Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
19ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 19 C

  Barzani güçleri Irak’ta IŞİD’e operasyon düzenledi

  Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani komutasındaki askerler, IŞİD’e yönelik üç cephede geniş çaplı operasyon başlattı.
  • DHA
  • 14.08.2016 - 12:57
  Barzani güçleri Irak’ta IŞİD’e operasyon düzenledi

  Irak’ta Musul’un IŞİD’den temizlenmesi için uzun süredir operasyon hazırlıkları yapılırken, Peşmerge güçleri bugün saat 05.30 sıralarında IŞİD’e karşı Mahmur, Güwer ve Hazır cephelerinde ağır silahlar ile geniş çaplı operasyon başlattı.

  Barzani güçleri Irak’ta IŞİD’e operasyon düzenledi #1

  KÖY IŞİD'İN ELİNDEN ALINDI

  Irak’taki Kürt siteleri ve televizyonlarında yer alan haberlere göre, operasyonu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin komuta ettiği belirtilirken, Peşmerge Hazır’a yakın Kerqeşe köyünü IŞİD’den geri aldı.

  Peşmerge top atışıyla, koalisyon uçakları ise havadan IŞİD’in hedeflerini bombalarken, operasyon ile Güwer, Dibege, Erbil ve Erbil Uluslararası Havaalanı üzerindeki IŞİD tehlikesinin kaldırılmasının hedeflendiği ifade edildi. Peşmerge kaynakları, bugün sabah başlayan operasyon kapsamında yaklaşık 10 kilometre bir ilerleme kaydedildiğini belirtti.

  Barzani güçleri Irak’ta IŞİD’e operasyon düzenledi #2

  BİR GÜN ÖNCE ABD’LİLER BARZANİ’Yİ ZİYARET ETTİ

  Operasyon öncesi dün Mesut Barzani’yi ABD’den bir heyet ziyaret etti. ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Falih El Feyyaz, ABD Bağdat Büyükelçisi Stewart Jones, ABD Erbil Başkonsolosu Ken Gross ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet dün Selahaddin’de Barzani ile bir araya geldi. Görüşmede McGurk, IŞİD’le savaşta Bağdat, Erbil ve koalisyon güçleri arasındaki işbirliğinden memnun olduklarını belirterek, ülkesinin Musul Operasyonu’na yönelik stratejisi konusunda bilgi verdi.

  Obama’nın, IŞİD’in bitirilmesi amacıyla tüm imkanları kullanacağını belirten Brett McGurk, Musul Operasyonu’nun askeri yönünün yanı sıra, insani ve siyasi tarafının da önemine vurgu yaptı. Barzani ise görüşmede, operasyon sonrası başta Ezidi Kürtler ve Hıristiyanlar olmak üzere tüm grupların birlikte ve güven içinde yaşayabilmesi için ayrıntılı bir anlaşma yapılması gerektiğinin altını çizerek, "IŞİD’in, Ezidi Kürtlere ve Hıristiyanlara yaptığı katliamların hiçbir zaman unutulmayacak" diye konuştu.

  Barzani güçleri Irak’ta IŞİD’e operasyon düzenledi #3

  Barzani güçleri Irak’ta IŞİD’e operasyon düzenledi #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir