Euro
11.1645
1.25%
Dolar
9.6271
1.55%
Altın
556.45
1.55%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
589.289
3.73%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  İngiliz Reuters'in erken seçim analizi Hürriyet'i korkuttu

  İngiliz Reuters'in erken seçim analizi Hürriyet'i korkuttu

  Reuters'in 7 Haziran seçimlerine yönelik analizi, HDP'yi cilalayıp ülkeyi koalisyona mecbur bırakanlarda endişe yarattı.
  • Detay Haber
  • 12.06.2015 - 21:49

  İngiliz Reuters in erken seçim analizi Hürriyet i korkuttu #1

  İngiliz Haber ajansı Reuters, 7 Haziran seçimlerine yönelik analizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koalisyon seçeneklerinin denenmesini istemesini erken seçime yönelik "taktik" olarak görüldüğünü duyurdu.

  Hürriyet, analizi bu manşetle okuyucularıyla paylaştı...

  İngiliz Reuters in erken seçim analizi Hürriyet i korkuttu #2

  İŞTE REUTERS'İN O ANALİZİ

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün siyasi partilerin egolarını bir kenara bırakarak hükümet kurmak için çaba göstermelerini ve kendisinin de anayasal sınırlar içinde üzerine düşeni yapacağını açıklamasına karşın, AKP kurmayları ve analistler, Erdoğan'ın asıl isteğinin AKP'nin güçlenerek çıkacağı bir erken seçim olduğunu belirtiyorlar.

  ÇÖZÜMSÜZLÜK AK PARTİ'YE YARAYACAK

  Seçim sonuçlarının AKP'nin 13 yıllık tek parti iktidarına son veren bir tablo ortaya koymasının ardından Erdoğan, dün kamuoyu önünde yaptığı ilk açıklamada, ülkenin hükümetsiz kalmaması ve tüm koalisyon seçeneklerinin denenmesi gerektiğini söylerken, analistler bunun bir "taktik" olduğunu ve bu söylemin ardında Erdoğan'ın çözümsüzlük üretmesinin AKP'ye olumsuz dönüşü olabileceği endişesinin yattığını belirtiyorlar."

  Chatham House Türkiye Analisti Fadi Hakura, Erdoğan'ın dünkü konuşmasının kısmen uzlaştırıcı olduğuna ama uluslararası medya hakkındaki yorumlarına ve AKP'yi hedef alan komplolara yaptığı göndermelere bakıldığında da "eski Erdoğan" görüntüsünün ortaya çıktığına vurgu yaparak, "Bence bu konuşma Erdoğan'daki bir değişimden ziyade bir hamle, bir taktik anlamına geliyordu" dedi ve ekledi:
  "Türk siyasetinde istikrarlı ve kalıcı bir hükümet için gerekli olan merkez artık yok" diyen Hakura, "Hem sağ ve sol partiler arasında hem de bu her iki kanadın kendi içinde ciddi bölünme var. Bu derin ideolojik bölünme ve siyasetteki merkez yokluğu, Türkiye'de istikrarlı, kalıcı bir hükümet kurulabileceğine işaret etmiyor" dedi.

  ERKEN SEÇİME AVANTAJLI GİRME HESAPLARI YAPILIYOR

  Hükümete yakınlığı ile bilinen araştırma şirketi GENAR'ın Başkanı İhsan Aktaş, herkesin erken seçime en avantajlı şekilde gitmenin hesabını yaptığını belirterek, "Bu süreçte daha yapıcı olan erken seçime kazançlı gidecek. Ülkenin bir an önce hükümete kavuşması için gerekeni yapanlar, şartlar sürerek köşesine çekilenlere göre, olası erken seçimde çok daha iyi oy alacak" dedi.

  Yeni seçilen milletvekillerinin yemin etmesinin ardından, Erdoğan'ın AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu hükümeti kurmakla görevlendirmesi ve koalisyon görüşmelerinin resmen başlaması bekleniyor. Görevlendirmenin ardından 45 gün içinde hükümetin kurulamaması halinde, erken seçime gidilmesi gerekiyor.


  New York'taki St. Lawrence Üniversitesi'nden Türkiye uzmanı Howard Eissenstat da zayıf bir koalisyonun AKP için kazanç anlamına gelebileceğini belirterek, "Ekonomi gelecek birkaç ay içinde zayıflayacak ve AKP bunu kendi politikalarının sonucu olmaktan ziyade istikrarsızlığın sonucu olacak gösterecek" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir