Euro
15.5376
-0.27%
Dolar
13.7552
-0.31%
Altın
789.14
-0.02%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
720.852
-0.55%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  Türk elçiliklerini Özel Kuvvetler koruyacak

  Türk elçiliklerini Özel Kuvvetler koruyacak

  Başbakan Davutoğlu, güvenlik riski bulunan ülkelerdeki diplomatik misyonları Özel Kuvvetler'in koruması yönünde talimat verdi.
  • 22.09.2014 - 04:06

  Türk elçiliklerini Özel Kuvvetler koruyacak #1

  Sabah Gazetesi'nden Okan Müderrisoğlu'nun aktardığı bilgiye göre; Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e yeni bir talimat verdi. Davutoğlu, savaş ortamı bulunan, çatışma veya güvenlik riski yüksek ülkelerde Türkiye'ye ait diplomatik misyonun Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından korunmasını istedi.

  GÜVENLİK ZİRVESİNDE "ÖZEL" TALİMAT

  Davutoğlu'nun ilk güvenlik zirvesinde Orgeneral Özel'e, "Polis özel harekat timleri daha çok şehir şartlarındaki asayiş ve güvenlik olaylarına müdahale etmek üzere yetiştiriliyor. Oysa bordo bereliler savaş ve çatışma ortamını bertaraf edecek şekilde eğitimden geçiriliyor. Bundan sonra bu bölgelerde özel kuvvetler personeli görev yapsın" dedi.

  ÇATIŞMA BÖLGELERİNE "ÖZEL KUVVETLER"

  Türkiye'nin büyükelçilik, konsolosluk başta olmak üzere diplomatik binaları özel hareket polisleri tarafından korunuyor. Bu polisler belli aralıklarla değiştiriliyor. Ancak sıcak çatışma bölgelerindeki diplomatik misyon binaları koruması için farklı bir modelite gerektiği üzerinde duruluyor.

  Başbakan Davutoğlu'nun, "Bordo bereliler korusun" talimatından sonra Irak, Lübnan, Somali, Libya, Sudan, Mısır gibi sıcak çatışmanın devam ettiği, terör saldırıları düzenlenebilen ülkelerdeki diplomatik binaların korunması, gerektiğinde personelin tahliye edilmesi, anlık saldırılara karşılık verilmesi görevi Özel Kuvvetler'de olacak.

  Güvenlik riski durumuna göre, özel hareket polisleri ile Özel Kuvvetler'e bağlı timler arasında görev değişikliği yapılabilecek.

  BORDO BERELİLER HEM ARAZİDE HEM KENTTE

  Bordo bereliler olarak bilinen Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki birlikler hem arazide hem de kent şartlarında yakın koruma, güzergah ve alan güvenliği başta olmak üzere yakın tehlikelere anında karşı koyabiliyor. Ayrıca gerektiğinde hava desteği alarak da operasyon yapma kabiliyetine sahip bulunuyor. Gece görüş donanımına da sahip olan borda bereliler, her türlü şartlarda görev yapabilecek şekilde eğitimden geçiriliyor.

  SON KARAR, ALANDAKİ DİPLOMATINDI

  Başbakan Davutoğlu'nun IŞİD'in ilk ilerlemesi karşısında, "konsolosluğun tahliyesi" talimatını verdiği öğrenildi. Diplomatik kaynaklar, büyükelçilik ve konsolosluk binalarının tahliye şartları konusunda personele eğitim verildiğini ancak son kararın alandaki büyükelçi veya başkonsolosa ait olduğunu belirttiler. Musul baskını sırasında da Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın önce tahliye hazırlıklarına başladığı ancak "Musul Havalimanı da işgal edildi" bilgisi gelince kararından vazgeçtiği bildirildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir