Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
318.808
-2.45%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  ABD: Suriye'nin kuzeyine asker sevkiyatı yapmadık

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rob Manning, ABD'nin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik muhtemel bir operasyonuna karşı, ABD'nin sınır bölgesine asker sevkiyatı yaptığı iddialarını yalanladı.
  • AA
  • 17.12.2018 - 23:34
  • Güncelleme : 17.12.2018 - 23:34
  ABD: Suriye'nin kuzeyine asker sevkiyatı yapmadık

  Manning, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusunda YPG/PKK terör örgütüne yönelik muhtemel operasyonuna ilişkin bir soru hakkında Manning, şunları söyledi:

  "BÜYÜK ASKER SEVKİYAT YAPMADIK"

  "Gözlem noktalarının, Bakan (James) Mattis tarafından spesifik olarak NATO ortağımız Türkiye'nin güvenlik kaygılarına hitap etmek üzere kurulması emredildi. Türkiye hakkında ve ABD'nin (Suriye'nin kuzeyine) büyük bir askeri sevkiyat yaptığına ilişkin haberler gördüm. Bunlar kesinlikle doğru değil. Suriye'nin kuzeydoğu sınırına büyük bir kuvvet kaydırmadık. Bu gözlem noktalarında amacımızı aşan kuvvet bulunmuyor. ABD ve Türkiye, (Suriye'nin) kuzeydoğu sınırındaki durumu konusunda koordinasyon halindedir."


  ABD: Suriye nin kuzeyine asker sevkiyatı yapmadık #1

  "GERÇEK ODAĞIMIZ DEAŞ OLMALI"

  Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusuna herhangi bir operasyon yapmayacağından emin olup olmadıklarına ilişkin bir soruya Manning, "Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz. Oradaki gerçek odak, DEAŞ'ın fiziksel hilafetinin ve kalıntılarının yenilgiye uğratılması. Tüm ülke ve bölgedeki güçlere DEAŞ'ın yenilmesine odaklanması çağrısında bulunuyoruz." cevabını verdi.

  "AMACIMIZ TÜRKİYE'YE DESTEK VERMEK"

  Manning, "Bizim birinci odağımız NATO müttefiki Türkiye'ye destek vermek, ikincisi ise DEAŞ'ın ve kalıntılarının yenilgiye uğratılmasına odaklanmamızı sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

  Sözcü, DEAŞ ile çatışmaların devam ettiğini belirtirken Türkiye ile bu konudaki koordinasyonun önemli olduğuna vurgu yaptı.

  ABD: Suriye nin kuzeyine asker sevkiyatı yapmadık #2

  ERDOĞAN İLE TRUMP'IN GÖRÜŞMESİ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Trump'a, Türkiye'nin PKK'ya karşı Suriye'nin kuzeydoğusunda operasyona yapacağını söylediğine yönelik açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine ise Manning, iki liderin telefon görüşmesinin içeriğine dair bilgi vermeyeceğini ancak iki ülkenin, Türkiye'ye, bölgeye ve bölgenin ötesine yönelik terör tehdidine karşı birlikte çalışacağına inandığını belirtti.

  "ABD ASKERİNİN OLDUĞU BÖLGEDE TEK TARAFLI ADIM ATILAMAZ"

  Manning'e, Pentagon'un, geçen hafta yaptığı, "Suriye'nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez olarak addederiz." açıklaması hatırlatıldı.

  ABD: Suriye nin kuzeyine asker sevkiyatı yapmadık #3

  "TÜRKİYE OPERASYON YAPARSA.."

  Bu açıklamaya ilişkin "'Kabul edilemez' ifadesinden kastınız neydi? Türkiye operasyon yaparsa askeri güç kullanır mısınız?" şeklindeki bir soruya Manning, "Bu konuda size geri dönüş yapayım çünkü emin değilim." yanıtını verdi.

  Manning, bu konularda Türkiye ile koordinasyon halinde olduklarını yineledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir