Petrol
94.84
1.57%
Euro
18.2081
-0.84%
Dolar
18.5746
-0.28%
Altın
1.023
-0.19%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.642
-0.32%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Erdoğan: PYD'ye yapacağınız yardımlar teröre gider İZLE

  Erdoğan: PYD'ye yapacağınız yardımlar teröre gider İZLE

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kobani'ye havadan silah yardımının Türkiye'ye rağmen yapıldığını belirtti.
  • 24.10.2014 - 06:29

  Erdoğan: PYD ye yapacağınız yardımlar teröre gider İZLE #1

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Letonya'daki temasları kapsamında mevkidaşı Andris Berzins tarafından resmi törenle karşılandı. Baş başa görüşmeden sonra heyetlerarası görüşmelere başkanlık eden Erdoğan ve Berzins, anlaşma imza töreninin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

  Erdoğan basın toplantısında ve Letonya Milli Kütüphanesi'ndeki Türkiye-Letonya İş Forumu'nda şu mesajları verdi:

  "'PYD PKK'DIR' DEDİM"

  "Sayın Obama'ya bizim teklifimiz şu oldu: Teröre karşıysak, ABD'nin de teröre karşı olduğunu, hassasiyetlerini bilen bir cumhurbaşkanı olarak PYD'nin PKK ile aynı durumda olduğunu kendilerine telefonda ilettim. "O da, bir terör örgütüdür" dedim. "PYD'ye yapacağınız yardımlar terör örgütüne gitmektedir. Şu anda PYD saflarında PKK'nın lider kadrosunda olup savaşanlar var."

  ÖSO VE PEŞMERGE DESTEKLENMELİ

  İki önemli grup var ki burada, bunlar Kobani'de önem arz edebilen, iş görebilecek gruplardır. İlk tercihimiz Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), ikincisi peşmerge. Peşmergelerin kontrollü geçişine müsaade ederiz dedik. PYD ilk etapta peşmergeleri kabul etmedi, sonra kabul etti. Peşmergelerle ilgili belirlenen sayıya da sıcak bakmadı. 200 kişide anlaşmış oldukları haberini dün aldım.

  Erdoğan: Türkiye IŞİD'in en büyük mağdurudur İZLE

  "ABD BİZE RAĞMEN SİLAH VERDİ"

  "ABD'nin özellikle Kobani'ye indirmekte olduğu silahların bir kısmını IŞİD'in eline geçtiğini gördük. Bu bizi doğruluyor. Diğerleri de PYD'ye geçti. Bu silahlarla ilgili olarak Türkiye bu işe olumlu baktı mı, bakmadı. Türkiye'ye rağmen Amerika bu işi yaptı."

  "ÇELİŞKİLER GÖRÜLMELİ"

  "Kendilerine dedim ki, Kobani sizin için stratejik değil. Bizim için stratejik ve hassasiyet göstermesi gereken biziz. Kobani'de yaşayan yok, sivil insan bizim ülkemize geçti. 200 bin insan benim ülkeme geçerken, Suriye'den Avrupa'ya toplamda geçenlerin sayısı 130 bin. Sadece Kobani'den 3 haftada bize 200 bin kişi geldi. Bu çelişkileri görmemiz lazım. Suriye'de bu kadar insan öldürülürken tüm dünya neredeydi? Kobani için olan hassasiyet tüm Suriye için neden yok? Irak'ın 3'te biri IŞİD kontrolünde."

  "ÇÖZÜME HERKES DESTEK VERMELİ"

  "(Çözüm için yürütülen süreç nasıl ilerleyecek?) Yoğun bir gayret var ve ülkemdeki farklı gruplara yönelik attığımız adımlar var. Bu cömeret adımlar bu güne kadar geldi. Tabii süreci hazmedemeyen gruplar var. Özellikle bölücü terör örgütü tıkamak için ve örgütün uzantısı olan siyasi partinin de bu yöndeki gayretleri nedeniyle bazı sıkıntılar yaşanıyor. Hükümetimiz yeni bir taslakla ilgili çalışmasını tamamladı ve Sayın Başbakan da bunları grup toplantısında açıkladı. Bu sürecin daha da güçleneceğine inanıyorum. Tüm halkımız süreç için ittifak halinde. Herkesin de destek vermesi süreci çok daha güçlü kılacaktır."

  "IŞİD'E YARDIM İDDİALARI YALAN"

  "Belli medya kuruluşlarından bu iddianın ısrarla ve ahlak dışı uygulamalarla yaygınlaştırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Bu iddia tamamen yalandır. Hiç bir delile hiç bir belgeye dayanmıyor. Türkiye IŞİD'e de IŞİD'i doğuran sebeplere de çok güçlü şekilde karşı çıkmıştır."

  "Uyarılarımızı da yaptık. Uyarılarımızı dinlemeyenler, IŞİD'e şu ve ya bu yolla destek vermektedirler. Irak'ta gerçekleşen olayı iyi analiz ederseniz, IŞİD'in elindeki bütün silah ve mühimmat nereden geldi bunun kaynağı çok açık net ortaya çıkar. Türkiye IŞİD'in en büyük mağdurudur."

  "TÜRKİYE HAZIR, AMA AB KARAR VERMİYOR"

  "Öyle bir yapı var ki bir üye hayır dese siz fasıl açamıyorsunuz. Ben başbakanken fasılların sayısı 15'di, 35 oldu. 14 faslın bir tanesinin aç-kapasını yapabildik. Diğerleri açıldı, kapanması yine yok. Türkiye her şeye hazır ama karar verilmiyor. Adalet ve özgürlük ile ilgili atılan bir adım yok. Letonya'nın dönem başkanlığı sürecinden umutluyuz. Mevcut üyeler içerisinde siyasi tavır takınılmazsa 3-4 faslın açılabileceği inancındayız."

  "RUSYA'NIN TAVRI KABUL EDİLEMEZ"

  "Rusya'nın Kırım'daki tavrını kabul etmediğimizi Putin'e de söyledik. Barış süreci başlamış vaziyette. Artık temennimiz odur ki barış süreci sürekli olur ve Ukrayna üzerinde farklı tasarruflar yapılmaz."

  Erdoğan: AB ve ABD'nin derdi petrol İZLE

  "BATI'NIN DERDİ İNSAN DEĞİL PETROL"

  Letonya Meclis Başkanı Solvita Aboltina tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katılan Erdoğan, ardından Letonya Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde de konuştu. Batılı ülkeleri Suriye'deki gelişmeler karşısında gösterdikleri tavır nedeniyle eleştiren Erdoğan şunları söyledi:

  "300 bin insanın ölümüne, katledilmesine sessiz kalan dünya şu anda Kobani'de ayağa kalkmış durumda. Çok güzel de Dera, İdlib, Hama, Humus, oralar yanarken neredeydiniz? PKK gibi kanlı bir terör örgütünü umursamayan dünya bir anda IŞİD terör örgütü için ittifak kurabiliyor. İyi de PKK ülkemde 40 binden fazla insanı öldürürken neredeydiniz? Ne zaman IŞİD terör örgütü çıktı petrol kuyularını tehdit etti hemen müdahele ettiler. Demek bunların derdi insan değil petrol."

  Türkiye'nin sığınmacılar konusunda da yalnız bırakıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  "Tüm Avrupa'ya sığınanların sayısı 130 bin. Soruyorum, acaba Avrupa bu kadar imkanlara sahip olduğu halde niçin kapılarını bu sığınmacılara açık tutmaz? Veyahut da 'Ey Türkiye sen 1.5 milyon insanı kabul ettin, bize de ne düşüyor? Ne gibi katkılarda bulunabiliriz' diye herhangi bir derdi Batı'nın yok. Başta Avrupa Birliği (AB) de buna dahil."


  Görüş Bildir