Petrol
103.3
-8.99%
Euro
17.4393
-0.56%
Dolar
16.9905
0.98%
Altın
965.88
-1.22%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
333.885
-0.19%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Cami onarımına rahipten destek

  Batman'ın Gercüş ilçesinin Arıca köyünde yaklaşık 100 yıl önce Müslümanlar ve Süryaniler tarafından inşa edilen caminin onarımı imam ve rahip tarafından gerçekleştirildi.
  • Haber Merkezi
  • 21.11.2018 - 09:10
  Cami onarımına rahipten destek

  Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde caminin onarımına rahip de destek oldu.

  Arıca köyünde yaklaşık 100 yıl önce Müslümanlar ve Süryaniler tarafından inşa edilen caminin onarımı için Gercüş Kaymakamlığınca destek sağlandı.

  Kaymakamlıkça malzeme desteği verilmesi üzerine Muhtar Mehmet Şerif Ekinci ile imam Mehmet Beşir Kardaş tarafından başlatılan caminin onarım çalışmalarına bir destek de Mor Aho Manastırı rahibi Edip Daniel Savcı'dan geldi.

  Cami onarımına rahipten destek #1

  RAHİP, MUHTAR VE İMAM EL ELE

  Muhtar, imam, rahip el birliği ile kum ve çimento ile hazırladıkları harçla minber ve caminin duvarlarını onardı.

  Muhtar Ekinci, AA muhabirine, 100 yılı aşkın süredir ayakta kalan camiyi onarmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Cami onarımına rahipten destek VİDEO

  Caminin minber ve duvarlarını imam ve rahip ile onardıklarını vurgulayan Ekinci, "1900'lü yılların başında camimiz Süryanilerle birlikte inşa edilmiş. Yıllardır ibadete açık, hizmet veriyor. Kaymakamlık, rahip, imam ve ben, birlikte burayı onardık." dedi.

  Cami onarımına rahipten destek #2

  "BİRLİKTE YAŞAMAK ÖNEMLİ"

  İmam Kardaş, yaklaşık 100 yıl önce Müslümanlar ve Süryani tarafından inşa edilen caminin yine elbirliği ile onarıldığını söyledi.

  "Camimizin minber kısmı su kaçırıyordu. Kaymakamlıktan gerekli desteği aldık." diyen Kardaş, şunları kaydetti:

  "Bölgede yüzlerce yıldır Müslüman ve Süryaniler bir arada, barış içerisinde yaşıyor. Bu ve çevredeki köylerde Müslümanlar ve Süryaniler var. Bu köylerin hiçbirinde bugüne kadar bir sıkıntı olmadı. İnsanlar birlik ve beraberlik içerisinde yaşamıştır. İbadet bilinci kişinin kendisi ile Rabbi arasındadır. Dil, din, ırk, renk ayrı olabilir ama birlikte yaşamak önemli. Bu çalışmayla güzel bir örnek ortaya çıktığına inanıyorum."

  "MÜSLÜMANLAR BİZE YARDIMCI OLUYOR"

  Rahip Savcı da bu "Müslümanlar bize yardımcı oluyor" diyerek iş birliğinden duyulan memnuniyeti anlattı.

  "Hoşgörü, yani insanlar arasında sevgi bağı oluşturan bir şeydir bu gibi durumlar. Gerektiğinde Müslümanlar da bize yardımcı oluyorlar. Bundan daha doğal ve güzel bir şey olamaz." ifadelerini kullanan Savcı, köyde manastırlarının bulunduğunu, köydeki vatandaşlardan büyük destek gördüklerini aktardı.

  Savcı, "Binlerce yıldır biz Süryaniler bu topraklarda yaşıyoruz. Müslümanlar bu köye geldiklerinden beri hep birlikte yaşıyoruz. Böyle durumlarda elbette bizlerin de yardım etmesi gerekiyor. Bu yaptığımız çok ufak bir şeydir." şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir