Euro
10.368
0.48%
Dolar
8.871
0.61%
Altın
496.76
0.12%
Borsa
1.385
-0.46%
Bitcoin
372.672
-4.16%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'dan Sarıgül açıklaması

  Demokratik Sol Parti Genel Balkanı (DSP) Önder Aksakal, "Mustafa Sarıgül'ün bize başvurmasında herhangi bir sakınca görmeyiz" dedi.
  • İHA
  • 26.01.2019 - 13:45
  • Güncelleme : 26.01.2019 - 13:45
  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'dan Sarıgül açıklaması

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Mustafa Sarıgül'ün CHP'den istifası ve DSP'den aday olacağı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  "SARIGÜL'ÜN NASIL KARAR VERECEĞİ ÖNCELİĞİMİZ DEĞİL"

  Aksakal, "Sarıgül'ün siyasi anlamda nasıl bir karar vereceği konusu bizim öncelikle ilgi alanımızda değil. Kendileri bildiğimiz kadarıyla DSP'nin 1999 yılında Şişli Belediye Başkanı olarak seçilmişti. Bülent Ecevit'le de siyaset yapmıştı. Son dönemde CHP'den belediye başkan aday adaylığı müracaatı olduğunu, kamuoyunun bildiği kadar biz de takip ediyoruz." dedi.

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal dan Sarıgül açıklaması #1

  "CHP ADAY BELİRLEMEDE ZORLANIYOR"

  Aksakal, "Geldiğimiz noktada anlaşılan o ki CHP'nin, yerel seçimler süresinde adaylık açıklamalarını belirlemelerini oldukça uzattığı konusunda ciddi eleştiriler var. Bunu televizyon programlarında bazı gazeteci yazarların, yorumcuların görüşlerinden de anlıyoruz. Bu gerekçeyle partisinden istifa etmiş ve Şişli halkının önerileri doğrultusunda bir karar vereceği konusunda açıklaması vardı." ifadelerini kullandı.

  "SARIGÜL BİZE YABANCI DEĞİL"

  2009 yılında da Sarıgül'ün DSP'nin belediye başkanı olarak seçildiğini hatırlatan Aksakal, "Kendisi DSP'nin genel kültürüne, Ecevit'in ilkelerine yönelik yaklaşımlara yabancı değil. Partimizin de içinde görev yapmış ve yetişmiş bir arkadaşımız. Şişli halkının, Sayın Sarıgül'ün DSP çatısı altında ak güvercinli mavi bayrağı altında seçimlere katılıp destek verme yönünde açıklaması olursa ya da bir görüşü olursa biz de DSP olarak, kendilerinin bize başvurmasında herhangi bir sakınca görmeyiz." diye konuştu.

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal dan Sarıgül açıklaması #2

  "HERKESE KAPIMIZ AÇIK"

  Aksakal, "Bunu da yetkili kurullarımızda gerek Merkez Yönetim Kurulu'muzda Başkanlık Divanımızda gerekse Parti Meclisimizde ciddi şekilde değerlendiririz. Bizde aday adaylarını yıldırmak diye politikamız yok, bizden aday olmak isteyen hangi partilimiz olursa hangi yurttaşımız olursa seçme ve seçilme hakkına sahip olan her Türk vatandaşının, DSP'den aday adaylığı müracaatı yapma hakkı vardır. Bundan da mutluluk duyarız tabii ki. Sadece Mustafa Sarıgül Bey'e değil, bu kriterlere uyan tüm vatandaşlarımıza DSP'nin kapısı açık." ifadelerini kullandı.

  "TERCİHTE BULUNURSA KENDİSİYLE GÖRÜŞÜRÜZ"

  "Sarıgül'le bir görüşmeniz oldu mu istifasının ardından ve olacak mı?" sorusu üzerine Aksakal, "Bundan öncesine dair bir görüşmemiz yok ama bundan sonra olmayacak anlamına da gelmez. Eğer böyle bir tercihte bulunurlarsa elbetteki kendisiyle görüşürüz." açıklamasında bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir