Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yurt dışındaki kaçak ünlüler

Bedrettin Dalan: İstanbul'un ilk büyükşehir belediye başkanı. İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi'nin kurucusu. Anavatan Partisi kurucuları arasında. 1990'da kurduğu Demokrat Merkez Partisi bir yıl sonra Doğru Yol Partisi'ne katıldı. Bu parti çatısında bir dönem milletvekilliği yaptıktan sonra siyasetten çekildi. Başkanı olduğu İstek Vakfı'na ait Poyrazköy'deki arazide yapılan kazılarda bol miktarda silah ve cephanelik bulundu. Ergenekon iddianamesinde, Dalan'ın, örgütün fikri ve mail lideri olduğu yazılıyor. Eşinin sağlık sorunları nedeniyle Amerika'ya gittiğini, yakın zamanda döneceğini söylüyor. En son Cihan Haber Ajansı tarafından Amsterdam'da görüntülendi.

1/10

Turhan Çömez: 22. dönem Ak Parti Balıkesir milletvekili. Yine bu partide genel başkan özel kalem müdürlüğü ve basın danışmanlığı yaptı. Eski Maliye Bakanı Unakıtan'a yönelik eleştiriler nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildi ve Şubat 2008'de "partiyi küçük düşürdüğü" gerekçesiyle ihraç edildi. Ergenekon davası nedeniyle 1 Temmuz 2008'de hakkında yakalama emri çıkarılan Çömez, dil eğitimi için gittiği İngiltere'den dönmediği için yakalanamadı.

2/10

Mahir Sayın: Kurtuluş Hareketi ve Sosyalist Parti'nin kurucularından biri olan Sayan, solun önemli isimlerinden. 12 Eylül sonrası aldığı ricat kararı gereği uzun yıllar yurt dışında yaşadı.

3/10

Gülay Aslıtürk: 1989'da Genel Başkan Süleyman Demirel'in daveti üzerine DYP'de siyasete giren Aslıtürk, 1991'de Çatalca Belediye Başkanı seçildi. Bu sırada yeni Genel Başkan Tansu Çiller'le ters düşünce hem partiden, hem de başkanlıktan istifa etti ve ANAP'a katıldı. Bu parti'den de Şişli Belediye Başkanı seçildi. Hakkında yolsuzluk iddiaları yayılmaya başladı. ''Bir tek kuruş birşey bulsunlar, belediyenin önünde kendimi yakarım'' dedikten 38 saat sonra, Şişli Belediye Başkanlığı'ndan ve ANAP'tan istifa etti. Aslıtürk, siyasi hayatına nokta koyduğunu faksla duyurduktan 4 saat sonra da, 3'üncü eşi Orhan Aslıtürk'le birlikte Fransa'nın ünlü tatil beldesi Cote d'Azure'e uçtu.

4/10

Cem Uzan: Değişik sektörlerdeki şirketlere sahip olan Cem Uzan, 2002 seçimleriyle Genç Parti'yi kurarak siyasete girdi ve azımsanmayacak oy oranı (%7,25) aldı. Türkiye'nin en zengin ailelerinden birinin üyesiydi. Tabi şirketlerine el konuluncaya kadar. Şirketlerine 2004 yılında TMSF tarafından el konuldu. Hala sığınma talep ettiği Fransa'da yaşıyor.

5/10

Kemal Uzan: Cem ve Hakan Uzan'ların babası. Mallarına 2004 yılında el konulduktan sonra 96 bin 697 yıla kadar hapsi istendi. İmar Bankası davası sanıklarından olup oğlu Hakan'la birlikte yurt dışına kaçtı.

6/10

Hakan Uzan: Cem Uzan'ın kardeşi, Kemal Uzan'ın oğlu. Hakan Uzan da, ağabeyi ve babası gibi İmar Bankası davası sanıklarından. Nerede yaşadığı bilinmiyor.

7/10

Gülseven Yaşer: Çağdaş Eğitim Vakfı'nın (ÇEV) başkanlığını yaptı. Bu sırada Ergenekon soruşturması kapsamında aranan derneklerden biri olan ÇEV'de birçok şirket ve kiliseden yardım adı altında para topladığı ortaya çıktı. Org. Işık Koşaner'in emriyle ÇEV hakkında "PKK'lı öğrencilere burs verme" soruşturması başlatılınca Yaşer Amerika'ya kaçtı.

8/10

Serdar Kaya: Devrimci Karargah Örgütü'nün atası olarak kabul edilen Partizan Yolu hareketi, 1988'de adını 16 Haziran Hareketi olarak değiştirdiğinde önderi Serdar Kaya idi. Birçok terör eyleminde imzası bulunan örgüt üyeleri operasyonla yakalanıyor. Kaya da yakalanıp tutuklanıyor. Örgüt, 1992'den 2008'e kadar hiçbir eylemde bulunmuyor. Kaya da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılınca Hollanda'ya kaçıyor.

9/10

Mehmet Koçarslan: Dünya Ticaret Merkezi ile CNR Fuarcılık arasındaki rüşvet davasıyla ilgili 38 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler arasında Koçarslan'ın da olması gerekiyordu ancak kayıplara karıştı ve 33 gündür ortada yok

10/10