Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
591.185
-1.47%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Rusya'da haşhaş yetiştiriciliği yasallaşabilir

  Rusya Parlamentosu, morfin türevi ilaçların üretiminde kullanılmak üzere haşhaş yetiştiriciliğinin yasallaşması yönünde bir teklif sundu.
  • Haber Merkezi
  • 15.03.2019 - 10:41
  Rusya'da haşhaş yetiştiriciliği yasallaşabilir

  Tasarının kabul edilmesi halinde Rusya'nın, ağrı kesici üretiminde kullanılan ham maddelerin temini konusunda bağımsız hale getirilmesi amaçlanıyor.

  ŞU AN YASAK FAKAT RUSYA'DA GÜNDEM HAŞHAŞ

  Rusya'da şu anda haşhaş yetiştiriciliği kesinlikle yasak, bu nedenle Rus ilaç üreticilerinin, narkotik ağrı kesici üretimi için ham madde ithal etmesi gerekiyor. Rusya Parlamentosu'nda, bugün teklif edilen tasarı ile haşhaş yetiştiriciliğinin yasallaşması öngörülüyor. Böylelikle, Batı'dan gelen olası bir yaptırım karşısında ham madde eksikliğinin yaşanmaması ve üretimin devlet tekeline bağlanması isteniyor.

  Rusya da haşhaş yetiştiriciliği yasallaşabilir #1

  BATI'NIN YAPTIRIMLARINA KARŞI ÖNLEM

  Nitekim tasarının mimarlarına göre, ülkede üretilen 13 tür narkotik ilaç bulunuyor. Rusya'nın yerli kaynak üreterek, ithalatçıların yapabileceği bir kısıtlamadan doğabilecek aksaklıkların önüne geçmesi gerekiyor.

  İlk mütalaası yapılan tasarının yasa haline gelmesinin ardından Rusya'da, talep doğrultusunda ilaç ve araştırma amaçlı güvenli bir haşhaş sevkiyat zinciri kurması amaçlanıyor.

  Rusya da haşhaş yetiştiriciliği yasallaşabilir #2


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir