Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.098
-0.44%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Ak Partili Şahin: Bu seçim başkanlık sistemine adımdır

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, cumhurbaşkanlığı seçimleri için "Bir nevi başkanlık sistemine, yarı başkanlık sistemine, partili başkanlık sistemine adım olarak değerlendirilmeli" dedi.
  • 22.04.2014 - 17:06
  Ak Partili Şahin: Bu seçim başkanlık sistemine adımdır

  Ak Partili Şahin: Bu seçim başkanlık sistemine adımdır #1

  Karabük Kültür ve Turizm Müdürü olan kardeşi İbrahim Şahin’in kalp krizi geçirerek ameliyata alınmasının üzerine Karabük’e gelen Mehmet Ali Şahin, anne ve babası ile birlikte hastane başhekiminden bilgiler aldı. Kardeşi İbrahim Şahin’in kalp damarlarının tıkandığını söyleyen Mehmet Ali Şahin, “Kimse durumundan sağlığından emin olmamalı. Kardeşim benden oldukça küçük. Hala sigara içmeye devam eden vatandaşlarımız varsa derhal bırakın diyorum. Kardeşim başarılı bir ameliyat geçirdi ve sağlık durumu iyiye gidiyor” dedi.

  "BEN YA DA BAŞKA ARKADAŞIM OLABİLİR"

  Daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplayan Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili istişare toplantılarının devam ettiğini söyledi. Şahin, “Bu hafta perşembe günü Ankara’da büyük kongre delegelerimizle bu konulu istişare çalışmaları yapılacak. Aynı zamanda bu hafta Genel Merkez Kadın ve Gençlik Kolları ile MKYK üyeleri ile de istişari çalışmalar gerçekleştirilecek. 9-11 Mayıs’ta 6 ayda bir milletvekilleri ile yaptığımız istişare toplantımız Afyon’da yapılacak. Bütün bu çalışmaları Cumhurbaşkanlığı seçimi, partimizin geleceği ile ilgili nasıl bir yol haritası çizmeliyiz, bu soruların cevabını elde etmek için yapıyoruz. Çünkü biz AK Parti olarak her önemli kararı mutlaka istişare ederek tartışarak farklı görüşleri masaya koyarak en isabetlisini yakalamaya çalışarak yürütüyoruz. Bu yapmış olduğumuz çalışmalar bizim öteden beri prensip haline getirdiğimiz çalışmalardır. Bizim parti tüzüğümüzün 78. Maddesine göre ‘Genel Başkanlık makamı bir şekilde boşaldığında 10 gün içinde MKYK kurulu Genel Başkan vekili seçer’ diyor. Yani Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak ben Genel Başkanımızın Cumhurbaşkanı seçildiğinde otomatikman genel başkan vekili olamıyorum. MKYK seçecek ve bu ben ya da başka bir arkadaşımızda olur.

  Aynı zamanda MKYK toplantısında 45 gün içerisinde Genel Başkan seçecek olan büyük kongrenin ne zaman yapılacağını da belirleyecek. Bütün bunlar seçimden önce olacak. Tabii Başbakanımız Cumhurbaşkanı seçildiği zaman hükümette düşmüş olacak. Yeni hükümeti de Cumhurbaşkanımız kendileri yeni hükümeti kurmakla bir arkadaşımızı görevlendirecek. Bu Başbakanlık görevi ne kadar sürer, kongreye kadar mı, yoksa seçimlere kadar mı sürer, bütün bunlar zaman içinde görülecek hususlardır” dedi.

  "AK PARTİ’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI ŞUAN BELLİ DEĞİL"

  Başbakanın Cumhurbaşkanı olacağı konusununda henüz kararlaştırılmadığını belirten Şahin, “Şuan AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı belli değildir. Aksi halde istişare yapmaya ne gerek var. Bizim partimizin milletvekili arkadaşlarımızın ağırlıklı görüşü ve seçim sonuçlarının ortaya koymuş olduğu gerçek Başbakanımızın Cumhurbaşkanı adayı olması istkametindedir. Aday olduğu takdirde de ilk turda seçileceği kanaatindeyiz” açıklamasında bulundu.

  "YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇERİSİNDE MUTLAKA BAŞKANLIK SİSTEMİ YER ALACAKTIR"

  Başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini de anlatan Şahin, şunları söyledi: “Anayasa değişikliğinin seçimlerden önce parlamentodan geçebileceği kanaatinde değilim. Özellikle Başkanlık sistemi ile ilgili. Ama ilk kez halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanına sahip olacak Türkiye. Bu bir nevi başkanlık sistemine, yarı başkanlık sistemine partili Başkanlık sistemine adım olarak değerlendirilmeli. Çünkü halkın seçeceği ve seçtiği Cumhurbaşkanından sonra Türkiye’nin tartışması gereken bu sistemleri Türkiye’ye getirmektir. Bizim gündemimizde bu olacaktır. Seçimlere giderken, vatandaşımıza seçimleri kazandığımızda neler vaat ediyoruz, neler yapacağımız sorusunu cevaplandırırken, ilk sırada Anayasa değişikliği yer alacaktır. Bu Anayasa değişikliği içerisinde de mutlaka Başkanlık sistemi yer alacaktır”. Şahin daha sonra babası İbrahim ve annesi Ünzüle Şahin’in elinden tutarak yoğum bakım ünitesine geçti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir