Euro
14.3939
-0.52%
Dolar
12.7425
-0.58%
Altın
732.08
-0.4%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
728.120
0.37%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C
  Yüzlerce kişi telleri yıkıp Kobani'ye geçti

  Yüzlerce kişi telleri yıkıp Kobani'ye geçti

  Çeşitli siyasi parti ve STK üyesi yüzlerce kişi, öğleden sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında, Atmanek Köyü çevresindeki sınır tellerini yıkarak sınırı geçti.
  • 26.09.2014 - 18:42

  Suriye sınırındaki Kobani'deki çatışmaları protesto eden ve dünden itibaren Suriyeli Kürtlere destek için sınır hattında toplanmaya başlayan HDP öncülüğündeki çeşitli siyasi parti ve STK üyesi yüzlerce kişi, öğleden sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında, Atmanek Köyü çevresindeki sınır tellerini yıktı.

  Yüzlerce kişi telleri yıkıp Kobani ye geçti #1

  ZILGITLARLA KARŞILANDILAR

  Sınır tellerinin yıkılmasının ardından grupta bulunan yüzlerce kişi kendilerini bekleyen Kobanililerin zılgıtlarıyla karşılandı ve YPG'ye destek sloganları arasında Kobani'ye geçiş yaptı. Bu olayın ardından yüzlerce asker ve polis sınır hattına yöneldi ve zırhlı araçlarla bölgede önlem aldı.

  Yüzlerce kişi telleri yıkıp Kobani'ye geçti İZLE

  BİBER GAZLI MÜDAHALE

  Sınır hattında geçişler engellenirken, bölgede toplanan ve dağılmayan gruba da biber gazı bombalarıyla müdahale edildi. Bu sırada Suriye tarafından yapılan protesto üzerine güvenlik güçleri Kobani tarafında bekleyen kalabalığı da biber gazı sıkarak uzaklaştırdı.

  Yüzlerce kişi telleri yıkıp Kobani ye geçti #2

  Sabah girmek için akşam çıkmak için çatıştılar İZLE

  1 SAAT SONRA DÖNMEK İSTEDİLER

  Sınırdan geçen ve Kobani'ye gittikten yaklaşık 1 saat sonra yeniden Türkiye'ye gelmek için tellerin bulunduğu alana gelenlere de güvenlik güçlerince izin verilmedi. Sınır hattında yoğun önlem alan polis ve askerler, zırhlı araçlardan sınırı kaçak geçen kişilerin Türkiye'ye sadece Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan girebileceklerini Türkçe ve Kürtçe anonslarla bildirdi.

  Bu kez sınır kapısına yönelen kalabalığın Türkiye'ye giriş yapacağı öğrenilirken, bu kişiler hakkında sınır ihlali yaptıkları gerekçesiyle yasal işlem yapılacağı da bildirildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir