Euro
10.1116
0.06%
Dolar
8.5751
0.27%
Altın
495.68
0.27%
Borsa
1.348
-0.07%
Bitcoin
321.245
-0.82%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Şehirlerde kentsel dönüşüm başlıyor

  Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı yasanın ayrıntıları..
  • 31.05.2012 - 04:45
  Şehirlerde kentsel dönüşüm başlıyor

  Şehirlerde kentsel dönüşüm başlıyor #1

   

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu onayladı.

  Resmi Gazete'de yayımlanan kanun, riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair esasları düzenliyor.

  Kanuna göre, riskli yapıların tespiti, yapı malikleri veya kanuni temsilcilerince, masrafları kendilerine ait olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılan kuruluşlara yaptırılacak.

  RİSKLİ YAPILAR YIKILACAK

  Riskli yapıların tespiti, bakanlığın verdiği sürede yaptırılmazsa, Bakanlık veya belediyeler ile il özel idarelerince yapılacak.

  Belediyelerin, kamunun mülkiyetinde ve kullanımında olan yerler için kentsel dönüşüm kararları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca alınacak.

  Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamında bulunan yerler de Bakanlar Kurulu kararıyla bakanlığa veya TOKİ'ye bedelsiz devredilebilecek.

  Hazine dışındaki kamu idarelerin mülkiyetinde olan taşınmazlar da TOKİ'ye veya belediyeye bedelsiz devredilebilecek.

  Yenileme projelerinin gerektirdiği uygulamalar, verilen süre içinde yapı malikince yapılmadığı takdirde il özel idaresi veya belediye tarafından yapılarak masrafı yapı malikinden tahsil edilecek

  Afet riski taşıyan yerleşim merkezlerindeki aileler, orman veya mera vasıflı alanlara ve Hazine'nin özel mülkiyetinde olan yeni yerleşim yerlerine yerleştirilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir