Petrol
109.96
-1.76%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.186
-1.85%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Anıtkabir'de YAŞ komutanlarının emir subayları yok

  Anıtkabir'deki ziyarette bu yıl YAŞ üyesi komutanlarının emir subayları yer almadı.
  • Ajanslar
  • 28.07.2016 - 10:23
  Anıtkabir'de YAŞ komutanlarının emir subayları yok

  YAŞ üyeleri Aslanlı Yol'dan ilerleyerek Anıtkabir'e çıktı. Her YAŞ toplantısı öncesi gerçekleştirilen ziyartte dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Bu yıl YAŞ üyesi komutanlarının emir subaylarının yer almadığı görülüyor.

  Anıtkabir de YAŞ komutanlarının emir subayları yok #1

  TOPLANTININ GÜNDEMİNDE DARBE GİRİŞİMİ VAR

  Bugüne kadar Genelkurmay karargahında gerçekleştirilen toplantı, bugün ilk kez Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilecek. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık toplantıya ilk kez katılacak. Toplantının gündeminde, TSK’daki terfi ve atamaların yanı sıra Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’da yaptığı askeri darbe girişimi olacak.

  YAŞ üyesi Akın Öztürk, 15 Temmuz’daki darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan isimler arasında yer alıyor. Öztürk, bugünkü toplantıya bu nedenle katılamayacak.

  Anıtkabir de YAŞ komutanlarının emir subayları yok #2

  Anıtkabir de YAŞ komutanlarının emir subayları yok #3

  BAŞBAKAN ÖZEL DEFTERİ İMZALADI

  Başbakan Binali Yıldırım, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Yıldırım Anıtkabir özel defterine şu mesajı yazdı:

  "Demokrasiye ve milli iradeye sadakatle bağlı olarak ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Türkiye 15 Temmuz gecesi ikinci bir Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkmıştır. Ülkesine demokrasisine kahramanca sahip çıkmış milyonlarca insanımız gözünü kırpmadan şahadete koşmuştur. Devletimize milletimize ve ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden bütün terör örgütlerini bertaraf edeceğimiz muhakkaktır. YAŞ kararlarının ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Huzurunda bir daha ifade etmek isterim ki, bu millet kıyamete kadar dimdik ayakta kalacaktır, bu bayrak kanımızın son damlasına kadar dalgalanacaktır. Bu ezanlar semalarımızda sonsuza kadar yankılanacaktır. Türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ruhun şad olsun."

  Anıtkabir de YAŞ komutanlarının emir subayları yok #4

  Anıtkabir de YAŞ komutanlarının emir subayları yok #5

  ALT RÜTBEDEN ATAMA

  YAŞ sonrasında general ve amiral kadrolarının yarıya yakını değişecek. 6 bin 102 albaydan bin 325’inin bu yıl emekli edilebilmesi hukuken mümkün. Darbe girişimine katılan ancak henüz emeklilik sırası gelmeyen albaylar da TSK’dan uzaklaştırılacak. Böylece TSK ile ilişiği kesilen albayların sayısı 3 bini bulabilir.

  Korgeneral, tümgeneral ve tuğgeneral kadrolu görevlerin büyük bölümüne ise bir alt rütbeden komutanlar atanacak.

  Anıtkabir de YAŞ komutanlarının emir subayları yok #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir