Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
730.324
1.76%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Genelkurmay Başkanı Akar'dan ABD'ye kritik telefon

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ABD'li mevkidaşını Joseph F. Dunford'u arayarak Fetullah Gülen'in iade edilmesi konusunu konuştu.
  • DHA
  • 27.07.2016 - 20:21
  Genelkurmay Başkanı Akar'dan ABD'ye kritik telefon

  Genelkurmay Başkanı Akar dan ABD ye kritik telefon #1

  Orgeneral Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'de bulunan terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in iade edilmesi konusunu gündeme getirdi.

  AKAR, ABD'Lİ MEVKİDAŞININ DEVREYE GİRMESİNİ İSTEDİ

  Orgeneral Akar'ın bu konuda ABD'li mevkidaşının da devreye girmesini istedi.

  - Askeri kaynaklardan yapılan açıklamada şöyle:

  "ABD GENELKURMAY BAŞKANI GEÇMİŞ OLSUN DEMEK İÇİN ARADI"

  "Evet iki görüşme olmuştur. Ancak; 16 Temmuz günü sayın Genelkurmay Başkanımız'ın Akıncı Üssü'nden dönmesini müteakip ABD Genelkurmay Başkanı kendisine 'Geçmiş olsun' demek maksadıyla aramış ancak ulaşamamıştır. Gündemin çok yoğun olması nedeniyle 2 gün sonra Genelkurmay Başkanımız kendilerine teşekkür etmek maksadıyla dönüş yapmıştır.

  "İNCİRLİK VE DİYARBAKIR'DAKİ HAVA ÜSLERİ"

  Bu ilk görüşmede ABD Genelkurmay Başkanı 'Geçmiş olsun' dileklerini ilettikten sonra İncirlik ve Diyarbakır'da bulunan hava üslerine elektrik verilememesi ve akaryakıt ikmali yapılamaması nedeniyle ABD olarak rahatsız olduklarını bildirmiştir. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanımız konuyu sayın Cumhurbaşkanımıza iletmiş, gerekli yerlerle yapılan ivedi koordinasyon sonucu 22 Temmuz 2016 saat 09.10 itibariyle bu sorunlar çözülmüştür.

  "İKİNCİ TELEFON GÖRÜŞMESİNDE GÜLEN'İN İADESİ KONUŞULDU"

  İkinci telefon görüşmesi Genelkurmay Başkanımız tarafından kendilerine yapılmış ve konunun bu denli hızlı çözlümüş olmasından dolayı ABD Genelkurmay Başkanı şükranlarını iletmiştir. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanımız da kendilerinden bir destek talebi olduğunu söylemiştir. Bu talep; ABD'de bulunan FETÖ terör örgütü başı Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi konusundadır"

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir