Euro
11.1499
0.11%
Dolar
9.5951
0.11%
Altın
556.36
-0.11%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
598.697
0.02%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C
  Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan F-35 açıklaması

  Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan F-35 açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, F-35'lerin 2 tanesinin Türkiye'ye teslim edildiğini, bu yıl içerisinde ise 2 tane daha uçağın teslimatının yapılacağını duyurdu.
  • AA
  • 15.03.2019 - 19:52
  • Güncelleme : 15.03.2019 - 19:52

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğünce, Ayazağa Yerleşkesi’nde düzenlenen "Akademisyen ve Öğrencilerle Söyleşi" etkinliğine katıldı.

  Savunma Sanayi Başkanlığı’nın ana faaliyetleri hakkında bilgi veren Demir, F-35'lerin mevcut durumuna ilişkin açıklama yaptı.

  "F-35'LER KONUSUNDA YASAK YOK"

  Prof. Dr. İsmail Demir, bir katılımcının, Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı füze savunma sistemi S-400’ler nedeniyle ABD’nin Türkiye’nin sipariş ettiği F-35’leri teslim etmeyeceği yönündeki iddiaları sorması üzerine şu cevabı verdi:

  "F-35 Projesi’ni de biz yürütüyoruz, S-400’ü de ve Patriot’ları da biz yürütüyoruz. Bizim baktığımız alanda ilgilendiğimiz kulvardaki manzara şu. F-35’lerimizin 2 tanesi teslim edildi. Bu sene 2 tane daha teslim edilecek, yıl sonunda gelecek. Bu konudaki resmi görüşmelerimiz, ödemelerimiz, toplantılarımız devam ediyor. Diğer konu 'şöyle olursa böyle olur', 'gelmez veya gelir' konuları ise siyasi mekanizmada yürüyen ve 'eğerlerle' konuşulan şeyler. Bunların nereye gideceği, Kongre’nin ne karar vereceği, Başkan’ın ne tavır alacağı, Dışişleri’nin ne rapor yazacağı gibi bir dizi konu var. Sayın Milli Savunma Bakanı’nın da bu parametreler dahilinde konuştuğuna dikkat edin. Yani şu an F-35’lerin gelmesiyle ilgili resmi dokümanlar üzerinde herhangi bir yasak veya kısıtlama yok. Diğer paralelde giden faaliyetler ne gösterir, şu ihtimal, bu ihtimal, şu tehdit, bu tehdit... Bunların sonucunu almadan biz bugünkü durumu söylüyoruz. Ve bugünkü durumda şu an itibariyle F-35’ler, mesela gelecek hafta yeni bir ödememiz geliyor, biz ödememizi yapacağız. Arkadaşlarımız, bir toplantı var oraya gidiyorlar, görüşmeler devam ediyor, bunlarla ilgili sorunumuz yok.”

  YERLİ SİSTEMLERİN GELİŞİMİ SÜRÜYOR

  Türkiye'nin kendi uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi geliştirme projesini başlattığını anımsatan Demir, "Hava savunma sistemi kademeli bir olay. Uçaksavar seviyesinden başlayarak hava soluyan platformlara karşı, balistik füzelere karşı, onların çeşitlerine karşı hava savunma zinciri kuruyorsunuz. Bu zincirin alt ve orta kademelerinde ürünlerimiz belli bir aşamaya geldi, testleri yapılıyor. Ama uzun menzile geldiğimizde bu konuda da çalışmalar bir müddet devam edecek. Burada kıssadan hisse bağlamındaki konu şu, bu konuda biz dışarıya muhtaç olmasak dışarından alımla ilgili bir gündemimiz olmasa bu tür baskılar (F-35 konusu) bu tür tehditler de olmayacaktı. Keşke biz bu işe çok daha önce başlasaydık bugünlerde bu sistemleri almayı konuşmak yerine geliştirmenin artık bittiğini konuşsaydık." diye konuştu.

  Demir, teknolojinin bugünün anahtar kelimesi olduğunu ve bugün olduğu gibi savunma teknolojilerinin de dünyada eski çağlardan beri insanoğlunun buluş yapma ve temel ihtiyacı olan kendini koruma ve güvende hissetme yönünde aldığı tedbirlerin başında geldiğini söyledi.

  MİLLİ MUHARİP UÇAĞI

  Türkiye'nin Milli Muharip Uçak Projesi'ne de değinen Demir, "Bu çok erken bir proje olarak görülebilir. Yani Türkiye’nin, hiç jet savaş uçağı, eğitim uçağı dahi yapmamış bir ülkenin, pervaneli uçağı yeni yapan bir ülkenin 5’inci nesil muharip uçağın üretimine soyunması gerçekten büyük bir proje. Ama 'Yapmanız gerekiyor mu? Bugün F-35’lerin verilip verilmemesi konusundaki tartışmaları tekrar gündeme aldığımızda çok doğru bir karar olduğunu görüyoruz." dedi.

  Demir, bu projelerin uzun soluklu olduğunu ve sabırlı olunması gerektiğini vurguladı.

  Türk bayraklı F-35 görücüye çıktı VİDEO

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir