Dolar
7.7391
0.2305%
Euro
9.111
0.6051%
Altın
1905.93
1.0706%
Borsa
1143.51
-0.151%
G. Altın
474.45
1.5909%
Bitcoin
82465.91
-0.858%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  HDP: Görev Türkiye'nin değil Suriye halklarınındır

  HDP: Görev Türkiye'nin değil Suriye halklarınındır

  HDP, Fırat Kalkanı Operasyonu'nda ilçe merkezine girilen Cerablus'ta görevin Türkiye'nin değil Suriye halklarının olduğunu söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 24.08.2016 - 18:00

  Türk Silahlı Kuvvetleri, sabah saat 04:00'ten itibaren Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus'a "Fırat Kalkanı Operasyonu" adıyla askeri harekat başlattı.

  CERABLUS'UN İLÇE MERKEZİNE GİRİLDİ

  Türkiye sınırlarını IŞİD'den temizlemek için başlatılan operasyonda  CErablus'un ilçe merkezine girildi.

  ÖSO'nun girdiği Cerablus kentinden görüntüler VİDEO

  HDP: GÖREV TÜRKİYE'NİN DEĞİL SURİYE HALKLARININDIR

  TSK'nın Cerablus harekatına ilişkin HDP'den de bir açıklama geldi. "Suriye’nin demokratik geleceği açısından, Cerablus’un IŞİD’den temizlenerek halkın yönetimine verilmesi görevi Türkiye’nin değil Suriye halklarınındır" ifadelerini kullanılan açıklamada HDP, askeri harekata destek vermediğini vurguladı.

  HDP: Görev Türkiye nin değil Suriye halklarınındır #1

  İŞTE HDP'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

  "Mart 2011’de Suriye’de başlayan ayaklanmalar ve sonrasında derinleşen savaş beşinci yılını geride bırakmaktadır. Bugün Türkiye’nin bir askeri müdahaleyle, işgal hamlesiyle girdiği Cerablus 2014 Ocak ayından bu yana IŞİD’in kontrolündedir.

  Son haftalardaki gelişmelerle birlikte Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Minbic’i IŞİD’in elinden almasından sonra, Cerablus-Rakka arasında kurulan askeri ve lojistik destek hattının kesilmesi, aynı zamanda dış dünya ile IŞİD’in bağlantısının kopması belli çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır. Şu çok açık ki, - Türkiye’nin 5 yıllık Suriye politikası tam anlamıyla çökmüştür. Siyasi ittifaklarını değiştirmek için sert U dönüşleri yapan hükümetin yeni Suriye politikası da eski politikası gibi yanlıştır.

  Türkiye, Suriye’deki savaşa, dolayısıyla bu ülkenin içişlerine askeri yöntemlerle daha fazla karışmamalı, özellikle de Suriye’deki Kürt karşıtı pozisyonunu bir an önce terk etmelidir. - 5 yıldır devam eden savaşın içine bu şekilde doğrudan giriş Türkiye açısından son derece olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu durum Türkiye ve Suriye halklarının çıkarına değildir.

  Bugün yapılan, Cerablus’ta IŞİD ile başka çete yapılar arasında yer değişikliğidir. Cerablus’un işgali sonrasında bazı çete grupları aracılığıyla Türkiye’nin uzun vadede bu bölgede fiili ve hukuki varlığını garanti altına alma hesapları yanlıştır. Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olma riski yüksektir.

  Cerablus, Suriye halklarının demokratik geleceği için Kerkük veya Golan tepeleri gibi bir kriz merkezine dönüştürülmemesi gereken bir yerdir. Suriye’nin demokratik geleceği açısından, Cerablus’un IŞİD’den temizlenerek halkın yönetimine verilmesi görevi Türkiye’knin değil Suriye haklarınındır.

  Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Minbic’i IŞİD’den kurtarmasına karşı bir hamle olarak ve IŞİD ile mücadele kılıfı altında yapılan bu askeri girişim, açık bir şekilde DSG’nin önünü kesmeyi hedefleyen ve en temelde Kürt karşıtı bir girişimdir. Türkiye’nin bugün IŞİD’den almak üzerine başlattığı belirtilen askeri operasyonun esas hedefi, sınır hattının Kürtler’in eline geçmesini engellemektir. Rojava’da yaşayan Kürtler ve DSG’nin diğer bileşenleri düşmanımız değil dostumuzdur. Türkiye’nin yapması gereken, Suriye halklarının demokratik geleceği için savaşan bu güçlere destek vermektir.

  Suriye’nin bundan sonra nasıl yönetileceğine, demokratik bir Suriye rejiminin nasıl şekilleneceğine Suriye halkları karar vermelidir. Rojava halklarının şimdiye kadar olan kazanımları ve ilerleyişi Türkiye tarafından engellenmeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda Kuzey Suriye Federasyonu önerisini yapmış olan Rojava halklarının bu teklifi de Suriye’nin demokratik geleceği için ciddi şekilde tartışılmalıdır. Türkiye bu konuda da tarihsel saplantılarından kurtularak düşünmeli ve adım atmalıdır.

  Türkiye fiilen Suriye savaşına girmiştir. Savaş kararlarını alması gereken kurum olan TBMM ise tatildedir. Bir kez daha Meclis boşa çıkarılmış, Cumhurbaşkanı ve etrafındaki bürokrat-teknokrat yapı ile AKP Hükümeti halkın iradesi olan Meclis’e danışma ihtiyacı bile duymadan ülkeyi bir savaş girdabının içine sürüklemiştir.

  AKP iktidarının yanlış dış politikalarının bedelini sadece Suriye halkları değil, Türkiye halkları da ağır bir şekilde ödemektedir. Yıllardır olduğu gibi bir kez daha vurguluyoruz ki, bu yanlış politikalardan bir an evvel uzaklaşılmalıdır. ‘İçte savaş, dışta savaş’ şeklinde özetlenebilecek hükümet politikaları yerine yapılması gereken Türkiye’nin iç barışını sağlamak için acilen çözüm sürecine dönmek; dışta da Kürtler ve diğer demokratik güçlerle ittifak kurmaktır"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir