Petrol
110.62
0.57%
Euro
16.9739
1.03%
Dolar
15.9368
0.40%
Altın
954.2
1.24%
Borsa
2388
0.65%
Bitcoin
485.541
2.02%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Atatürk'ün düşmanı bitiren emrinin orijinali

  Atatürk'ün düşmanı bitiren emrinin orijinali

  Mustafa Kemal Atatürk, "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir" hedefini yazılı olarak vermişti.
  • 30.08.2014 - 08:48

  Atatürk ün düşmanı bitiren emrinin orijinali #1

  Habertürk'ten Murat Bardakçı'nın yazısında, Mustafa Kemal Paşa’nın askerlik tarihinin en meşhur ifadelerinden olan "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!" emrini yazılı olarak verdiği ortaya çıktı.

  EMİR YAZILI OLARAK VERİLMİŞTİ

  Paşa, bu emri 30 Ağustos 1922’deki büyük zaferin ardından, 1 Eylül günü yazılı olarak vermiş ve emir birliklere sahra telefonları ile ulaştırılmıştı. Aslı şimdi Ankara’da, Genelkurmay Arşivi’nde muhafaza edilen emir metninin orijinalini Murat Bardakçı yayınladı.

  İŞTE O BELGE

  Atatürk ün düşmanı bitiren emrinin orijinali #2

  MUSTAFA KEMAL SÖYLEMİŞ, ŞÜKRÜ ALİ BEY YAZMIŞTI

  Atatürk'ün, Eylül 1922’de karargâh subaylarından Şükrü Ali Bey’e “Garp Cephesi Kumandanlığı” antetli bir kağıda yazdırdığı ve “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözleri ile biten tarihi emrinin tam metni;

  “Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları! Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi’nde zalim ve mağrur bir ordunun anâsır-ı asliyesini (asıl unsurlarını) inanılmayacak kadar az bir zamanda imha ettiniz. Büyük ve necîb milletimizin fedakârlıklarına lâyık olduğunuzu ispat ediyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk milleti istikbalinden emîn olmaya haklıdır. Muharebe meydanlarındaki maharet ve fedakârlıklarınızı yakından müşahade ve takip ediyorum. Milletimizin hakkınızdaki takdirlerine delâlet (kılavuzluk, aracılık) etme vazifemi mütevâliyen (ardarda) ve mütemadiyen (aralıksız şekilde) ifa edeceğim. Başkomutanlığa teklifatta (tekliflerde) bulunulmasını Cephe Komutanlığı’na emrettim. Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini nazar-ı dikkate alarak ilerlemesini ve herkesin kuvâ-yı akliyesini (aklının gücünü), yiğitliğini ve menâbî-i celâdet (kahramanlığının kaynaklarını) ve himmetini müsabaka ile ibzâle (yarışırcasına bol bol harcamaya) devam eylemesini talep ederim. Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi

  Başkumandan M.Kemal"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir