Petrol
113.81
2.55%
Euro
17.5515
0.14%
Dolar
16.6672
0.86%
Altın
975.81
0.72%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.535
-1.82%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C
  Almanya'dan Türkiye'ye idam referandumu tehdidi

  Almanya'dan Türkiye'ye idam referandumu tehdidi

  Türkiye'de idamın referanduma götürülmesi halinde Almanya'da yaşayan Türklerin oy kullanılmasını yasaklayabileceği belirtildi.
  • Haber Merkezi
  • 28.04.2017 - 11:06

  Türkiye'de idam cezasının yeniden getirilmesi için bir referandum yapılması durumunda federal hükümetin böyle bir referandum için Almanya'daki Türk seçmenlerin oy kullanmasına izin vermeyebileceği açıklandı. Saarbrücker Zeitung'un konuya ilişkin yer verdiği haberde Federal Meclis'in Bilimsel Hizmetler Dairesi'nin raporu kaynak gösterildi.

  Almanya dan Türkiye ye idam referandumu tehdidi #1

  OY KULLANMA İŞLEMİ YASAKLANABİLİR

  Federal Meclis Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Gunther Krichbaum'un başvurusu üzerine hukukçular tarafından hazırlanan bilirkişi raporuna göre; Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesine yönelik bir referandum yapılması halinde Alman hükümeti sadece ekstra kurulacak seçim lokallerinde değil aynı zamanda konsolosluk ve büyükelçiliklerde de oy kullanma işlemlerini yasaklayabilir.

  'RET KARARI VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ BULUNUYOR

  Raporda federal hükümetin "anayasa ve uluslararası hukukun sarsılmaz ilkeleri" söz konusu olduğunda Türk hükümetinin oylama talebine "ret" kararı verme yükümlülüğü bulunduğu bildirildi.

  Almanya dan Türkiye ye idam referandumu tehdidi #2

  "YASAĞA UYULMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ"

  Söz konusu bilirkişi raporunu talep eden Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Gunther Krichbaum Saarbrücker Zeitung’a yaptığı açıklamada "Tabii ki böyle bir yasaklamada polis zoruyla diplomatik temsilciliklere girilmez. Ancak yasağa uyulması için elimizden geleni yapmamız gerekir."

  Söz konusu referandum için oy verme işlemlerinin tüm AB üyesi ülkelerde yasaklanması gerektiğini de vurgulayan Krichbaum, bunu "Bu insanlık dışı ceza biçimi AB’deki temel haklar ile çelişmektedir." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir