Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.747
0.22%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  HDP'li vekil partisini eleştirdi

  HDP'li vekil partisini eleştirdi

  HDP'li Kadri Yıldırım partisini birçok konuda eleştirdi. Yıldırım, bazı HDP'li vekillerin yaptıklarının partilerine zarar verdiğini söyledi.
  • 29.06.2016 - 15:48

  HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, partisini eleştirdi.

  HDP'ye oy verenlerin yüzde 95'inin ‘Müslüman Kürt halkı' olduğunu kaydeden Yıldırım, "Müslüman Kürt halkının haklı bazı beklentileri vardır. Parti olarak bu beklentileri dikkate almak zorundayız" dedi.

  HDP li vekil partisini eleştirdi #1

  "PARTİMİZDEN SOĞUYAN DİNDAR KÜRTLER.."

  Aksi uygulamaların dindar Kürtlerin ‘haklı olarak' HDP'den soğumasına yol açtığını savunan Yıldırım, şunları söyledi: "Bunların binlercesine şahidim ve üzülüyorum. Aradığını partimizde bulamayan ve partimizden soğuyan dindar Kürtlerin adres olarak nereye gideceklerini söylememe gerek bile yoktur. Dolayısıyla halk kendini, milliyeti ve dini arasında bir tercih yapmakla karşı karşıyaymış gibi ikilem içinde görmemelidir. Partimiz bu konuda ciddi tedbirler almalıdır. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da rakip siyaset bunu asla affetmeyecek ve aleyhte kullanmaktan çekinmeyecektir. Bugün MHP dahil olmak üzere Meclis'teki partilerde değişimin gereğine inanılıyorsa HDP'nin bundan geri kalmak istemesi veya dindar Müslüman Kürt halkının beklentilerini önemsememesi düşünülemez. Bize düşen bu yapıcı eleştirilerimizi halkımızla paylaşmaktır."

  LGBT EYLEMLERİNE KATILAN HDP'LİLER

  Yıldırım, gazetecilerin söz ettiği konuları biraz daha açmasını istemesi üzerine şöyle devam etti:  "Rengi, dili, dini, cinsi ne olursa olsun insan hakları noktasında herkes eşit insan haklarından yararlanmalıdır. Bileşen veya bireylerimizin LGBT eylemlerinde, yürüyüşlerinde, Ramazan ayı ki bu İslam kutsallarından birisidir, hakaret edildiği bir ortamda partimiz adına orada bulunmaları ve bu hakarete ses çıkarmamaları gizli bağlamda sanki bu yapılanları benimsiyor gibi oluşuyor. Halkımız bundan rahatsızlık duymaktadır. LGBT bireyleri de herkes gibi insan haklarından yararlanmalıdır, ancak bu ayrı meseledir. Biraz önce söylediğim görüntülerin ortaya çıkması ve bunun üzerinden saldırılarda bulunulması ayrı şeylerdir.

  HDP li vekil partisini eleştirdi #2

  FOTOĞRAF: HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, LGBT eylemlerine katılmıştı.

  RAMAZAN AYINDA ORUÇ TUTMAK..

  Ramazan ayında oruç tutmak, Müslüman için farzsa tutar. Bir birey oruç tutmadığı zaman bu kendisini ilgilendirir. Tutmamasını, ulu orta, tutanların inancına adeta saygı göstermeme şeklinde yapmaları partimize fayda yerine zarar vermektedir. Tutmuyorsa bir birey, saygı göstererek kendi evinde, odasına bunu yapması bana göre uygun olur. Geçen gün Genel Kurul yapılan binanın aşağısında mescit var. Öğle namazını kıldım. AK Partili arkadaşlarla beraber çıktık mescitten bahçeye doğru.

  "KADRİ HOCA SİZİN İFTARINIZ GALİBA ÖĞLE VAKTİ"

  Oradaki AK Partili milletvekili arkadaşlar, kamelyanın etrafından halka oluşturarak çay, kahve içenleri göstererek, ‘Kadri hoca sizin iftarınız galiba öğle vakti başlıyor' demeleri beni üzdü. Ne diyeceğim, nasıl cevap vereceğim? ‘Hepsi seferi, ilaç kullanıyor mu' diyeceğim? Hepsi kadın değil ki ‘kadınlık hallerine engeldir' diyeyim.

  "BUNLAR BİZİ ZOR DURUMA SOKUYOR"

  Bunlar bizi zor duruma sokuyor. Bocaladığımız durumlar meydana getiriyor. Bunların yapılması partimize zerre kadar fayda getirmiyor ama tonlarca zarar getiriyor.

  DEVRİMCİLİĞİN VE İLERİCİLİĞİ ÖLÇÜTÜ..

  Kaldı ki devrimciliğin ve ilericiliğin ölçütü de ulu orta oruç yemek, içki içmek değil. Bunu yapanların yapacakları yerler kendi özel odaları ve evleridir."


  Görüş Bildir