Almanya’da asgari ücret ne kadar

Türkiye'nin yıllardır bitmeyen geyiği; Almanya'daki asgari ücretle Türkiye'deki asgari ücret kıyası...

Almanya'da asgari ücretle şunlar şunlar alınır, Türkiye'de sadece şunlar alınır...

Bu kıyas her iktidar zamanında yapılırken, anlatılanlar efsaneleşti ve sosyal medyamızda eksilmeyen bir muhabbet haline geldi.

GAZETECİ NACİ TABAN EZBER BOZDU

Gazeteteci Naci Taban, bu geyiğe artık bir dur demek istedi. Usta gazeteci, sosyal medya hesabından  bitmeyen efsaneleri şu şekilde yorumladı;

"Almanya’ da haftalık çalışma süresi  35 saat olduğu için aylık 140 ila 141 saat arası hesaplanır. Yalnız yaşayan bekar bir çalışansanız vergi klasınız birinciye dahil edilirsiniz. 141x9,35= 1.318,35 brüt kazancınız olur. Bundan sosyal sigorta, sağlık ve gelir vergisi olarak 296,41 kesilir.

Ay sonunda elinize net 1.021,03 euro geçer.

Siz bekar değil de evli bir çalışansanız vergi klasınız 3 olarak (4-4 veya 5 seçmeniz de mümkün, bu sayılarla kesintiniz daha yüksek olur)141x9,35= 1.318,35 Brüt 265,32 kesintiler 1.053,03 net olarak elinize geçer.

Durumu dramatize etmek  ya da olduğundan çok kötü göstermek gibi bir amacım yok. Lakin asgari denen terim yani en düşük en az Türkiye’de de azdır, Almanya’da da azdır.

Bu 1000 euro küsürden ilk önce 700 euro kira 200 euro elektrik, doğalgaz ödediğinizde kalan ile kaç ton benzin alırsınız kaç tane dana satın alabilir, et yersiniz o sizin takdirinize kalmıştır.

Ev kirası elektrik doğalgazdan sonra telefon+internete 45 euro, 75 euro da akbilinize ayırmayı unutmayın.

"ÖYLE OLSA ANTALYA'YA YERLEŞMEZLERDİ"

Almanya’da her şey beleş her şeyi devlet karşılıksız karşılıyor olsaydı, Alman emekliler aldıkları 800 euro emekli maaşıyla geçinebilmek için Antalya’ya yerleşmez, doğdukları topraklarda yaşar orda ölürlerdi. Ya da Cehapelilerin FETÖ’cülerin  pompaladıkları gibi her Alman emeklisi, çöpten depozitli şişe toplamaktansa dünya turu yapar fıldır fıldır gezerdi.

Başta dediğim gibi bu genelleme değildir.

'Asgari' budur.

Asgari gelir ile de  ne çalışan ne de işçi olarak Almanya dahil dünyanın hiç bir ülkesinde borçsuz harçsız, sorunsuz rahat rahat  YA ŞA YA MAZ SI NIZ."