Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.721
0.35%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  AB Anayasa Mahkemesi'ni örnek mahkeme seçti

  Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Konseyi tarafından örnek mahkeme seçildi.
  • 05.07.2014 - 04:45
  AB Anayasa Mahkemesi'ni örnek mahkeme seçti

  AB Anayasa Mahkemesi ni örnek mahkeme seçti #1

  Başkan Haşim Kılıç ve heyeti, Konsey ile AİHM tarafından ortaklaşa düzenlenen Bireysel Başvuru Konferansı’na davet edildi. Kılıç ile birlikte 15 yüksek mahkeme üyesi, başraportörlerle birlikte pazar günü Strazbourg’a gidiyor. Mahkeme heyetinin tam kadro davetli olduğu toplantıya iki üye mazeretleri olduğu için katılamayacak.

  KILIÇ’TAN AÇILIŞ, 3 ÜYEDEN SUNUM

  Avrupa Konseyi ve AİHM’in pazartesi günü Strazbourg’da yapılacak önemli toplantısının açılışını AYM Başkanı Kılıç yapacak. 3 AYM üyesi ise yapacakları sunumlarda bireysel başvuru hakkının anayasada yer almasının ardından Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı çalışmaları bu amaçla oluş organizasyonu ve ses getiren kararları bireysel başvuru sürecinin başından itibaren nasıl organize edebileceğini ve son dönemde verilen kararları ayrıntısıyla aktaracaklar.

  "STEFAN FÜLE BİZİ ÖRNEK GÖSTERDİ"

  “Verdiğimiz kararlar Türkiye’de insan hakları konusunda standartları yükselten kararlar oldu. Birçok kararımız siyasi gerilimin düşmesine ön ayak oldu. Anayasa Mahkemesi bu kararıyla bir taraftan demokrasi çıtasını yükseltirken diğer taraftan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Türkiye’de etkin bir hukuk yolu ve denetim mekanizmasının oluşmasının teyit edilmesini sağladı.”

  Kılıç bir süre önce AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin AYM’yi ziyaret ettiğini anımsatarak “Yaptığımız görüşmede Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru hakkının kullanım konusunda attığı adımlarla Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine olumlu katkılar sağladığını ifade etti. Bunu başka yerlerde de sık sık tekrarlıyor. Bizi örnek gösteriyor” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir