Petrol
110.93
-0.03%
Euro
17.2719
-0.14%
Dolar
16.0566
-0.12%
Altın
966.71
0.05%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
479.513
1.22%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C
  Midyat'ta emniyet müdürü ve komutan görevden alındı

  Midyat'ta emniyet müdürü ve komutan görevden alındı

  Midyat’ta altı kişinin can verdiği bombalı araç saldırısında ihmali oldukları iddiasıyla iki üst düzey isim görevden alındı.
  • Haber Merkezi
  • 13.07.2016 - 09:24

  Mardin'in Midyat ilçesinde 8 Haziran’da ikisi kadın polis 6 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bombalı araçla saldırıyla ilgili inceleme yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, olayda ihmali oldukları iddiasıyla ilçe jandarma komutanı binbaşı ile ilçe emniyet müdürünü açığa aldı.

  İHMALİ OLAN 2 İSİM GÖREVDEN ALINDI

  Doğu ve Güneydoğu’daki bazı kentler ve ilçe merkezlerinde terörle mücadele çalışmaları devam ederken, terör örgütü PKK 8 Haziran’da Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı araç saldırısı gerçekleştirdi.

  Midyat ta emniyet müdürü ve komutan görevden alındı #1(Alçak saldırıda şehit düştüler.. Şehit polis Nefize Özsoy - Şehit polis Şerife Özden)

  2'Sİ KADIN POLİS 6 KİŞİ ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ

  Yaklaşık 500 kilogram patlayıcı bulunduğu değerlendirilen aracın infilak etmesi sonucu emniyet müdürlüğünün ana giriş kapısında nöbet tutan kadın polis Nefize Özsoy ile üst kattaki büroda görev yapan 6 aylık hamile Şerife Özden Kalmış şehit oldu. Saldırıda bir erkek polis de şehit olurken 3 sivil de hayatını kaybetti.

  BAKAN TALİMAT VERDİ, MÜFETTİŞLER ARAŞTIRDI

  İçişleri Bakanı Efkan Ala, olayın incelenmesi, ihmal olup olmadığının araştırılması talimatını verdi. Talimat üzerine Mülkiye Teftiş Kurulu’nda görevli iki Mülkiye başmüfettişi Midyat’a giderek incelemelerde bulundu.

  ARAÇ TAKİP EDİLİYORDU

  Milliyet'ten Tolga Şardan'ın aldığı bilgiye göre, müfettişler, bombalı araç eyleminde kullanılan aracın bir süredir Midyat İlçe Jandarma Komatanlığı’nca takip edildiğini ortaya çıkardı. Muhbirden gelen bir bilgi üzerine aracın ve eylemin takip edildiğini belirleyen müfettişler, jandarma komutanlığında görevli bir astsubayın muhbirle görüşmeler yaptığını ve istihbarat çalışmalarının yapıldığını tespit etti.

  Midyat ta emniyet müdürü ve komutan görevden alındı #2

  ARAÇLA JANDARMANIN ÖNÜNDEN GEÇTİLER

  Müfettişler, emniyet müdürlüğüne yönelik eylem için seyir halinde olan bomba yüklü aracın güzergahında bulunan ilçe jandarma komutanlığının da önünden geçmesine rağmen müdahale edilmediği, bombalı aracın ilçe emniyet müdürlüğüne yönelmesi sonrasında ilçe emniyet müdürünün uyarılmasına rağmen müdahale için yeterli süre bulunmadığını tespitinde bulundu. İnceleme onayına göre, tespitler yapan müfettişler, soruşturma başlatılması için harekete geçti.

  BİNBAŞI VE POLİS MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

  Bu kapsamda rapor hazırlayan müfettişler, ilçe jandarma komutanı binbaşı ile ilçe emniyet müdürünü olayda ihmali bulunduğu iddiasıyla açığa aldı. Müfettişler, ön raporu Ankara’ya gönderdi. Bakan Ala’nın müfettişlerin talebine uygun onay verdiği öğrenildi. Soruşturmayı tamamlayacak olan müfettişler, gerekli ifade ve delilleri topladıktan sonra savcılığa tevdi raporunu gönderecek. İdari olarak da disiplin raporu düzenlenecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir