kaldığını belirtirken bu muhteşem anı o şekilde görüntüledi.

6/14

Türü tehlike altında bulunan Deri sırtlı kaplumbağa ABD Virgin Adaları'ndaki St Croix bölgesinde ay ışığı altında yumurtalarını yerleştirildikten sonra, Sandy Point' tarafından denize geri dönüş anında fotoğraflandı.

7/14

"Derin Düşünceler" isimli bu fotoğraf ise Peter Delaney tarafından çekildi ve "Hayvan Portreleri" dalında birinci oldu. Uganda'daki Kibale Ulusal Parkı'nda dinlenen bir şempanzenin fotoğrafını çeken Delaney, Afrika'ya fotoğraf kariyeri yapmak için taşınmıştı.

8/14

"Palmiye Yağı'ndan Sağ Kalanlar" isimli bu fotoğraf Amerikalı Bertie Gekoski tarafından çekildi ve Yaban Hayatı Fotoğrafçısı dalında sahibine ödül getirdi. Borneo adasında çekilen karede, 3 nesil Borneo filinin, palmiye yağı için kesilen ağaçlar arasında ilerleyişi görülüyor.

9/14

Fotoğrafçı Eilo Elvinger, kutup ayılarının bu görüntüsünü birbirinin yanından çekti ve bu görüntü ona yılın vahi fotoğrafçısı ödülünü getirdi

10/14

"Martıların Tutunuşu" isimli bu fotoğraf ise İtalya'dan Ekaterina Bee tarafından çekildi ve 10 yaş ve altı kategorisinde birinci oldu.

11/14

12/14

Bu hindinin de fotoğraflandığı an prestij ödülüne layık görüldü.

13/14

Norveç'teki Lofoten Adaları'nda bir köyden fotoğrafı. Fotoğrafçı Dorin Bofan tarafından çekilen bu fotoğraf, köyün üzerinde bulunduğu yamacın parlak renklerle kaplı örtüsüne ait bir görüntü.

14/14