Petrol
112.42
0.22%
Euro
17.4464
0.34%
Dolar
16.6855
0.28%
Altın
972.74
-0.03%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
338.101
-1.35%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Bakan Ömer Çelik'ten AGİT yorumu

  AB Bakanı Çelik, AGİT'in referandumun meşruiyetini sorgulama gibi bir yetkisinin olmadığını ifade etti.
  • AA
  • 22.04.2017 - 16:01
  Bakan Ömer Çelik'ten AGİT yorumu

  bakan

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, CNN Türk'te katıldığı programda gündemi değerlendirdi.

  TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDAKİ İLİŞKİLER

  Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Çelik, "Türkiye ile Avrupa arasındaki ilişkiler, yapısal olarak bundan sonra da çok güçlü bir şekilde sürecek. Bu tartışılmaz bir gerçek." ifadesini kullandı.

  SIĞINMACILAR AVRUPA'YA GİTSEYDİ...

  Çelik, Türkiye'nin hazırladığı çalışmaya AB'nin olumlu yanıt vermemesi durumunda, Türkiye'nin Ege'de düzensiz göçle ilgili iş birliği yapmayacağının altını çizdi. Türkiye'nin 3 milyon sığınmacıyı misafir ettiğini hatırlatan Ömer Çelik, "Türkiye, Avrupa Birliğini kurtarmış bir ülkedir. Bu mülteci anlaşmasını biz yapmasaydık, bu kadar mülteci Avrupa'ya gitseydi, bu göçmenlikleri istismar eden aşırı sağcılar, ırkçılar öyle bir şekilde yükselecekti ki, Avrupa siyasetinde bunu merkez sağ siyasetçiler idare edemeyecekti ve Avrupa'nın siyasi haritası değişecekti." dedi.

  AB ülkelerindeki bazı parti temsilcilerinin, referandumda güçlü evet oyu çıkan ülkelerdeki Türk vatandaşlarının ülkelerine dönmeleri ve çifte vatandaşlıklarının iptal edilmesiyle ilgili sözlerine ilişkin Çelik, insanların siyasi ve duygusal tercihleri yüzünden belli topraklardan dışlanmayla karşı karşı olduğunu vurguladı. Çelik, "Yeni ırkçılık, biyolojik gerekçeler üzerinden değil sosyokültürel gerekçeler üzerinden üretiliyor." şeklinde konuştu.

  AGİT'İN REFERANDUM TAVRI

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) referandum sürecini gözlem misyonu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çelik, AGİT ile her zaman açık bir iş birliği yaptıklarını belirterek, "AGİT'in ya da herhangi bir uluslararası kurumun, dün bunu Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland da açıkladı, herhangi bir referandumun sonucunu geçersiz sayma ya da onun meşruiyetini sorgulama gibi bir yetkisi yok. Buradaki yapacağı şey, teknik değerlendirmedir." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir