Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
589.457
0.70%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  Kılıçdaroğlu CHP'de sıkı yönetim ilan etti

  Kılıçdaroğlu CHP'de sıkı yönetim ilan etti

  Kritik önerge ve tekliflerin, olası bir koalisyon görüşmesine zarar vermemesi için, yeni hükümet kuruluna kadar gündeme alınması beklenmiyor
  • Ajanslar
  • 27.06.2015 - 08:52

  Kılıçdaroğlu CHP de sıkı yönetim ilan etti #1

  Önceki yasama döneminde Meclis’i yasa teklifi, araştırma- soruşturma ve soru önergesi yağmuruna tutan CHP’de, olası koalisyon seçenekleri yüzünden yeni yasama döneminin başında frene basıldı.

  Verilen soruşturma önergeleri, kanun teklifleri ve soru önergeleri, koalisyon çalışmaları sonuçlanıncaya kadar grupta beklemeye alındı.

  KILIÇDAROĞLU'NUN TALİMATIYLA EKRAN YASAĞI

  Yemin töreninin hemen ardından grup başkanvekillerini belirleyen CHP’de, olası koalisyon seçenekleri gözetilerek adeta sıkıyönetim ilan edildi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, milletvekillerinin olası koalisyon seçenekleri konusunda parti yönetiminden izin almadan açıklama yapmaları, televizyona çıkmaları yasaklandı. Milletvekilleri, ancak grup başkanvekillerinden izin aldıktan sonra yazılı ve görsel medyaya açıklama yapabilecek.

  SORUŞTURMA ÖNERGELERİ İPTAL

  Kılıçdaroğlu’nun “Rövanşist olmayacağız” açıklamasının ardından CHP Grup Yönetimi, AK Partili 4 eski bakan hakkındaki soruşturma önergesi ile Uludere, MİT TIR’larının durdurulması ve Gezi olaylarına ilişkin önergeleri beklemeye aldı. “Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığını ihlal ettiğine” ilişkin kanun teklifi de donduruldu.

  HÜKÜMET KURULANA KADAR GÜNDEME ALINMAYACAK

  Kritik önerge ve tekliflerin, olası bir koalisyon görüşmesine zarar vermemesi için, yeni hükümet kuruluna kadar gündeme alınması beklenmiyor. Hangi partilerin koalisyon hükümetini oluşturacağı, bir anlamda bu teklif ve önergelerin de kaderini belirleyecek.

  ‘EMEKLİYE ÇİFT MAAŞ’ DA BEKLEMEDE

  CHP’de sadece kritik konulara ilişkin teklif ve önergelerin değil, partinin seçimlerdeki en büyük kozunu oluşturan ‘emekliye yılda iki maaş ikramiye, asgari ücretin 1500 lira yapılması, taşeron işçiliğine son verilmesi’ gibi vaatlerin de şimdilik beklemeye alındığı öğrenildi. CHP’nin, koalisyonda yer alması durumunda, bu önerilerini yeni hükümet programının olmazsa olmaz ilkeleri haline getireceği, tasarı olarak Meclis’in gündemine taşıyacağı belirtiliyor.

  "HERKES DİSİPLİNE UYACAK"

  Habertürk’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Eski alışkanlıklarımızı bir kenara bırakacağız. Yeni yasama döneminde grup disiplinine önem vereceğiz. Hassas konulara ilişkin araştırma, soruşturma ve soru önergeleri ile kanun tekliflerini Genel Başkan’ın talimatı, grup yönetiminin onanıyla Meclis Başkanlığı’na vereceğiz. Bütün arkadaşlarımızın yeni dönemde grup disiplinine riayet edeceklerine inanıyorum” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir