Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.449
-0.34%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C
  Sırrı Süreyya Önder 5N1K'ya konuk oldu

  Sırrı Süreyya Önder 5N1K'ya konuk oldu

  HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder, CNN Türk ekranlarında yayınlanan 5N1K programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
  • 22.10.2014 - 20:33

  Sırrı Süreyya Önder 5N1K ya konuk oldu #1

  Abdullah Öcalan ile İmralı'da kritik bir görüşme yapan HDP vekili Sırrı Süreyya Önder, CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'e yaptıkları görüşmenin detaylarını anlattı.

  ÖCALAN BİZİ İZLİYOR MU SORUSU

  Programda Cüneyt Özdemir'in "Öcalan takip ediyor mu hiç televizyon kanallarını ya da 5N1K'yı izliyor muymuş?" sorusu dikkat çekti.

  Önder, Özdemir'in bu sorusuna "Başlıca haber kanallarını izliyebiliyor. Şu anda bizi de izliyordur. Sabah 6'da kallkıyor ve gün içinde okuma yazma ile geçiyor, akşamları televizyon izliyor çünkü görüşmelerimizde anlatıyor" şeklinde cevap verdi.

  Cüneyt Özdemir: Öcalan 5N1K'yı izliyor muymuş İZLE

  ÖCALAN YÜZYILIN LİDERİDİR

  HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, bölgedeki kaos ortamını önceden Öcalan'ın tahmin ettiğini ve ortada IŞİD bile yokken Musul'un işgal edileceğini kendilerine söylediğini anlattı. "Öcalan yüzyılın lideridir" diyen Önder "Öcalan'daki feraset bugün hangi siyasetçide var, hangi aydında, gazetecide var" şeklinde konuştu.

  Sırrı Süreyya: Öcalan yüzyılın lideri

  SEKRETERYA KURULACAK

  Programın devamında Öcalan ile yaptıkları görüşmeden notlar aktaran Önder, kurulacak olan sekreteryanın detaylarını paylaştı. Sekreterya üyelerinin aynı zamanda müzakere heyeti olacağını açıklayan Önder heyet üyelerinin kendisi, Pervin Buldan, İdris Baluken, Hatip Dicle olabileceğini söyledi.

  İşte Sırrı Süreyya Önder'in o açıklamları;

  "Bir sekreteryası olacak. Bir müzakere heyeti olacak. Bu heyet herhalde duvara konuşmayacak. Karşılarında birileri olacak. Başmüzakereci Sayın Öcalan'dır. Ciddiyetsiz ve spekülasyona açık açıklamalar yapıyorlar. Hep ne aldı ne verdi tartışması yapıyorlar. Sayın Öcalan bir vasiyet olarak söyledi: Ne aldattım, ne aldandım.

  SEKRETERYA MÜZAKERENİN BİR PARÇASI OLACAK

  Büyük bir müzakere sürecine girilecek. Bozucu alanlar masaya yatırılacak. Bunlara çözüm seçenekleri üretilecek. Yukarıdan aşağı hiçbir barış önerisinin kalıcı olması mümkün değil. Kendisi 9 ana başlıkta, güvenlik eğitim, kadın, hakikatle yüzleşme gibi başlıklar. Sekreteryanın üç üyesi belli. Pervin Buldan, ben, İdris Baluken olacak. Parlemanto dışından kadın hareketinden bir arkadaş. Hatip Dicle olacak, sekreterya böyle olacak. Devletle görüşmeleri siyasetle görüşmeleri yapacak. 5 kişilik sekreterya müzakere heyetinin de bir parçası olacak.

  MÜZAKERE HEYETİNDE KANDİL'DEN BİRİ OLMALI

  Masada Kandil'den bir isim olacak mı sorusuna bir yanıt veremem. Ama olmalı mı derseniz evet olmalı. Önümüzdeki haftadan itibaren sekreterya devreye girebilir diye düşünüyorum. Her gün İmralı'ya gitmek şeklinde çalışmaz. Çünkü çalışma gündemini takip edeceğiz. İmralı'da cezaevi olmayan bölümde sekretarya üyeleri için bir yer tedarik edilebilir. Ama sonuçta bunlar hep detaylar. Bizim ekmek gibi su gibi barışa ihtiyacımız var. O halde bu sorunu gereken derinlikte ele almak lazım."


  Görüş Bildir