Euro
9.0396
-0.2%
Dolar
7.4308
-0.45%
Altın
443.03
0.3%
Borsa
1.564
-0.04%
Bitcoin
270.979
-0.90%
1ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 1 C

  Aday listeleri teslim edildi

  Yerel seçimlere katılacak siyasi partilerin aday listelerini seçim kurullarına bildirme süresi sona erdi.
  • Haber Merkezi
  • 19.02.2019 - 17:07
  • Güncelleme : 19.02.2019 - 17:07
  Aday listeleri teslim edildi

  liste

  Siyasi partilerin, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde aday gösterecekleri isimlerin listesini, il ve ilçe seçim kurullarına teslim etme süresi saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

  Cumhur İttifakı'nın ortak adayla gireceği şehir sayısı 51’e yükseldi. Bu illerin 44'ünde AK Parti, 7'sinde MHP adayı desteklenecek.

  30 BÜYÜKŞEHİRDE CUMHUR İTTİFAKI

  Kesinleşen listelere göre AK Parti, aralarında il, ilçe ve belde belediye başkan adaylarının da bulunduğu bin 297 belediye başkan adayını açıkladı. AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı kapsamında 30 büyükşehirde işbirliği yaparken, büyükşehirlerin yanı sıra 20’ye yakın ilde de ittifak yapılması gündemde. MHP ise şu ana kadar 3’ü büyükşehir, 50’si il ve 862’si ilçe ve belde olmak üzere 915 aday açıkladı. Adana, Mersin ve Manisa Büyükşehir Belediyelerinde aday çıkaran MHP, 27 büyükşehirde AK Parti’nin adaylarını destekleyecek.

  22 BÜYÜKŞEHİRDE MİLLET İTTİFAKI

  Millet İttifakı’nda da bugüne kadar CHP ile İYİ Parti arasında 22 büyükşehirde işbirliği kararı alındı. CHP, bugüne kadar 18’i büyükşehir, 38’i il olmak üzere 900’den fazla aday belirledi. İYİ Parti’de ise aday listesine son şekli veriliyor. Partide şu ana kadar 14’ü büyükşehir, 28’i il, 403’ü ilçe ve 98’i belde olmak üzere 543 aday belirlendi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerde CHP aday çıkarırken, İYİ Parti’nin aday çıkaracağı büyükşehirler arasında Konya, Kayseri, Kocaeli, Balıkesir ve Gaziantep gibi iller bulunuyor.

  HDP'NİN ADAY ÇIKARMADIĞI İLLER

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmayan HDP, Çankaya'da ise Ankara Milletvekili Kerestecioğlu ile yarışacak. HDP ayrıca İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Bursa'da aday göstermedi.

  SEÇİM TAKVİMİNİN DETAYLARI

  21 Şubat Perşembe, siyasi partilerin aday listesindeki eksiklikleri tamamlamalarının son günü.

  22 Şubat Cuma, geçici aday listelerinin (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adaylarının ise il seçim kurulları tarafından mahallinde alışılmış usullerle ilanı ve itirazların başlaması. İl ve ilçe seçim kurullarınca, geçici adayların, kanunda yazılı adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık bulunup bulunmadığının doğrudan incelemeye alınması.

  23 Şubat Cumartesi, geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü. Sandık kurullarında görev alacak olan üye listelerinin siyasi partilerce verilmesinin son günü.

  24 Şubat Pazar, sandık kurulu üyelerinin SEÇSİS'e girilmesine başlanması.
  25 Şubat Pazartesi, geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ise ilgili il seçim kuruluna yapılan itirazların karara bağlanmasının son günü.

  26 Şubat Salı, sandık kurullarının teşkiline karşı şikayetlerin başlaması (saat 08.00)

  27 Şubat Çarşamba, ilgililerin ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı Yüksek Seçim Kuruluna itirazlarının son günü.

  28 Şubat Perşembe, sandık kurullarının teşkiline karşı yapılan şikayetlerin ilçe seçim kurulunca karara bağlanmasının son günü. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanılması.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir