Petrol
113.03
-0.68%
Euro
17.5534
0.00%
Dolar
16.6528
-0.18%
Altın
975.71
-0.04%
Borsa
249
0.00%
Bitcoin
342.182
-1.76%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C
  Almanya'da Türkiye'ye para vermeyelim kavgası

  Almanya'da Türkiye'ye para vermeyelim kavgası

  Türkiye'ye sığınmacılar için verilecek yardım parası, Almanya'da tartışmalara neden oldu.
  • Haber Merkezi
  • 25.02.2020 - 11:37
  • Güncelleme : 25.02.2020 - 19:00

  Ege Denizi'ndeki Yunan adalarındaki sığınmacı kampları dolup taşıyor...

  Türkiye 4 milyondan fazla göçmeni misafir ediyor...

  Alman hükümetinin, Yunan adalarına sığınmacı geçişlerini azaltmak için Türk Sahil Güvenlik birimlerine 32 milyon euroluk mali destek vermeye hazırlanması, Almanya Meclisi'nde tartışmalara neden oldu.

  Almanya da Türkiye ye para vermeyelim kavgası #1

  Almanya Maliye Bakanlığı, konuyla ilgili Federal Meclis Bütçe Komisyonu'na bir yazı yazdı.

  Yazıda, İçişleri Bakanlığı'nın talep ettiği paranın yedek motor, yedek parça tedariği ve eğitim amaçlı kullanılmasının öngörüldüğü belirtildi.

  Almanya da Türkiye ye para vermeyelim kavgası #2

  Alman haber ajansı dpa'nın elde ettiği belgede, "Akdeniz bölgesinde insan hayatının kurtarılması ve insani durumun iyileştirilmesi kadar Almanya yönündeki denetimsiz göç hareketine engel olunması da Almanya'nın devlet çıkarınadır." denildi.

  "İLKBAHARDA TEHLİKEDEYİZ"

  Yazıda para ihtiyacının önceden tahmin edilemediği, zira ihtiyacın ancak Başbakan Angela Merkel'in ocak ayı sonunda Türkiye'ye yaptığı gezi öncesinde Alman polisi tarafından tespit edilebildiği kaydedildi. Ayrıca Türk sahil güvenliğinin bir an evvel desteklenmesi gerektiği belirtildi. Alman hükümeti, aciliyete gerekçe olarak "ilkbaharda hava şartlarının düzelmesi ve buna bağlı olarak göç hareketlerinin muhtemelen bir kez daha artacak olmasını" gösterdi.

  "İNSANLAR TÜRKİYE YÜZÜNDEN ÜLKELERİNDEN KAÇIYOR"

  Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, hükümetin söz konusu planlarını eleştirdi. Jelpke, Türkiye'nin "Kuzey Irak'tan Suriye ve Libya’ya izlediği savaş politikasının insanların bölgeden kaçmasının nedenleri" arasında olduğunu belirtti.

  TÜRKİYE'YE PARA VERMEK YANLIŞ

  Sol Parti milletvekili Jelpke, Alman hükümetinin Ankara'ya sahil güvenliğinin "teçhizatlandırılması" için milyonlarca euro aktarmasının "temelden yanlış" olduğunu söyledi.

  "TÜRKİYE AB'NİN KAPISINDA VAHŞİ BİR FEDAİ OLSUN DİYE BU PARAYI VERİYORUZ"

  Jelpke, "Türkiye, Avrupa Birliği'nin kapısında vahşi bir fedai olarak davransın ve koruma arayan insanları Avrupa'nın sınırlarından uzak tutsun" diye bu paranın aktarıldığını belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir