Petrol
115.39
1.01%
Euro
16.70
2.85%
Dolar
15.85
1.96%
Altın
936.57
1.94%
Borsa
2405
0.60%
Bitcoin
488.300
2.12%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Van'daki Şeytan Köprüsü'ne dökülen asfalt kazındı

  Van'daki Şeytan Köprüsü'ne dökülen asfalt kazındı

  Van'ın Muradiye ilçesindeki 19'uncu yüzyılda inşa edilen tarihi Şeytan Köprüsü üzerine kaplanan ve büyük tepkiye neden olan beton asfalt, dün akşam saatlerinde başlatılan çalışmalarla söküldü.
  • DHA
  • 06.09.2018 - 12:29
  • Güncelleme : 06.09.2018 - 12:31

  PKK'ya destek veren belediyelere atanan kayyumlar, vatandaşı hizmetle tanıştırdı. Bölgede her cadde ve sokağa asfalt dökülmüştü. Birçok projenin hizmete alındığı kayyum atanan belediyelerden biri de Van'ın Muradiye Belediyesi'ydi. Ancak çalışmalar kapsamında tarihi Şeytan Köprüsü'ne de asfalt döküldü.

  ASFALTA TEPKİ GELDİ

  İlçe merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta Bend-i Mahi Çayı üzerine yaklaşık 200 yıl önce inşa edilen ve halen çevredeki birçok köye ulaşımın sağlandığı tarihi köprü üzerine dökülen asfalt, tepkilerin ardından söküldü.

  Van daki Şeytan Köprüsü ne dökülen asfalt kazındı #1

  KÜREKLERLE KAZINDI

  Dün akşam saatlerinde başlatılan söküm çalışmaları kısa sürede tamamlandı. İş makineleriyle kesilen asfalt, işçiler tarafından küreklerle kazındı.

  Van daki Şeytan Köprüsü ne dökülen asfalt kazındı #2

  TARİHİ MİRAS

  Konuyla ilgili dün açıklama yapan ÇEKÜL Vakfı Van Gölü Havzası Bölge Koordinatörü mimar Şahabettin Öztürk, köprünün, Van'ın önemli tarihi mirasları arasında yer aldığını belirtmişti.

  Van daki Şeytan Köprüsü ne dökülen asfalt kazındı #3

  Tarihi yapıların önemine değinen Öztürk, yapılanın, yasal anlamda suç olduğunu kaydederek, "Tarihi yapıların mimari dokusuna uygun ve 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu'nun yapısına uygun uygulama yapılması gerekir. Asfalttan görsel olarak kaçınmak gerekir. Orijinalde moloz taş kaplama olması gerekirken, asfalt bu ilgili yasaya aykırıdır. Bu tarihi yapılar, önemli yapılardır. Kültür varlığı niteliğinde yapılardır. Gelecek kuşaklara bırakılması çok önemlidir." demişti.

  Van daki Şeytan Köprüsü ne dökülen asfalt kazındı #4

  Şahabettin Öztürk, zarar görmemesi için tarihi köprünün giriş- çıkışlarına, yüksek tonajlı araçların geçişinin önlenmesi için tabela konulması gerektiğini de dile getirmişti.

  Van daki Şeytan Köprüsü ne dökülen asfalt kazındı #5

  Van daki Şeytan Köprüsü ne dökülen asfalt kazındı #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir