Dolar
6.8088
-0.1686%
Euro
7.5874
0.2828%
Altın
1742.51
0.7627%
Borsa
105520.47
0%
G. Altın
381.592
0.6209%
Bitcoin
65065.18
1.2879%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Erdoğan'dan gündeme dair açıklamalar

  Erdoğan'dan gündeme dair açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke olarak ortak düşmanın koronavirüs olduğunu belirterek milli birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 02.04.2020 - 16:53

  Erdoğan'dan gündeme dair açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, videokonferans ile belediye başkanlarına seslendi.

  Erdoğan'ın gündeminde ise koronavirüs ile mücadele vardı.

  Milletin birlik ve beraberlik içinde olması için çalışılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyası'nı eleştirenlere tepki gösterdi.

  83 milyonun dayanışması için yapılan bir projeyi baltayanların gaflette olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karşımızdaki düşmanın adı koronavirüsdür." diyerek "Gün küçük hesaplar peşinde koşmak yerine basiretli davranma günüdür." açıklamasında bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düşmanımız koronavirüstür VİDEO

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  GÜN BASİRETLİ DAVRANMA GÜNÜDÜR

  "83 milyonun dayanışması için yapılan bir projeyi dinamitlemek açık söylüyorum gafletten ibarettir. Korona salgını ile mücadeleyi sulandırıp, günlük siyasete alet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Şu an milletimizin hayatını tehdit eden sinsi bir virüs ile mücadele ediyoruz. Karşımızdaki düşmanın adı: Koronavirüsüdür! Gün tüm ayrımları bırakarak ortak düşmana karşı birleşme günüdür. Gün küçük hesaplar peşinde koşmak yerine basiretli davranma günüdür.
  Umut aşılamak yerine karamsarlık pompalayanları milletimiz asla affetmeyecektir.


  ORTAK KULLANIM YERLERİ...

  Toplu taşıma alanları, pazar yerleri gibi alanların temizliklerini aksatmadan yapmalıyız. Cadde ve sokakların temizliklerinin yürütülmesi için daha fazla hassasiyet gösterelim. Maske dağıtımını artırmalıyız. Belediyelerimize çok büyük görevler düşüyor.

  TEMEL İHİTİYAÇLAR

  Gıda ve temizlik ürünlerini vatandaşlarımıza ulaştırma noktasında da titiz davranmalıyız. Evden çıkmasını istemediğimiz vatandaşlarımızın, kitap, ihtiyaç ve internet ihtiyaçlarını tamamlamalıyız. Kaymakamlık ve valilikler ile temasta olmalısınız. Evinde tenceresi kaynamadığı için boynu bükük olan her vatandaşımızın vebali sizler üzerinedir.


  KAYNAK...

  Sizlere çalışmalarınız için İller Bankası üzerinden kaynak da sağladık. Bugünler gelip geçtikten sonra, geriye milletimize verdiğimiz destekler kalacaktır. Milletimiz göz boyamaya çalışanla halis niyetle çalışanın ayrımını böyle dönemlerde daha iyi yapar.

  SOSYAL DEVLET

  AK Parti olarak milletimizi bu salgın döneminde de hayal kırıklığına uğratmayacağız. Gelişmiş ülkeler bile birçok alanda çökerken, kendi ihtiyaçlarımızı pek çok alanda karşıladığımız görülmüştür.
  Sosyal devlet gereği 2 milyon aileye 1000'er TL destek veriyoruz. İstihdamı korumak amacıyla faaliyetlerine ara veren işletmelerimizin telafi sürelerini 2 katına çıkardık. İşletmelerin vergi ve SGK ödemelerini öteledik. Pek çok bankamız ilave kaynak sağlayarak, kredileri öteleme yoluna gitti.


  KREDİ VE TAKSİT

  Bankalarımız 0,49 faizle 6 ayı ertelemeli, 36 aya kadar taksitle kredi veriyor. 83 milyonun tamamının yanında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz.
  İşinin ehli hocalarımızdan oluşan Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda aldığımız kararları hayata geçirdik. Aldığımız her kararı, devlet ciddiyetine uygun tavırla değerlendirip millet ile paylaştık.

  BİRÇOK ÜLKEYE GÖRE İYİ YERDEYİZ

  Tarihi bir felaketin yaşandığı şu dönemde birçok ülkeye kıyasla iyi bir yerdeyiz. Ama bunu yeterli görmüyoruz. Panik yapmadan akılcı, dengeli ve gerçekçi adımlarla mücadelemizi yürütüyoruz. Türkiye bu salgını yenecek güce ve kapasiteye sahiptir. İnşallah aydınlık ve müreffeh günlere kısa sürede kavuşacağız. Biz Türk Milleti'nin ferasetine güveniyor ve inanıyoruz.
  Bu süreçte mücadelemizi sekteye üretecek en önemli sorun karamsarlık, ümitsizliktir. 83 milyona fitne, tefrika virüsünü bulaştırmadıkça korona ile mücadelemiz çok daha kolay olacaktır.

  MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK

  83 milyon bir olduğumuzda bizim kutlu yürüyüşümüzü durduracak hiçbir şey yoktur. Milletimizin birliği ve kardeşliğine de vurgu yapıyoruz. Her konuşmada dayanışmaya dikkat çekiyoruz. Pazartesi günü Biz Bize Yeteriz Türkiyem diyerek başlattığımız kampanyamızın bir nedeni de budur. Başlattığımız yardım kampanyamızdan toplanan tutarı, doğrudan ihtiyaç sahiplerine aktaracağız. Bu meblağlar devletin harcamalarının yanında oldukça küçük kalır. Bu güçlü dayanışmayı ortaya koymak içindir. Dayanışma yerine ayrışma içinde olanlara izin vermeyeceğiz."


  Görüş Bildir