Euro
9.9232
0%
Dolar
8.3515
0.04%
Altın
486.54
-0.04%
Borsa
1.4
0%
Bitcoin
325.589
-3.26%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Nazlıaka'nın ihracı iptal için açtığı dava reddedildi

  CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından partiden ihraç edilen Nazlıaka'nın ihracı iptal davası kabul edilmedi.
  • DHA
  • 17.01.2017 - 11:30
  Nazlıaka'nın ihracı iptal için açtığı dava reddedildi

  Nazlıaka nın ihracı iptal için açtığı dava reddedildi #1

  Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın CHP'den kesin ihracının iptali için Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesine açtığı iptal davası mahkemece reddedildi.

  KARAR DURUŞMASI

  Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesindeki karar duruşmasına, CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddiasıyla partiden ihraç edilen Nazlıaka, avukatı ve CHP'nin avukatı katıldı.

  Son beyanı dinlenen Nazlıaka'nın avukatı Gökhan Candoğan, daha önce dosyaya kabul edilen bilirkişi raporu da dikkate alınarak müvekkilinin partiden ihracının iptali istemiyle açtıkları davanın kabul edilmesini talep etti.

  CHP'nin avukatı Çağlar Çağlayan ise başka bir kararı örnek göstererek, bilirkişi raporuna itibar edilmemesini ve davanın reddi yönünde karar verilmesini istedi.

  NAZLIAKA "GÜNAH KEÇİSİ SEÇİLDİM" DEDİ

  Avukatların ardından söz alan Nazlıaka, CHP avukatı Çağlayan'ın emsal gösterdiği kararın kendi dosyasıyla benzerliğinin bulunmadığını savundu. "Kendisine 'gazeteci' diyen birinin haberiyle partisinin lince uğradığını ve kendisinin de günah keçisi seçildiğini" söyleyen Nazlıaka, ihraç kararının kamu ve parti vicdanında bir karşılığı bulunmadığını öne sürdü.

  "YUVAMA DÖNECEĞİM"

  Mahkemenin davayı kabul etmesiyle, "ait olduğu yere, yuvası olarak gördüğü partisine döneceğini" söyleyen Nazlıaka, bir yıldır süren davanın kabulüyle parti vicdanında da kamu vicdanında da adaletin tesis edilmiş olacağını iddia etti.

  Beyanları dinledikten sonra kararını açıklayan hakim Hatice Zerrin Gürkanlı, Siyasi Partiler Kanunu'nun 57. maddesi gereği, Nazlıaka'nın, CHP'den ihracının iptali talebiyle açtığı davanın kesin olarak reddine hükmetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir