Petrol
83.39
0.86%
Euro
19.5799
0.16%
Dolar
18.6386
0.00%
Altın
1.061
0.30%
Borsa
4957
0.00%
Bitcoin
321.792
-1.54%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Meral Akşener'e Koray Aydın ve Sinan Oğan'dan tepki

  Meral Akşener'e Koray Aydın ve Sinan Oğan'dan tepki

  Meral Akşener'in diğer muhaliflerden habersiz olarak değiştirilecek tüzük maddelerini seçmesi Sinan Oğan ve Koray Aydın'ı kızdırdı.
  • Haber Merkezi
  • 20.06.2016 - 09:06

  MHP'de Devlet Bahçeli'ye bayrak açarak genel başkanlığa aday olan Koray Aydın ve Sinan Oğan, Meral Akşener'in bağımsız bir şekilde hareket etmesinden şikayetçi.

  SİNAN OĞAN: AKŞENER BİZDEN SAKLADI

  Eski MHP Milletvekili Sinan Oğan, "İsterseniz 'ayrışma' deyin, isterseniz başka bir şey deyin ama burada eğer ortak bir iş yapılıyorsa tüzük kurultayında tüzük maddeleri değiştirilecekse bu maddelerin tamamı beraber getirilir, masaya yatırılır, görüşülür ve kabul edilir ama gündeme getirilen tüzük maddelerinin hepsini biz neredeyse ilk defa duyduk. Bizden saklandı." dedi.

  Meral Akşener e Koray Aydın ve Sinan Oğan dan tepki #1

  KORAY AYDIN: AKŞENER'İN EKİBİ YAPTI YAPACAĞINI

  Koray Aydın ise gezetecilere "Tüzük maddelerini biz de burada gördük" diye konuşmasının ardından NTV canlı yayınına çıkarak "Sadece bir madde değişecek sanıyorduk. Tüzük değişikliği ile ilgili hazırlanan önergelerden haberdar olamadık. Meral Akşener'in ekibi her zamanki gibi yapacağını yaptığını yaptı. Biz de tecrübemizle katkı yapabilirdik." diyerek sitem etti.

  Akşener salona Başbakan Meral sloganlarıyla girdi VİDEO

  BİRLİK VE BERABERLİK İSTİYORDUK

  Çağrı Heyeti'nin topladığı MHP'nin 6. Olağanüstü Kongresi'nin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Oğan, öncelikle, delegelerin isteğiyle divan başkanlığı için oluşturulan iki ayrı listeyi tek listeye indirdiklerini belirtti.

  Oğan, "Zira delegelerimiz burada birlik, beraberlik istiyordu. Listede de bir dayatma söz konusu olduğu için biz buna itiraz ettik. Zaten yıllardır bu parti ne çekiyorsa dayatmalardan çekiyordu. O sebeple bir tek liste yapma isteği hasıl oldu. Delege de bunu talep etti" diye konuştu.

  Meral Akşener e Koray Aydın ve Sinan Oğan dan tepki #2

  "TÜZÜK MADDELERİNDEN BURADA HABERDAR OLDUK"

  "Biz de delegenin isteği çerçevesinde bir ortak listeye gittik ancak ortak listeye gittikten sonra ortaya konan tüzük maddelerinin tamamına yakınından biz burada haberdar olduk" ifadesini kullanan Oğan, şunları kaydetti:

  "ŞİMDİ DAHA ÇOK MAHKEME İLE UĞRAŞMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

  "Çünkü bu tüzük maddeleri bizim üzerinde çalıştığımız, ortak müzakere ettiğimiz tüzük maddeleri değildir. Biz 63/4'ün değiştirilmesi ve bununla da herhangi bir hukuki sıkıntı yaratmadan 10 Temmuz seçimlerine gitmeyi daha doğru buluyorduk. Şimdi çok sayıda tüzük maddesi değiştiği için bu belki de çok sayıda mahkeme kararını beraberinde getirecektir. MHP'nin daha fazla mahkemelerde uğraşmasına sebebiyet olacaktır. İnşallah böyle bir şey söz konusu olmaz ama endişelerimi de ifade etmek durumundayım."

  Meral Akşener e Koray Aydın ve Sinan Oğan dan tepki #3

  GENEL MERKEZ GEMEREK MAHKEMESİ BULUR

  Gazetecilerin, "O zaman artık her madde için ayrı ayrı mı mahkemeye gidilebilir?" sorusunu yanıtlayan Oğan, "kısa ve öz" bir tüzük değişikliği yapılması gerektiğini kaydetti.

  Oğan, şunları söyledi: "Yani inşallah gidilmez ama Genel Merkez bir Gemerek Mahkemesi'ni her halükarda bulur. Dolayısıyla Genel Merkezin Gemerek Mahkemesi bulması da zor olmadığına göre durumu basitleştirmek lazımdı. Daha basit, daha kısa ve öz bir tüzük değişikliği yapmak lazımdı. Bunu yaptığımız takdirde bu tür Gemerek mahkemelerinin önünü kesmiş olurduk ama bugün getirilen çok sayıda tüzük değişikliği elbette ki her birisi ayrı ayrı mahkemeyi beraberinde getirebilir. İnşallah genel merkez yapmaz bunu ama Genel Merkezimizi de az çok tanıyoruz. Dolayısıyla Genel Merkez bir hukuk süreci başlatacak gibi gözüküyor" ifadelerini kullandı.

  "BİR TEK MERAL HANIM BİLİYORDU"

  "Genel Merkez bazı tüzük maddelerinin değiştirilmesi için bazı delegeler üzerinden teklif mi verdi, onu mu demek istiyorsunuz?" sorusuna Oğan, "Hayır, Genel Merkez önerge sunmadı, önergeyi divan sundu ama divanın önergelerini genel başkan adaylarının birisi hariç hiçbirisi bilmiyordu. Bir tek herhalde Meral Hanım biliyordu." karşılığını verdi.

  Meral Akşener e Koray Aydın ve Sinan Oğan dan tepki #4

  AKŞENER'İN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMEK İSTEDİK, GELMEDİLER

  Tüzük değişikliğiyle ilgili üzerinde çalışılması gereken maddelerle ilgili Meral Akşener'in avukatları ile görüşme yapmak istediklerini ancak avukatların gelmediğini iddia eden Aydın, "Tüzük maddelerini biz de burada gördük. Halbuki burada hangi maddelerin değiştirileceği konusunda bir çalışma yapmıştık. Onlara uygun olarak bir hukuk dilinin oluşturulması, hata payının ortadan kaldırılması ve mahkemeye düşecek ve iptale neden olacak maddeler üzerinde takım çalışması yapılması zorunluydu" dedi.

  13 DEĞİŞİKLİK YAPILDI

  MHP'nin 6. Olağanüstü Kurultayı'nda 119 maddelik MHP Tüzüğü'nün 13 maddesi değişti. Divan oluşturulduktan sonra 14 önerge verildi. Tüzükte 13 değişiklik yapıldı. Ayrıca eski milletvekili Ali Güngör için de iade-i itibar kararı çıktı.


  Görüş Bildir