Euro
9.5264
0.1%
Dolar
7.8526
-0.11%
Altın
462.59
0.11%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
149.693
-0.01%
7ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 7 C
  Almanya'dan Türkiye'ye göçmen sitemi

  Almanya'dan Türkiye'ye göçmen sitemi

  Alman hükümeti, Türkiye'den göçmen mutabakatına eskisi gibi sadık kalmasını istedi.
  • AA
  • 12.09.2019 - 00:03
  • Güncelleme : 12.09.2019 - 00:03

  Türkiye’den Avrupa'ya kaçak göç artıyor. Almanya, akımı frenlemek için açıklamalarda bulundu.

  Alman hükümeti, Türkiye’den Yunanistan’a artan "kaçak göçün" frenlenebilmesi için sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderilmesini öngören mekanizmanın, daha etkin uygulanması gerektiğini savunuyor.

  "TÜRKİYE ESKİSİ GİBİ MUTABAKATA BAĞLI DEĞİL"

  Alman hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, son haftalarda Türkiye’den Yunanistan’a gelen göçmenlerin sayısındaki artışın dikkatle izlendiğini, konuyla ilgili olarak Yunanistan ve Türk hükümetleriyle irtibat halinde olduklarını söyledi.

  Seibert, Yunanistan’a bu ay gelen göçmenlerin sayısında geçen yıl eylül ayına kıyasla yüzde 8 oranında artış olduğunu söylemekle birlikte, bu oranın AB-Türkiye Mülteci Mutabakat öncesine kıyasla çok geride olduğunu kaydetti.

  ETKİN UYGULAMA BEKLENTİSİ

  Türkiye ile mülteci mutabakatının, Ege adalarındaki gelişmelerle başa çıkmakta anahtar öneme sahip olduğunu vurgulayan Seibert, "Çünkü bu mutabakat Türkiye’ye geri gönderilmelerini öngörüyor." dedi.

  Bu mekanizmanın daha önce planlandığı ve arzu edildiği şekilde uygulanmadığını aktaran hükümet sözcüsü, "Yeni Yunanistan hükümeti bu sürecin daha etkin uygulanması için gerekli adımları atacağını duyurdu, bizim buna güvenimiz ve desteğimiz tam." diye konuştu.

  Seibert, sığınmacıların daha hızlı işleyecek süreçlerle Türkiye’ye geri gönderilmesi halinde Yunanistan adalarındaki durumun da "hafifleyeceğini" sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir