Euro
8.9774
-0.88%
Dolar
7.4104
-0.73%
Altın
445.42
0.84%
Borsa
1.569
0.28%
Bitcoin
260.652
-4.77%
4ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 4 C
  Macron Suudilere ambargoda sessiz kaldı

  Macron Suudilere ambargoda sessiz kaldı

  Almanya'nın Cemal Kaşıkçı olayı sebebiyle Suudilere silah ambargosu çağrısına Fransa'dan ses çıkmadı.
  • Haber Merkezi
  • 24.10.2018 - 07:34
  • Güncelleme : 24.10.2018 - 07:38

  Fransa Savunma Bakanı Florance Parly ile Paris'te başlayan Euronaval Uluslararası Deniz Savunma Fuarı'nda incelemelerde bulunan Macron, gazetecilerin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'in açıklamaları konusundaki soruları yanıtlamayı reddetti.

  "BEN ŞU AN BAŞKA BİR KONUDAYIM"

  Macron, her seferinde bir yönetici açıklama yaptığında buna dair yorum yapmak zorunda olmadığını belirterek, "Hoşunuza gitsin veya gitmesin, benim gündemim medya tarafından belirlenmiyor. Ben şu an başka bir konudayım. (Bu sorunun) Şu an konuştuğumuz konuyla ilgisi yok. Bu soruya yanıt vermeyeceğim" dedi.

  FRANSA SUUDİ ARABİSTAN'A 11 MİLYAR EUROLUK SİLAH SATTI

  Fransa'nın, Suudi Arabistan'a 2008-2017 yılları arasında 11 milyar euro değerinde silah sattığı açıklanmıştı. Geçen ay 16 sivil toplum kuruluşu, Suudi Arabistan'ın Yemen'e düzenlediği askeri operasyonlarda Fransız malı silahları kullanmasını gerekçe göstererek, bu ülkeye silah ihracatının durdurulması çağrısı yapmıştı.

  ABD'DEN SONRA SUUDİ ARABİSTAN'A EN FAZLA SİLAH SATAN ÜLKE

  Macron geçen hafta, Suudi Arabistan'ın, Fransa'nın önemli savunma müşterisi olmadığını iddia etmiş ve bu açıklama kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Resmi rakamlar, silah ihracatı sıralamasında dünya üçüncüsü olan Fransa'nın, aynı zamanda ABD'den sonra Suudi Arabistan'a en fazla silah satan ülke olduğunu ortaya koyuyor.

  ALMANYA BÜTÜN AB ÜKELERİNE ÇAĞRI YAPMIŞTI

  Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier, Almanya'nın bu şartlar altında Suudi Arabistan'a silah ihracatı yapmama kararı aldığını hatırlatarak, Riyad üzerinde daha etkili olabilmesi için diğer AB ülkelerinin de benzer karar almasını istediklerini bildirmişti.

  Almanya Başbakanı Merkel de Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin, ''İstanbul'daki Suudi Konsolosluğunda yaşananlara bakın, ne kadar da canavarca. Şunu vurgulayarak söylemek istiyorum, bu olay aydınlatılmalıdır ve bu olay aydınlatılmadığı müddetçe Suudi Arabistan'a silah ihracatı yapılmayacak'' ifadelerini kullanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir