Euro
15.2717
0.84%
Dolar
13.4562
0.59%
Altın
793.8850
0.49%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
528.298
-9.01%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C
  Suriye SA-6 füzesiyle mi vurdu

  Suriye SA-6 füzesiyle mi vurdu

  Uzmanlar, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının Rus yapımı SA-6 füzesiyle vurulduğunu iddia ediyor..
  • 24.06.2012 - 08:27

  Suriye SA-6 füzesiyle mi vurdu #1

  Suriye'nin Türk keşif uçağını nasıl vurduğu sorusuna cevap aranıyor. Bu konuda fikir sahibi olmak için Suriye'nin elindeki silahlara ve hava savunma sistemine göz atmak gerekiyor. Uzmanlara göre, Türk askeri uçağı SA-6 tipi Rus üretimi hava savunma sistemiyle vuruldu. Türkiye ve Suriye'deki balıkçıların olayı anlatırken "Üç ayrı patlama sesi duyduk" ifadesinin uçak savar ateşi değil füze ile ateş açıldığı anlamına geldiğini belirten uzmanlar bu sistemin devreye girmesi için emir komuta zincirinin işlemesi gerektiğini belirtiyorlar

  KEŞİF UÇAĞI NASIL VURULDU

  Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı RF-4 tipi keşif uçağının Suriye tarafından hangi silahla vurulduğu merak ediliyor.

  Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, NATO askeri yetkilileri, Suriye'nin envanterinde "SA-6", "SA-11" hava savunma sistemi ve 23 ilE 100 kilometrelik hava savunma makineli tüfekleri bulunduğuna dikkat çekiyor ve Türk uçaklarının bu sistemlerle vurulmuş olabileceğini belirtiyor.

  Askeri yetkililer, menzili ve etkisi göz önünde bulundurularak uçağın büyük ihtimalle SA-6 tipi Rus üretimi hava savunma sistemiyle vurulma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.
  NATO'nun SA-6 GAINFUL olarak bilinen savunma sisteminindeki füzelerin menzili 24 bin metreye kadar çıkabiliyor.

  SESİN 3 KATI HIZA ULAŞIYOR

  SA-6 tipi hava savunma füzesi, 10 bin metre yükseklikte sesin neredeyse 3 katı kadar hıza ulaşabiliyor. 200'e yakın bu tip hava savunma bataryasına sahip olan Suriye, bunların çoğunu Lübnan ve İsrail sınırında muhafaza ediyor. Ama mobil olan bu füze savunma sistemi her an, ülkenin her yerine sevkedilebiliyor.

  Suriye ordusu ayrıca erken uyarı radarlarıyla da sınır ihlallerini erken bir şekilde tespit ederek önlem alabiliyor.

  RUS YAPIMI ERKEN UYARI RADARI

  Suriye ordusunun elinde bulunan erken uyarı radarları arasında Rus yapımı "36D6 TIN SHIELD" ile "P-35/37 BAR LOCK" tipi radarlar bulunuyor.

  İttifak üyesi ülkelerin askeri yetkilileri, Suriye'nin Lazkiye yakınlarında en az iki adet P-35 tipi erken uyarı radarı bulunduğunu ve bu radarların menzilinin 250 deniz mili olduğuna dikkat çekiyor.

  Radarın sinyalinin 2 derece gibi çok dar bir açıya sahip olduğu ve alçak uçuşların bir çoğunu tespit edebileceğinin altı çiziliyor. NATO askeri yetkilileri, bu çerçevede silahsız uçan bir Türk savaş uçağının Suriye hava savunması tarafından son dakikada tespit edilip vurulmasının zor bir ihtimal olduğunu vurguluyor.


  Görüş Bildir