Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
138.760
4.80%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Petkim'deki eylem nedeniyle hammadde sıkıntısı başladı

  Petkim'de, toplu iş sözleşmesinden sonuç alamayan işçilerin başlattığı eylem nedeniyle, plastik sektöründe hammadde sıkıntısı başladı.
  • 01.06.2015 - 16:23
  Petkim'deki eylem nedeniyle hammadde sıkıntısı başladı

  Petkim deki eylem nedeniyle hammadde sıkıntısı başladı #1

  Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayiciler Derneği (BURPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, "Petkim’den hammadde temin edilemediği için üretimde ve ihracatta aksamalar yaşanmaya başladı" dedi.

  Plastik ve ambalaj sektörünün diğer bütün iş kolları ile bağlantılı olduğunu vurgulayan BURPAS Başkanı Biliktü, Türk plastik sektörünün, AB ülkeleri içinde Almanya’dan sonra 2’nci sırada, dünyada ise yüzde 2,6 payla 7’nci sırada yer aldığını hatırlatarak şunları söyledi:

  "ÜRETİM VE İHRACATIMIZI OLUMSUZ ETKİLİYOR"

  "BURPAS plastik sektörünün yüzde 2’sine hakim bir durumdadır. Aynı şekilde üretimin yüzde 6’sı, ihracatın yüzde 3’ü, BURPAS üyeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Biz plastik ve ambalajcılar barometre gibiyiz ve piyasaların nabzını çok iyi tutarız. Çünkü imal edilen her ürünün bir ambalaja ihtiyacı olmaktadır. Dolayısıyla gelişmeler bizim işlerimize direkt olarak yansımaktadır. Bu anlamda İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren Petkim’de yaşanan gelişmeler üretimimizi ve ihracatımızı olumsuz etkilemektedir".

  "EKONOMİK KAYIPLAR ARTABİLİR"

  İşveren ile çalışanların bir an evvel uzlaşması temennisinde bulunan BURPAS Başkanı İlker Biliktü, uzlaşmazlığın devam etmesi halinde ekonomik kayıpların artabileceğini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir