Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C
  Nuriye Gülmen'in tutukluğu devam edecek

  Nuriye Gülmen'in tutukluğu devam edecek

  KHK ile ihraç edildikten sonra açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen'in tahliye talebi reddedildi.
  • DHA
  • 17.11.2017 - 19:43

  KHK ile ihraç edildikten sonra açlık grevine başlayan, ardından tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın yargılandığı davada ara karar verildi.

  ÖZAKÇA SANDALYEYLE GETİRİLDİ

  Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevi Yerleşkesindeki salonunda görülen duruşmaya, haklarında terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle dava açılan, bir önceki celsede tahliye edilen Semih Özakça, tekerlekli sandalye ile getirildi.

  NURİYE GÜLMEN 3 SAAT SAVUNMA YAPTI

  Tutuklu Nuriye Gülmen ise duruşmaya tedavi gördüğü hastaneden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Duruşmada yaklaşık 3 saat konuşan ancak savunmasını heyet karşısında yapmak istediğini söyleyen Gülmen tahliyesini talep etti. İfadesinin ardından mahkeme başkanı, tanık beyanları konusunda Gülmen'e soru yöneltti. Ancak Gülmen'in avukatları savunmasının yapmayan bir sanığa soru yöneltilemeyeceğini belirterek, bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Gülmen de, tanık ifadeleri konusunda sorulan sorulara cevap vermesinde bir sakınca görmediğini ancak bunu savunmasını yaptıktan sonra yapacağını belirtti.

  SAVCI ESAS HAKKINDA MÜTALAASINI AÇIKLADI

  Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan tanık Fatih Solak'ın beyanlarının ardından duruşma savcısı esas hakkında mütalaasını açıkladı. Tutuksuz sanık Acun Karadağ'ın tahliyesini talep eten savcı, Semih Özakça'nın, örgüt hiyerarşisi içinde bulunmamakla birlikte örgütü bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan, Nuriye Gülmen'in de örgüt üyeliğinden cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatları, esas hakkında savunma yapmak için süre talep ederken, tahliye yönünde savunmalarını yaptı. Avukatlar Gülmen'in kaçma şüphesinin bulunmadığı, örgüt üyeliği yönünden dosyada maddi delil bulunmadığı ve sağlık koşullarının göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verilmesini istedi.

  TUTUKLUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

  Mahkeme, Semih Özakça'nın ev hapsinin devamına, Nuriye Gülmen'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 27 Kasım 2017 tarihine erteledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir