Petrol
83.52
1.02%
Euro
19.5505
0.01%
Dolar
18.6402
0.01%
Altın
1.061
0.21%
Borsa
4942
0.00%
Bitcoin
321.696
-1.78%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Deniz Baykal 6 yıl sonra kürsüye çıktı

  Deniz Baykal 6 yıl sonra kürsüye çıktı

  Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu'ndan talep ederek 6 yıl sonra ilk kez Meclis kürsüsüne çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 28.06.2016 - 09:09

  Deniz Baykal 6 yıl sonra kürsüye çıktı #1

  CHP Antalya Milletvekili 6 yıl sonra ilk defa TBMM Genel Kurul'unda kürsüye çıktı. Kılıçdaroğlu’nun olumlu karşıladığı talep doğrultusunda Baykal, andiçmek dışında 6 yıllık bir aranın ardından ilk kez kürsüye çıktı. Hükümetin Danıştay'la ilgili kanunda yapmak istediği değişikliği eleştirdi.

  Baykal, son olarak 23 Nisan 2010 tarihli TBMM Genel Kurulu’nun özel oturumunda CHP grubu adına genel başkan sıfatıyla genel kurula hitap etmişti.

  Deniz Baykal 6 yıl sonra kürsüye çıktı #2(Konuşmasının ardından Baykal CHP'li vekillerle görüntülendi)

  DANIŞTAY KANUNUNDA DEĞİŞİKLİĞİ ELEŞTİRDİ

  Danıştay kanununda değişikliği öngören yasa tasarısıyla ilgili partisi adına konuşan Baykal şunları söyledi:

  "Bu düzenleme Anayasaya aykırıdır. Ama öyle anlışılıyor ki Anayasa Mahkemesi karar alana kadar, sıfırlanan kadrolara yeni üyeler atanacak. Bu kurnazlıkların itibar gördüğü Anayasa'nın önünü geçtiği bir durum yaşamaktayız."

  Deniz Baykal 6 yıl sonra kürsüye çıktı #3

  "HUKUK İÇİNDE ÇÖZME İMKANI VAR"

  "Anayasa'ya karşı fiili bir durum inşa etmek saflıktır. Anayasaya aykırı olduğu belirlenen bir kanunla oluşturulan yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerinin Cemaat etkisi kırılmayı düşünülüyor. Ne yazık ki böyle bir durumun olduğu bir gerçektir. Cemaat sorununu hukuk içinde çözülme imkanı vardır. Anayasa'nın 129'uncu maddesi gereği bu sorun çözülebilir. Fakat anlaşılıyor ki iktidar bu bahaneyle Yargıtay ve Danıştay'ın tümünü temizlemek niyetindedir."

  "NE OSMANLI NE DE CUMHURİYET TARİHİNDE AZLEDİLMEDİLER"

  "Bu düzenleme Anayasa'ya uygun değildir legal değildir meşru değildir. Ne Osmanlı ne de Cumhurriyet tarihinde yüksek yargı mensupları topyekün azledilmiş değildir. Anayasaya aykırı bir Cumhurbaşkanı sistemi oluşturdunuz, şimdi de Anayasa'ya aykırı bir yargı oluştururyorsunuz."

  "NE İSTEDİLERSE VERDİNİZ"

  "Filli durum işliyorsa hukuki durum işleyemiyor demektir. Yüksek Yargı da fiili durumu işleteceksiniz. PKK ile de fiili durum işlettiniz. Habur da seyyar mahkemeler kurdunuz. Tüm bunlar hukuka karşı ffili bir durumdur. Ne istedilerse verdiniz. Şimdide aldatıldık deyip tüm hukuki yükümlülüklerden sıyırlmayı düşünüyorsunuz."


  Görüş Bildir