Dolar
7.6626
0.0039%
Euro
8.9728
-0.0645%
Altın
1900
-0.0105%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
468.382
-0.001%
Bitcoin
80445.03
-1.0962%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Yıldırım: Biden'in sıkıntısını anlıyoruz

  Başbakan Binali Yıldırım, üç televizyon kanalının ortak canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.
  • Ajanslar
  • 25.08.2016 - 01:38
  Yıldırım: Biden'in sıkıntısını anlıyoruz

  Yıldırım: Biden in sıkıntısını anlıyoruz #1

  ABD Başkan Yardımcısı Biden'in "Keşke Gülen Amerika'da değil, başka bir ülkede olsaydı." sözüne ilişkin olarak Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:
  "Bu, ne kadar büyük sıkıntı içinde olduklarını gösteriyor. Onun, ülkelerinde olmasından, kalmasından çok da hoşnut değiller. Niye? Çünkü Türkiye'nin dostluğunun, bu örgüt başından çok çok daha değerli olduğunu biliyorlar."

  6 EYLÜLDE CİHANGİRİ GELECEK

  Başbakan Yıldırım, "Ayın 6'sında (6 Eylül), İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, yani başbakan seviyesinde, Sayın Cihangiri geliyor. Cihangiri'yle beraber olacağız, ev sahipliği yapacağız. İran'la her konuda, gerek PKK terörüyle mücadele gerek Suriye'deki sorunların çözülmesi gerekse ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi gibi önemli konularda kararlar alacağız." dedi.

  MISIRLAR İLGİLİ DÜŞÜNCELERİMİZ NET

  "Mısır'la ilgili düşüncemiz de çok net" ifadesini kullanan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:
  "Mısır halkı ile Türk halkı kardeş. Bizim inanç, kültür, bölge yönüyle ortak değerlerimiz çok fazla. Dolayısıyla biz Mısır ile ilişkilerimizi düzeltmek zorundayız. İlişkimiz böyle devam edemez. Mısır için de bizim için de böyle devam edemez ama siyasi bakımdan sıkıntımız var."

  BARZANİ İLE KARARLAR ALDIK

  Başbakan Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesine ilişkin olarak da "Barzani ile özellikle ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadelede etkin işbirliği yapmamız gerektiği kanaatine vardık. Özellikle sınır geçişlerindeki sorunun çözümünde, oradaki güvenliğin, açılacak gümrük kapılarındaki güvenliğin sağlanmasında gerekli desteği verecekler. Bu arada, Amerika'nın da önderliğinde Barzani ve diğer Bağdat yönetiminin Musul'u DEAŞ'tan geri alma yönünde büyük bir gayreti var. Bunu biz de destekliyoruz." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir