Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.383
0.52%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Zeytinlik alanlar zeytinlik olarak kalacak

  Zeytinlik alanlar zeytinlik olarak kalacak

  Hükümet, CHP ve MHP'nin tepkisiyle zeytinlik alanları imara açan üretim reformu yasa tasarısından vazgeçti.
  • Haber Merkezi
  • 31.05.2017 - 16:09

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısından çıkaracaklarını bildirdi.

  Zeytinlik alanlar zeytinlik olarak kalacak #1

  "CEZA ARTIYOR"

  Bakan Özlü, "Ceza artıyor, kurtul yapısı değişiyor, zeytinlik sahalarının imara açılmasının önüne geçiyoruz. Zeytinlik alanları konaklama ve turistik tesis yapılamayacak.

  Zeytinliklerle ilgili cezalarda 3 aya kadar olan hapis cezasını 6 aya, 2 bin TL olan para cezasını da 4 bin TL'ye çıkarıyoruz." ifadelerini kullandı.

  "İMARA AÇILMAYACAK"

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de; "Zeytinlik alanlarının imara açılması kesinlikle söz konusu değildir." dedi.

  CHP VE MHP'DEN TEPKİ GELDİ

  Zeytin üreticileri İle CHP ve MHP'den gelen tepkiler üzerine zeytinlik arazileri imara açan ve diğer yatırımlara olanak sağlayan üretim reformu yasa tasarısından çıktı.

  Zeytinlik alanlar zeytinlik olarak kalacak #2

  CHP'Lİ VEKİL TARKAN'IN MESAJINI OKUDU

  CHP Milletvekili Kazım Arslan komisyonda yasanın zeytinciliğin ölüm fermanı olduğunu belirtip sanatçı Tarkan'ın "Bir ülkenin en büyük nimeti, değeri onun doğasıdır. Zeytin ağaçları Anadolu'nun hazinesidir, belleğidir. Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın." mesajını okudu.

  Bakan Özlü, "Bunun Tarkan'la ne ilgisi var?" tepkisi gösterdi.

  Zeytinlik alanlar zeytinlik olarak kalacak #3

  Zeytinlik alanlar zeytinlik olarak kalacak #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir