Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.394
-0.11%
Dolar
17.8616
-0.04%
Altın
1.026
-0.37%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.840
2.08%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  CHP'li vekilden Ekmeleddin İhsanoğlu için ağır sözler

  CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "yobazlık, ırkçılık ve mezhepçilik" yaptığını söyledi.
  • 25.07.2014 - 15:43
  CHP'li vekilden Ekmeleddin İhsanoğlu için ağır sözler

  CHP li vekilden Ekmeleddin İhsanoğlu için ağır sözler #1

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yobazlık, ırkçılık ve mezhepçilik yaptığını söyledi.

  CEHALETİNİ VE MEZHEPÇİLİĞİNİ ORTAYA KOYMUŞ

  Özgümüş, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 22 Temmuz 2014 günü Meltem TV'de katıldığı programdaki sözlerine tepki göstererek, "Kendisine yöneltilen Suriye'deki Alevilerle ilgili soruya, 'Efendim bizdeki Alevilikle Suriye'deki Alevilik çok farklı, isim benzerliğinden başka bir şey değil. Onlar Nusayri, bizim Alevi kardeşlerimiz Ehlibeyt sevgisi ile' diyerek bir yandan Arap Alevi toplumunu Ehlibeyt çizgisi ve sevgisi dışında farklı bir inanç topluluğu gibi göstererek cehaletini ve mezhepçiliğini ortaya koymuş, öte yandan Türkmen Alevileri kastedip 'Bizim Alevi kardeşlerimiz' ifadesini kullanarak, sayıları 1 milyonu aşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Arap Alevileri'ni ötekileştirmiştir" dedi.

  IRKÇILIĞIN DIŞA VURUMU

  El-Ezher'de hocalık yapmış, hayatı boyunca din eğitimi almış bir kişinin Arap Alevi inancının bir İslam mezhebi olduğunu bilmemesinin düşünülemeyeceğini ifade eden Özgümüş, "Bu durum ancak ve ancak bilinçaltında var olan ırkçılığın ve mezhepçiliğinin dışavurumu olarak değerlendirilir. Bu ifadeler benim de mensubu olduğum Güney'de yaşayan Arap Alevi toplumunu derinden yaralamış ve 'Bir mezhep ayırımcısı diktatör heveslisinden kurtulmaya çalışırken başka bir gerici ve mezhepçi Cumhurbaşkanı adayı ile karşı karşıyayız' diyerek tepkilerini dile getirmişlerdir" dedi. Özgümüş, "İnsanların zihniyeti kritik zamanlarda belli olur. İhsanoğlu'nun çarpık zihniyeti de ne yazık ki böyle kritik bir süreçte ortaya çıkmıştır" ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir