Euro
10.1053
0.67%
Dolar
8.2834
0.14%
Altın
488.89
0.08%
Borsa
1.445
-1.1%
Bitcoin
467.770
-2.97%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  AFAD uyardı: Her yerde afet çantanız olsun

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, afet ve acil durum çantasının sadece evlerde değil, iş yerlerinde ve araçlarda da bulundurulması gerektiğini bildirdi.
  • AA
  • 04.09.2019 - 02:12
  • Güncelleme : 04.09.2019 - 02:12
  AFAD uyardı: Her yerde afet çantanız olsun

  AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, toplumu afetlere karşı bilinçlendirme amacı taşıyan "Afetlere Hazılırlık Yılı" projesinin üçüncü ayına girildiği, bir yıl süresince her ay bir başka konunun işleneceği projenin eylül temasının "Afet Çantası" olduğu belirtildi.

  AFAD uyardı: Her yerde afet çantanız olsun #1

  AFET ÇANTASINDA NELER OLMALI

  Afet ve acil durum çantasında bulunması gerekenlerin aktarıldığı açıklamada, afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçların temin edilebileceği yerlere ulaşmanın zor olabileceği, küçük yaralanmalar varsa kişinin bunları kendisinin gidermesinin gerekebileceği ifade edildi.

  AFAD uyardı: Her yerde afet çantanız olsun #2

  "ÇOCUKLARINIZA DA ÖĞRETİN"

  Bu tip durumlar için, afet ve acil durum çantasının içinde olması gerekenlerin doğru belirlenmesinin ve çantanın kolay ulaşılabilecek bir yerde saklanmasının önemine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Her aile ortak bir afet ve acil durum çantası hazırlayabileceği gibi, her bir birey için ayrı çantalar da hazırlanabilir. Özellikle çocuklu ailelerde, çocukların çanta hazırlama süreçlerine dahil edilmesi, küçük yaşta afet bilinci kazandırılmasına katkı sağlayacaktır. Afet ve acil durum çantası sadece evlerde değil, iş yerlerinde ve araçlarda da bulundurulmalıdır. Ayrıca okullar ve sınıflarda da öğretmen eşliğinde afet ve acil durum çantası hazırlanması ve kolay ulaşılabilecek bir yerde saklanması da afetlere hazır toplum olma yolunda atılacak önemli bir adımdır. Bunun yanında, yaşlı ve engelli bireyler ile evcil hayvanların özel ihtiyaçlarının da çantaya eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca bozulma ihtimali olan malzemeler için çantanın 6 ayda bir gözden geçirilmesi de büyük önem arz etmektedir."

  AFAD uyardı: Her yerde afet çantanız olsun #3

  AFET ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER

  AFAD'ın internet sitesinde, bir afet çantasında olması gerekenler sıralandı:

  "Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir afet ve acil durum çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

  Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve acil durum çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

  ÇOCUKLARA UYARILAR

  Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz."

  Afet ve Acil Durum Çantasının İçerisinde Neler Olmalı?

  Gıda

  Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

  Önemli belge fotokopileri

  Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
  Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
  Zorunlu Deprem Poliçesi
  Diplomalar
  Pasaport, banka cüzdanı vb.
  Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

  Giyecekler

  İç çamaşırı
  Çorap
  Yağmurluk
  İklime uygun giysiler

  Su

  Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

  Hijyen malzemeler

  Sabun ve Dezenfektanlar
  Diş fırçası ve macunu
  Islak mendil
  Tuvalet kâğıdı
  Hijyenik ped

  Diğer malzemeler

  İlk yardım çantası
  Uyku tulumu veya battaniye
  Çakı, düdük, küçük makas
  Kâğıt, kalem
  Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir