Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yoksul evlerden malikanelere

TÜRKİYE'NİN BİR GERÇEĞİYİM BEN Tuvaleti ve banyosu bile olmayan bir gecekonduda büyüyüp üst üste bir kaç yıl Türkiye'nin vergi rekortmeni olacak kadar para kazanabilmek, benzerine sadece filmlerde ya da romanlarda rastlanabilecek bir olay gibi gelebilir ilk bakışta.

1/76

YOKSULLUĞUN EN KOYUSUNDAN MİLYARLIK MALİKANELERE İstanbul Kadırga'da 11 ailenin oturduğu, avlusu, tuvaleti ortak gecekondulardan birinde doğup büyüdü asıl adı Aysel Gürsaçar olan Seda Sayan. O kadar fakirdi ki ailesi ilkokula giderken babası ona önlük ve çanta parasını bile zorla denkleştirdi.

2/76

Onun müziğe olan yeteneğini de ilkokul öğretmeni Muazzez Karipçin fark etmiş. Sayan'ın annesini çağırıp küzük kızın müziğe yetenekli olduğunu konservatuara gönderilmesinin iyi olabileceğini söylemiş..

3/76

Bunun üzerine öğretmeni elinden tutup İstanbul Radyosu'ndaki Ses Yarışması'na götürmüş Sayan'ı. Ama başarılı olamamış.. Günlerce ağlamış küçük kız bu hezimetin ardından.

4/76

Ama küçük kız ünlü olmayı ve müzik ile yaşamayı öylesine kafasına koymuştur ki günün birinde evinden kaçar. Henüz 15 yaşındaymış o zamanlarda.. Yanında da Ümit adlı bir kız arkadaşı.

5/76

Düğün salonlarında da şarkı söyleyen Sayan daha sonra tavernada şarkı söylemeye başlamış. Onu dinleyen birisi Turgut Akyüz'e tavsiye etmiş. Bunun sonunda o dönemin en ünlü eğlence yerlerinden biri olan Stardust'ta çalışmaya başlamış Sayan.

6/76

Gülizar Gazinosu'nda çalışırken Seda Sayın adını kullanmış önceleri. Sonra da Adını Seda Sayan olarak değiştirmiş.Sözün kısası Sayan'ın bu günlere gelmesi hiç de kolay olmamış.

7/76

EVLERİNDE ELEKTRİK BİLE YOKTU Güçlü sesi, kendine özgü yorumu ve hatta eşi benzeri olmayan dansları ile bugün Türkiye'nin tanınmış yıldızlarından biri Yıldız Tilbe..

8/76

İzmir'in gecekondu semtlerinden birinde yaşayan fakir bir ailenin kızıydı Tilbe.. Annesinin bir bakkal dükkanı varmış.. Ama evlerinde ne elektrik varmış ne televizyon ne de buzdolabı.

9/76

Erken yaşta bir evlilik yapmış Tilbe. Bir kız çocuğu sahibi olmuş.. Ama evlilik uzun sürmemiş.. Kızı ile bir başına kalakalmış Tilbe. Ne iş bulduysa yapmış..Pazarlamacılık, tezgahtarlık bunlardan bazıları...

10/76

Sonra da bir pavyonda şarkı söylemeye başlamış Tilbe.. Mikrofonu eline aldığında yıl 1990'dı. Onun hayatını Sezen Aksu ile tanıştığı an değiştirdi.

11/76

Akşam tam sahneye çıkmak üzereyken komilerden biri gelip Tilbe'nin heyecandan kanını donduran haberi verir: "Sezen Aksu burada.. "

12/76

İşte Tilbe'nin öyküsünün bundan sonrası tam da Yeşilçam filmleri gibi.. Tilbe'nin sesini dinleyen Aksu, ona vokalisti olmasını teklif eder.. Ondan sonra da Tilbe'yi bugünlere getirecek yol açılmış olur.

13/76

HAYATA SIFIRDAN BAŞLADI 1990'ların başında 'Tanrı Misafiri'adlı albümüyle müzik dünyasına adım atam Ebru Gündeş de hayata sıfırdan başlayan ünlülerden biri.

14/76

O da fakir bir ailenin kızıydı ve hayatını kazanmak için konfeksiyon işçisi olarak çalışıyordu. Ama günün birinde sesinin güzelliğini fark eden bir tanıdığı sayesinde kaderi değişti.

15/76

Neşe Demirkat'a götürülen Gündeş, onun da ilgisi çeker.

16/76

Genç Ebru'yu dinleyen Demirkat bu güzel sesi değerlendirmeleri için onu Koral Sarıtaş'a gönderir.

17/76

Bir süre Emel Sayın'a vokalistlik yapan Ebru Gündeş,. 1993 yılında çıkardığı Tanrı Misafiri adlı ilm albümüyle müzik dünyasına çok hızlı bir giriş yaptı.

18/76

Bir dönem maddi zorluklar yüzünden pek çok çocukluk ve gençlik hevesi kursağında kalan Gündeş bugün Türkiye'nin en çok kazanan ünlülerinden biri.

19/76

AYAKKABILARININ DELİĞİNİ KARTONLA KAPATMAYA ÇALIŞIRDI Hatice Yıldız Levent ya da herkesin bildiği adıyla Muazzez Ersoy da İstanbul Kasımpaşa'da fakir bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.

20/76

Çocukluğu Cibali'de annesinin çalıştığı fabrika ile Kasımpaşa sokaklarında geçti küçük Yıldız'ın. Müziğe ilgisi daha o yaşlardan bellidir.

21/76

Yıldız genç yaşında bir oto tamircisine gönül verir ve yaşı tutmasa da onunla evlendi. Ama uzun sürmedi bu evlilik. Küçük oğluyla birlikte Kasımpaşa'daki baba evine döndü genç kadın.

22/76

Babasına yük olmamak için de Beyoğlu'nda bir kozmetik dükkanında tezgahtarlık yapmaya başladı. Babasına yük olmamak için de Beyoğlu'nda bir kozmetik dükkanında tezgahtarlık yapmaya başladı. O kadar fakirlerdi ki ayakkabıları delindiğinde yenisini alamazdı.

23/76

İşte o günlerde hayatının gidişatını değişterecek kararı verdi Yıldız Levent. Maaşından elinde kalan parayı biriktirip Nişantaşı Müzik Eğitim Merkezi'nde ders almaya başladı.

24/76

Onun hayatını değiştiren ise Gaziosmanpaşa'daki Kumbasar adlı kulüpte çalışmaya başlaması olur. Gelin olduğunda babasının ona taktığı iki bileziği bozdurup diktirdiği iki tuvaletle sahneye çıktı orada.

25/76

Daha sonra da çalıştığı Yenikapı'daki Pembe Köşmk Gazinosu'nda ünlü bir yapımcının dikkatini çekti ve bugünün nostalji kraliçesi olma yolunda ilk adımı attı.

26/76

ÇOCUKLUĞU EKONOMİK SIKINTI İÇİNDE GEÇTİ Türkan Şoray'ın çocukluğu da ekonomik sıkıntılar içinde geçti.. Özellikle de annesi ve babası boşandıktan sonra bu sıkıntılar daha çok arttı.

27/76

Annesi çalışmak zorunda kalınca Şoray da daha çocuk denecek yaşta ev işleriyle ilgilenmek zorunda kaldı..

28/76

Ama evsahiplerinin kızı olan Emel Yıldız bir gün onu rol aldığı filmin setine götürünce Şoray için şöhrete ve zenginliğe uzanan yol da açılmış oldu.

29/76

EĞİTİMİNİ BİLE YARIDA BIRAKTI Fatma Girik de ekonomik sıkıntı çeken bir ailenin kızıydı... Bu yüzden ailesine destek olabilmek için ortaokulu ikinci sınıfında bıraktı.

30/76

Filmlerde figüranlık yapan Girik, tıpkı Şoray gibi Emel Yıldız'ın desteğiyle sinemaya adım attı.

31/76

Bu şekilde onun hayatı da değişti.

32/76

Türk tiyatrosunun duayenlerinden Yıldız Kenter aslında başarılı bir diplomatın kızı. Ancak babası Naci Bey, İngiliz asıllı Olga Cynthia'ya aşık olup onunla evlenince kurallar gereği görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

33/76

Kenter anne ve babasının beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir röportajında 'Babam görevinden ayrıldığı için epey bir maddi sıkıntı çekmişiz" diyerek o günleri anlatmıştı Kenter.

34/76

Hatta annesi küçükken Kenter'i saracak bir kundak bile bulamadığını söylemiş bir keresinde. Kenter o yılları "zor ama yine de mutlu bir dönemdi" diyerek hatırlıyor.

35/76

YOKSULLUK GÜNLERİ ÇOK GERİDE KALDI Asıl adı Bahriye Tokmak olan Kibariye, Manisa'nın Akhisar ilçesinde doğdu. O da fakir bir ailenin kızıydı. Hatta okuma yazmayı bile çok sonraları öğrenecekti.

36/76

Onun meslek yaşamı 1974 yılında İzmir'in pavyonlarında başladı. Henüz 19 yaşındayken ilk eşi Tunay Ürek ile evlendi. 1980'lerde İzmir sahnelerinde çalışan Kibariye, o yıllarda İzmir Fuarı'na gelen tüm sanatçıların dikkatini çekti.

37/76

Sesi o kadar etkileyiciydi ki Kibariye Stardust Gazinosu'nda sahne almaya başladı. Onu bugünkü şöhretine taşıyan ise 1981'in yılbaşı gecesinde TRT Televizyonu'na çıkması oldu.

38/76

Söylediği Kim Bilir adlı şarkı bir anda dillere düştü. Kibariye'nin yorumu bir döneme damgasını vuran Ümmü Gülsüm adlı şarkıcıyla bile kıyaslandı.

39/76

Doğallığı ve güçlü yorumuyla kısa sürede geniş bir kitlenin sevdiği sanatçılardan biri oldu Kibariye.

40/76

Kibariye için yoksulluk içinde geçen günler çok gerilerde kaldı.

41/76

EV DEĞİL MAĞARADA YAŞIYORLARDI İbrahim Tatlıses'in öyküsü 1952 yılında Şanlıurfa'da bir mağarada başladı. Ciğerci Mehmet ile eşinin yedi çocuğundan en büyüğüydü İbrahim Tatlı. O doğduğunda babası cezaevindeydi.

42/76

Memleketinde düzenlenen geleneksel sıra gecelerinde dikkat çekti sesiyle. Sonra İstanbul'a geldi ve inşaat işçisi olarak çalışmaya başladı.

43/76

Önce Adana'da sonra da Ankara'da pavyonlarda, gazinolarda sahne almaya başladı. Kendine örnek aldığı Yılmaz Güney gibi Anadolu'dan göç edip İstanbul'u fethetmek amacıyla taşı toprağa altın olan bu kente geldi Tatlıses.

44/76

İstanbul'da ilk olarak Yılmaz Tatlıses adlı müzisyenle tanıştı. O aynı zamanda soyadını ünlü sanatçıya veren kişiydi. Kara kız ve Beni Yakma Gel Sevdiğim adlı 45'liklerle müzik dünyasına adım attı Tatlıses.

45/76

Ayağında kundura, yar gelir dura dura, diye yanık sesiyle söylediği türkü ile başlayan yol onu bugünlere getirdi.

46/76

Yoksul bir ailenin mağarada doğan mektep medrese görmemiş oğlu İbrahim Tatlı bugünün güçlü ve nüfuzlu müzisyeni İbrahim Tatlıses oldu.

47/76

ŞÖHRETİ DE SERVETİ DE KOLAY ELDE ETMEDİ Özcan Deniz bugün hem müzik hem de TV piyasasında kendini kanıtlamış bir isim. Ama onun da buralara gelmesi hiç kolay olmadı.

48/76

Deniz'in yaşam öyküsü 1972 yılıhda Ankara'da başladı. Daha sonra ailesiyle birlikte Aydın'a yerleşti. Okulda düzenlenen etkinliklerde müziğe olan eğilimi de ortaya çıktı Deniz'in.

49/76

Müzikle uğraşmaya karar verip eğitimine son vermesinin ardından, İzmir'de pavyonlarda şarkı söylemeye başladığında henüz onüç yaşındaydı.

50/76

Daha sonra Antalya'ya ardından İstanbul'a gitti... 18 yaşına geldiğinde de Almanya'ya gitti. İlk albümü olan "Yine Ağlattın Beni"yi Almanya'da çıkardı.

51/76

Burada önde gelen bir müzik firmasının sanatçılarından biri aracılığıyla firmanın ortaklarından Hilmi Topaloğlu ile tanıştı. Türkiye'ye dönüşünde çıkardığı Meleğim adlı albüm onun parlak kariyerinin başlangıcı oldu.

52/76

BABASI O KADAR ÇOK ÇALIŞIRDI Kİ Bugün Hollywood'un en pahalı malikanelerinden birinde yaşayan Kelly Ripa orta halli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş.

53/76

Ripa otobüs şoförü olan babasının her zaman çok çalıştığını söylüyor ve ekliyor. "Çünkü o bizim hayatta hep en iyisine sahip olmamızı istiyordu."

54/76

PARASIZLIKTAN ELEKTRİKLERİ BİLE KESİLİRDİ Dünyada izlenme rekorları kıran dizi 'Sex and the City'nin başrol oyuncusu Sarah Jessica Parker da çocukluğunun yokluk içinde geçtiğini, çoğu zaman elektriklerinin ve telefonlarının kesildiğini söylüyor.

55/76

Ayrıca her yılbaşı ve doğumgünlerini kutlayamadıklarını ekliyor.

56/76

ÇOCUKLUĞU ÇOK ZOR GEÇTİ Mariah Carey'nin bugün herkesin gıpta ettiği bir hayatı var. Ama bugünlere gelmesi kolay olmadı. O henüz üç yaşındayken annesiyle babası boşandı.

57/76

birlikte çok sık taşınmak zorunda kalmış Carey, O günleri şöyle anlatıyor Carey "Annem bazen üç ayrı işte birden çalışmak zorunda kalırdı.Küçük bir çocukken çok zor zamanlar geçirdim."

58/76

KENAR MAHALLELERDE BÜYÜDÜ Ünlü aktör Leonardo DiCapiro küçükken annesiyle birlikte uyuşturucu satıcıları ve fahişelerin yoğunlukta olduğu bir semtte yaşamak zorunda kalmış.

59/76

Bugün ise yatları malikaneleri olan paraya para demeyen bir ünlü.

60/76

ANNESİ UYUŞTURUCUDAN ÖLDÜ Altı kardeşin en küçüğü olan Ellen Pompeo henüz 4 yaşındayken annesini aşırı dozda uyuşturucudan kaybetmiş.

61/76

Yoksul bir yaşamdan zenginlik içinde bir hayatın kendisine neler hissettirdiği sorusunu ise "Kendimi suçlu hissediyorum" diyerek açıklıyor Pompeo.

62/76

TIR PARKINDA YAŞIYORDU BİR EVİ BİLE YOKTU İki Oscar ödüllü Hilary Swank yıldız bir tır parkında büyümüş.

63/76

"Başımın üzerinde bir çatı vardı ve yiyecek bir şeyler de buluyordum. Bu tür bir yerde yaşamanın sadece düşük gelirlilere özgü olduğunu bilmiyordum o zamanlar" diye anlatıyor Swank.

64/76

ELEKTRİGİ BİLE OLMAYAN BİR ÇİFTLİKTE BÜYÜDÜ ABD'nin en çok kazanan TV yıldızlarından biri olan Ofrah Winfrey bugün yanında çalışan yüzlerce kişiyi aileleriyle birlikte tatile çıkarıp tüm masraflarını karşılayacak durumda.

65/76

Ama çocukluğu pek öyle geçmemiş. Missisippi'de elekriği bile olmayan bir çiftlikte dünyaya gözlerini açan Winfrey, çocukluğunda genellikle yalın ayak gezermiş. Kendi yağlarını kendileri yapıp giysilerini de kendileri dikermiş.

66/76

FAKİR AMA MUTLUYDU Rol aldığı 'Dream Girl' projesini bir zamanlar Burger King'te çalışırken hayal ettiğini söylüyor.Ünlü yıldızın çocukluğu o kadar büyük bir yoksulluk içinde geçmiş ki. Bunu Jewel'ın şu sözlerinden anlamak da mümkün: "Çalıştığım restorandaki insanların tabaklarında kalan artık yiyeceklerle beslenirdim.

67/76

MÜŞTERİLERİN ARTIKLARINI YERDİM Ünlü yıldız Jewel çocukluğu o kadar büyük bir yoksulluk içinde geçmiş ki.

68/76

Bunu Jewel'ın şu sözlerinden anlamak da mümkün: "Çalıştığım restorandaki insanların tabaklarında kalan artık yiyeceklerle beslenirdim. Bazı fast food restaronlarından tuvalet kağıdı çalardım

69/76

O DA ARTIK YEMEKLERLE BESLENDİ Hollywood'un en güzel ve en çok kazanan kadın yıldızlarından biri Charlize Theron. Ama sadece 15 yaşında bir genç kızken yaşamaya başladığı trajediler zinciri ilerleyen yaşlarına kadar sürdü.

70/76

Charlize Theron bu olayın ardından 1 yıl geçmeden doğup büyüdüğü Güney Afrika'yı terk edip Milano'ya gitti. Burada 1 yıl kaldıktan sonra da New York'un yolunu tuttu. Joffrey Bale Okulu'na devam eden Theron'un dizinde bir sakatlık olunca bu hayaline veda etmek zorunda kaldı.

71/76

Tam bu zor günlerde bir bankada kasiyerle tartışırken arkasında duran adam onun hayatını değiştirdi. O anı şöyle anlatıyor Theron "Bana oyuncu olup olmadığımı sordu. "Hayır, ama olmak istiyorum" deyince de bir menajer olduğunu ve onu aramamı istedi."

72/76

YAMALI GİYSİLERİNE BAKIP AĞLARDI Olga Kurylenko; Ursula Andress, Maud Adams, Barbara Bach gibi efsane Bond kızları arasına girdi. Henüz 13 yaşındayken, annesiyle Moskova metrosunda seyahat ettiği sırada keşfedilen Kurylenko ünlü olduktan sonra çok para kazanıp rahat bir hayat sürdürebiliyor.

73/76

Sovyetler Birliği döneminde Ukrayna'nın Berdyansk adlı sahil kasabasında dünyaya gelen Kurylenko, dört tane küçücük odası olan komünal bir evde, altı yetişkin ve çok sayıda çocukla birlikte büyüdü.

74/76

Annesi çalışmak zorunda kalınca Olga'ya anneannesi Raisa baktı. Özellikle de Sovyetler Birliği'nin çöküşünden hemen sonraki dönem hem küçük Olga, hem de ailesi için çok zorlu geçti. Küçük Olga yamalı giysiler giymek zorunda kaldı.

75/76

Olga Kurylenko'nun yaşamı, 13 yaşındayken annesiyle birlike Moskova metrosunda seyahat ettiği sırada tamamen değişti. Onu gören bir moda ajanı genç kıza mankenlik teklif etti. Olga 17 yaşına geldiğinde ise artık manken olmak için hazırdı.

76/76