Petrol
97.25
0.98%
Euro
18.4253
0.81%
Dolar
17.8739
-0.14%
Altın
1.028
-0.49%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
424.209
1.72%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Barzani'nin Kürt Devleti çıkışına ABD'den yanıt

  Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin "Bir sonraki adım bağımsız Kürt devleti." açıklamasına ABD'den yanıt geldi.
  • 16.04.2014 - 11:55
  Barzani'nin Kürt Devleti çıkışına ABD'den yanıt

  Barzani nin Kürt Devleti çıkışına ABD den yanıt #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin "Kürdistan ile merkezi yönetim arasındaki ilişki konfederalizme doğru gidiyor, bir sonraki adım bağımsız Kürt devleti. Bağımsız Kürt devletinin kuruluşunun yaklaştığından eminim" sözlerini değerlendirirken, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması çağrısında bulundu. Kürt lider Barzani, kısa süre önce Baas rejiminin devrilmesinden bu yana geçen 11 yıl içerisinde Bağdat yönetiminin baskı, abluka ve ambargo ile 'Kürdistan' olarak nitelendirdiği Kuzey Irak siyasetini zora sokmak istediğini anlatırken, "Federal anayasanın ihlali anlamına gelen bu politikalar Irak'taki halkların bir arada yaşama isteğini de tehlikeye atıyor" dedi.

  "IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI"

  Amerika'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde Barzani'nin "Bağımsız Kürt devletinin kuruluşu yakın" diye açıklama yaptığını hatırlatması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalıdır. Federal, demokratik, çoğulcu ve birleşik Irak'a destek vermeye devam ediyoruz. Tüm taraflara da bu amaca yönelik birlikte çalışması çağrısında bulunuyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir