Euro
10.1778
0.37%
Dolar
8.6817
0.4%
Altın
488.26
0.05%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
401.799
-3.09%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Erdoğan Milli Harita Uygulaması tanıtımında konuştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kara Harp Okulu HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamaları'nın tanıtım töreninde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 24.01.2019 - 12:43
  • Güncelleme : 24.01.2019 - 12:43
  Erdoğan Milli Harita Uygulaması tanıtımında konuştu

  Yerli savunma sanayii projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Milli harita uygulamasını hayata geçirilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamaları'nın tanıtım töreninde konuştu.

  "DAHA İLERİ GİTMEMİZ GEREKİYORDU"

  Google ve Yandex'in harita uygulamalarını örnek gösteren Erdoğan, "Bizim daha da ileri gitmemiz gerekiyordu." ifadesini kullandı.

  Erdoğan "Harita çalışmalarında, MSB'nin bu merkezinden başka müracaat edeceğimiz bir yer yoktu. Bu şimdi yaygınlaşmaya başladı. Google ve Yandax gibi. Bizim çok daha ileri gitmemiz gerekiyordu. Şimdi harita müdürlüğümüzün güçlü bir şekilde ortaya çıkması bizler için her türlü takdirin üzerindedir." dedi.

  DİJİTAL TEKNOLOJİ ATILIMI

  Son dönemde özellikle savunma sanayii alanında atılan adımlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bardağa boş tarafından baktığımızda geciktik diye hayıflanıyoruz, dolu tarafına baktığımızda harita uygulamamıza kavuştuk diyoruz. İşte böyle karışık duygular içerisindeyiz. En değerli şirketlerden 10'unun 7'sinin dijital teknolojiye çalışan şirketler olduğunu görüyoruz." dedi.

  Faydalı üretimin de giderek artış gösterdiğine dikkat çeken Erdoğan, "Ülkemizin seyirci kalması ve devri geçmiş teknoloji çöplüğüne dönmüşmesi üzüntü vericidir. Savunma sanayiinde yüzde 65 seviyesine çıkmış durumdayız. Bilim ve teknolojideki gayretlerimiz sadece savunma sanayiinden ibaret değildir. Ülkemiz teknolojinin nimetlerinden faydalanmıştır." dedi.

  TEKNOLOJİK YATIRIM

  Teknoparklar ile birlikte teknolojik yatırımların da artış gösterdiğini belirten Erdoğan, "Türkiye Uzay Ajansı ile uzay çalışmalarında yeni bir aşamaya geçtik. Araştırma, geliştirme merkezlerimizin sayısı şu an itibari ile 1000'i geçti. Teknopark sayımız 81'i buldu. Gençlerimizin bilim ve teknolojiye olan ilgilerinin her geçen yıl arttığını görüyoruz. Bugün tanıtım törenini yaptığımız harita programlarımız da bu gayretlerimizin bir örneğidir." sözleriyle devinim sürecine işaret etti.

  Erdoğan: Nerede bir darbe girişimi varsa hepsinin karşısındayız ViDEO

  SİBER GÜVENLİK

  Gelişen teknoloji ile siber saldırıların da artış göstermesi, ülkelerin milli siber güvenlik hamlelerine yönelik hamleleri artırıyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "'Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye' diyerek bu süreçte yerimizi alıyoruz. Bugün artık gücün belirleyicisi, sahip olunan veri ve bunları işleme kabiliyeti olarak ifade ediliyor. Verinin değere dönüşmesi ise ancak yerli ve milli bir anlayışla sahiplenilmesiyle mümkün. Nasıl ülkemizin her karış toprağı bizim için canımız pahasına sahipse, her veriye aynı gözle bakmalıyız. Bugün artık kendi ürettiğimiz verinin ülkemizin kontrolünde olması da siber dünyadan gelecek saldırıya karşı tedbirlerin alınması da başlı başına güvenlik meselesidir." ifadelerini kullandı.

  "SURİYE'DE İNSANİ AMACI OLAN TEK ÜLKE TÜRKİYE"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de gerçekleştirilen ve yapılması plananan operasyonlar için de de açıklamalarda bulundu.

  "Suriye'deki operasyonlarımızın amacı kendi sınırlarımızı güvence altına almanın yanı sıra oradaki insanların huzurunu sağlamaktır. Bizim Suriye'de işgal diye bir derdimiz yok. Bize vatan topraklarımız yeter. Topraklarımıza en ufak parselizasyona müsaade etmeyiz. Açık söylüyorum, Suriye'de insani amaçlarla bulunan tek ülke Türkiye'dir. Tüm ülkelerin ajandalarında başka projeler vardır.

  Düştüğümüzde tekme atmak için bekleyen o kadar çok kesim var ki.  15 Temmuz'da başımıza geldi devlete darbe girişimi. Demokrasiye inanmış bir ülke olarak tüm ekibimle dünyanın neredesinde olursa olsun nerede bir darbe girişimi varsa hepsinin karşısındayız. Sandıktan gelene herkes saygı duymak zorundadır."

  VENEZUELA MESAJI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela'da yaşanan darbe girişimine yönelik de mesaj verdi. Erdoğan, 15 Temmuz'u yaşayan bir ülke olarak "Türkiye'nin dünyanın neresinde olursa olsun darbe girişimlerinin karşısında olduğunu" belirtti.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SATIR BAŞLARI

  - Tüm bu işlerin kararlılıkla yürütülmesi için dijital dönüşüm ofisimizi görevlendirdik. Bu ofis direkt olarak şahsıma bağlandı. Amacımız sadece anlık veriyi takip etmek değil, asıl olarak bu veriyi işleyerek anlamlı hale getirecek ve kullanılabilir hale getirecek adımların atılmasını sağlamaktır. Verinin işlenmesinde zaman, konum, harita bilgisi gibi hususlar kritik öneme sahip.İnsanı metalaştıran, insanı eşyaya hizmet eden hale getiren anlayış bizim kültürümüzle bağdaşmaz. Türkiye olarak bizi orta, üst gelişmişlik derecesine sahip ülkelerden ayıran özellik budur. Batı dünyasının mültecilere kapılarını kapatmasına yol açan zihniyetle hareket etmedik, edemeyiz. Önümüzde bizden daha zengin nice ülke bulunmasına rağmen insani yardımlarda dünyada bir numarayız.

  - Suriye'de yürüttüğümüz askeri operasyonların bir amacı kendi sınırlarımız güvenlik altına almaksa, diğer amacı oradaki insanların huzurunu sağlamaktır. Dün Rusya ziyaretimizin amacını bu oluşturuyor. O 20 mil derinlikte bunu nasıl sağlarız. Yoksa bizim Suriye'de işgal gibi bir derdimiz yok. Bize 780 bin kilometrekare yeter. Biz burada 20 milyon kilometrekarelik topraklardan geldik. Biz sıradan bir kabile devleti değiliz. Biz anlı şanlı bir Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz. Topraklarımızda en ufak parselasyona müsaade etmeyiz.

  - Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarımızda kullandığımız yöntemleri geçmiştekilerle karşılaştırmak mümkün değildir. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, yapay zeka konusunda nereye varılırsa varılsın, insan her şeyin merkezinde olmaya devam edecektir. İnsan varsa bütün bu gelişmeler var. İnsan yoksa bunların hiçbiri yok. İnsani eşyaya hizmet eder hale getiren anlayış bizim kültürümüzle bağdaşmaz. Türkiye olarak bizi orta üst ve üst gelişmişlik derecesine sahip ülkelerden ayıran en önemli özellik bu anlayışımızdır.

  - Düştüğümüzde tekme atmak için bekleyen o kadar çok kesim var ki ne olursa olsun ayakta kalmanın önemini çok iyi biliyoruz. Türkiye'nin son 5-6 yılda başına gelen her hadise ülkemizi düşürme projesinin parçasıdır. AB süreci budur. Suriye'deki olaylar budur. Suriye ile Adana Protokolü imzalanmıştır. Bu Adana Mutabakatı'nın yeniden gündeme gelmesi gerektiğini çok iyi anlıyoruz.

  - Biz batının mültecileri ölüme terk eden zihniyetiyle hareket etmedik, etmeyiz. Önümüzde bizden daha zengin nice ülke bulunduğu halde insani yardımlarda özellikle milli gelire oranla söylüyorum bir numarayız. Dünyanın en zengini denilenler bizim çok çok arkamızda yer alıyor.

  - Suriye'deki operasyonlarımızın amacı kendi sınırlarımızı güvence altına almanın yanı sıra oradaki insanların huzurunu sağlamaktır. Bizim Suriye'de işgal diye bir derdimiz yok. Bize vatan topraklarımız yeter. "

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir