Adnan Oktar davasında ilginç diyaloglar: Özledik seni aşkım
ensonhaber.com

Silahlı Suç Örgütü'nün, 'örgütü' aktif tutmak ve yeni üyeler kazandırmak amacıyla avukatlar aracılığıyla yeniden çalışmaya başladığı tespit edilmişti.

Tespit üzerine başlatılan soruşturma sonunda aralarında örgüt lideri Adnan Oktar'ın da olduğu 20 kişi hakkında açıldı.

SEGBİS'te ilginç diyalog

Dava bugün, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam etti.

Adnan Oktar'ın bulunduğu 5 tutuklu sanık, SEGBİS ile bağlandı.

9 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmanın başlanması beklenirken Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Adnan Oktar ve diğer tutuklu sanıklar aralarında ilginç diyaloglar gerçekleşti.

Adnan Oktar'dan kombin şovu

Duruşma esnasında kadın sanıklar Adnan Oktar'ın yaptığı esprilere kahkahalarla cevap verdiler.

Sanıklar, Oktar'a sık sık iltifatlar ederek, "Aşkım saçların çok güzel olmuş. Çok fitsin. Baştan sona erkek maşallah. Seni çok seviyoruz. Özledik seni, değerin çok arttı." gibi ifadeler kullandı.

Ayağa kalkıp kıyafetlerini gösterdi

Adnan Oktar, bir kadın sanığın kendisine "Aşkım beyaz sana çok yakışmış." demesi üzerine ayağa kalkarak kıyafetlerini ve ayakkabılarını gösterdi.

"Bizimkiler aslan gibi duruyor cezaevinde"

Savunma yapan tutuksuz sanık Esra Saraçoğlu, Nihal Candan'ın 38 kiloya düştükten sonra tahliye edilmesine tepki göstererek "Kızcağız iman etmeyi bilmiyor, imanı zayıf, dayanamadı. Bizimkiler aslan gibi duruyor cezaevinde. Güvenilir ve imanlı bir insanım. Arkadaşlarımın imanı da çok yüksek. Allah benim karşıma ilk başta güvendiğim Adnan Bey'i çıkardı. Benim ahlak anlayışımı benimseyen insanlarla karşılaşmamı sağladı." diyerek beraatini talep etti.

6 sanık avukatın dosyası ayrıldı

Davada sanık olarak yer alan avukatların vekilleri, mahkemeden müvekkillerinin avukatlık görevi sırasında işledikleri iddia edilen suçlar nedeniyle dosyalarının ayrılıp durma kararı verilmesini ve Adalet Bakanlığı'ndan yargılama izni alınmasını talep etti.

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, sanık avukatlar Arzu Gül, Ayşe Toprak, Burak Temiz, Sinem Mollahasanoğlu, Pelin Durmuş ve Tuğba Bal'ın dosyalarının ayrılmasına, yargılamanın durdurulmasına ve Adalet Bakanlığı'ndan yargılama izni alınmasına karar verdi. Duruşma yarın devam edecek.

Adnan Oktar cezaevinde çürüyecek

Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik davada verilen kararın istinaf tarafından usulden bozulmasının ardından 72'si tutuklu 215 sanığın yeniden yargılandığı dava 16 Kasım 2022'de karara bağlanmıştı.

Mahkeme, sanık Adnan Oktar'ı "örgüt yöneticiliği", "cinsel istismar", "eğitim hakkının engellenmesi", "eziyet", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "kişisel verilerin kaydedilmesi" suçlarından toplamda 891 yıl hapisle cezalandırmıştı.

Heyet ayrıca Oktar'ı yönetici konumunda bulunduğu için diğer sanıkların suçlarından da sorumlu da tutmuştu. Oktar, diğer sanıkların cezalarıyla birlikte toplamda 8 bin 658 yıl hapse mahkum edilmişti.

12 Nisan 2023 yılında istinaf Mahkemesinin verdiği kararın ardından dosya Yargıtay'a temyiz edilmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi Adnan Oktar Suç Örgütü dosyasında kararını verdi.

Hapis cezaları onandı

215 sanığın yargılandığı davada örgüt lideri Adnan Oktar'a "örgüt yöneticiliği", "cinsel istismar", "eğitim hakkının engellenmesi", "eziyet", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "kişisel verilerin kaydedilmesi" suçlarından verilen hapis cezaları onandı.

Oktar'a ayrıca yönetici konumunda bulunduğu için diğer sanıkların suçlarından da sorumlu tutulduğu belirtilerek diğer sanıkların cezalarıyla birlikte toplamda 7 bin yıl hapse mahkum edilmesine karar verildi.

Örgüt yöneticisi pozisyonundaki sanıklar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Ulviye Didem Ürer, Yeliz Sucu, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan ve Fatma Ceyda Ertüzün'e de benzer suçlardan verilen hapis cezalarının tümünü onadı.