Petrol
84.41
0.05%
Euro
17.6997
0.06%
Dolar
18.4524
0.02%
Altın
966.91
0.10%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
357.465
0.42%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  CHP'de aday adaylığı başvuruları başladı

  CHP'de aday adaylığı başvuruları başladı

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili aday adaylığı için başvuru sürecine girdi.
  • AA
  • 30.04.2018 - 11:57

  Türkiye, 24 Haziran'da seçime gidiyor. 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde aday gösterilecek isimlerin tespiti için yoğun çalışma yürüten siyasi partiler, milletvekili aday adaylarının başvuruları gerçekleşiyor.

  EN YÜKSEK ADAYLIK ÜCRETİ CHP'DE

  CHP'de bugün başlayan adaylık başvuruları, 7 Mayıs'ta sona erecek. CHP, başvuru ücreti olarak kadın, genç ve engellilerden 5 bin, diğer aday adaylarından ise 10 bin lira istiyor. CHP, bu rakamla partiler arasında en yüksek aday adaylığı ücreti talep eden parti oldu. Başvuru aidatı dışında müracaat sırasında 1000 lira dosya ücreti talep ediliyor.

  CHP de aday adaylığı başvuruları başladı #1

  CHP'DE BAŞVURULAR BAŞLADI

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Genel Merkezi'nde oluşturulan, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde milletvekili aday adayı olmak isteyenlerin başvuruların alındığı yeri ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Erkek, ziyaret sonrası açıklama yaptı.

  CHP de aday adaylığı başvuruları başladı #2

  ADAYLAR HEYECANLI

  Sabah saatlerinden itibaren CHP Genel Merkezi'ne gelen aday adayları, kendileri için hazırlanan bankolarda gerekli işlemlerin yapılmasının ardından başvurularını gerçekleştiriyor.

  CHP de aday adaylığı başvuruları başladı #3

  AK PARTİ'DE SÜRE UZATILDI

  AK Parti'de, 24 Nisan'da başlayan aday adaylığı başvuruları dün sona ermişti. Ancak yoğun talep üzerine süre uzatıldı. Böylece AK Parti'de 2 Mayıs Çarşamba'ya kadar başvuru alınmaya devam edileck. Başvurular, Genel Merkez ve il başkanlıkları üzerinden yapılıyor. AK Parti, adaylık başvurusu için özel aidat olarak erkek adaylardan 6 bin lira, kadın ve genç adaylardan 3 bin lira, engellilerden ise bin lira alıyor. AK Parti, nihai karar için 3-4 Mayıs'ta temayül yoklaması yapacak.

  MHP, ENGELLİ ADAYLARDAN ÜCRET ALMIYOR

  MHP'de milletvekili adaylık başvuruları 26 Nisan'da başladı, 3 Mayıs'ta sona erecek. Aday adayları, bu tarihler arasında MHP Genel Merkezi Seçim İşleri Kayıt Kabul Birimine şahsen müracaat edecek. MHP'de aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru aidatı alınıyor, engelli aday adaylarından başvuru ücreti istenmiyor.

  HDP KADINLAR VE GENÇLERDEN DE ALMIYOR

  HDP'den adaylık başvuruları dün alınmaya başlandı, 5 Mayıs'ta sona erecek.
  Aday adayları, Genel Merkez'in yanı sıra Adana, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Van'daki Aday Adayı Başvuru Komisyonları'na şahsen başvurabilecek.
  HDP'ye adaylık başvurusunda bulunan erkekler 2 bin 500 lira ödeyecek, kadın, genç ve engellilerden ücret talep edilmeyecek.

  İYİ PARTİ'DE BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLADI

  İYİ Parti'de milletvekili aday adayı başvuru süreci 30 Nisan'da başlayacak, 4 Mayıs'a kadar sürecek. Aday adayları başvurularını yalnızca parti genel merkezine yapabilecek. Başvuru aidatı olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın ve genç adaylardan 2 bin 500 lira, engelli adaylardan ise bin lira alınacak. Gazi aday adaylarından başvuru ücreti talep edilmeyecek.

  EN DÜŞÜK ÜCRETLER BBP'DE

  Büyük Birlik Partisi'nde (BBP) ise 24 Haziran seçimine ilişkin aday adaylığı müracaatları 7 Mayıs'a kadar devam edecek. BBP'de erkek adaylardan bin lira, kadın adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, engelliler ve şehit yakınlarından ücret talep edilmiyor.

  SAADET İÇİN SON GÜN BUGÜN

  Milletvekili aday adaylığı için başvuruların 30 Nisan'a kadar devam edeceği Saadet Partisi'nde, aday adayları, il başkanlıklarına veya partinin genel merkezine şahsen başvuru yapabiliyor. Başvuru ücretleri, erkek aday adayları için 3 bin lira, kadın ve genç aday adayları için bin 500 lira olarak belirlendi.

  HÜDA PAR VE BTP ÜCRET İSTEMİYOR

  Seçime girecek partilerden Hür Dava Partisi'nde (HÜDA PAR) milletvekili aday adaylığı başvuruları 10 Mayıs'a kadar devam edecek. HÜDA PAR'da, milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunanlardan ücret alınmıyor. Milletvekili aday adaylığı için başvuranlardan herhangi bir ücret talep etmeyen Vatan Partisi'nde ise başvurular, 18 Mayıs'a kadar sürecek.

  Bağımsız Türkiye Partisi'nde (BTP) başvurular 25 Nisan'da başladı, 7 Mayıs'a kadar devam edecek. BTP'den milletvekili aday adayı olmak isteyenlerden ücret talep edilmiyor.

  EN UZUN SÜRE DEMOKRAT PARTİ'DE

  Demokrat Parti'de (DP) de başvurular 11 Mayıs'a kadar sürecek. Erkek aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru ücreti alan parti, kadın ve gençlerden ücret talep etmiyor.

  BAĞIMSIZLAR 13 BİN 916 LİRA ÖDEYECEK

  Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler, 21 Mayıs Pazartesi, saat 17.00'ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna başvuracak.

  Adaylar, en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracak. Emanete yatırılacak para miktarı 13 bin 916 lira olarak belirlendi.

  Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri almaları için 25 Mayıs'a kadar istifalarını Yüksek Seçim Kuruluna bildirmeleri gerekecek.


  Görüş Bildir