Euro
10.1566
-0.04%
Dolar
8.6522
-0.14%
Altın
493.19
0.33%
Borsa
1.39
-0.14%
Bitcoin
374.216
-2.33%
22ºC
İstanbul
Bulutlu 22 C

  Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gaz kaçağı alarmı

  Laboratuvarların bulunduğu binadaki nötralizasyon işlemi yapan cihazdaki arızadan dolayı güvenlik tedbirleri alındı.
  • AA
  • 30.09.2017 - 00:34
  Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gaz kaçağı alarmı

  Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Ankara eğitim ve Araştırma  Hastanesi laboratuvarlarının bulunduğu E blokta, atık sistemindeki zararlı  maddeleri zararsız hale getirerek "nötralizasyon" işlemi gerçekleştiren cihazdaki  teknik arızadan dolayı kimyasal maddelerin birbirine karışıp ortama gaz yayılımı  olduğu kaydedildi.

  Açıklamada, idare tarafından olayın gerçekleştiği binanın hızla tahliye edildiği ve güvenlik tedbirlerinin alındığı bildirildi.

  AFAD'IN MÜDAHALESİ

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından olay mahallinde gerekli ölçümlerin yapıldığı, klor tankının izole edilerek bertarafı için laboratuar hizmeti veren firmaya teslim edildiği kaydedilen açıklamada, "Ölçümlerde serbest klor miktarı 0,72 ppm olarak tespit edilmiştir. Klor için eşik değer 0,50 olduğu için binanın boş kalması ve afad tarafından yapılacak seri ölçümlerde eşik değerin altına inene kadar kullanılmaması idaremize bildirilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

  Saat 17.00'de yapılan ölçümde ise serbest klor miktarının 0,40 ppm olarak tespit edildiği ve havalandırmanın gerekli tahliyeyi sağladığının anlaşıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "AFAD, seri ölçümlerde değerin daha da düşmesi sonrasında binanın tekrar kullanılabileceğini belirtmiştir. Olayın gerçekleştiği bina, sadece laboratuarlar ve bazı idari birimlerin olduğu bir binadır. Poliklinik ve yataklı servisler ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Hastanemizin günlük işleyişinde herhangi bir aksama olmamıştır. Olayın gerçekleştiği andan itibaren hiçbir hastamıza, hasta yakınımıza ve hastane personelimizin sağlığına yönelik herhangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır."

  Açıklamada, sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın, olayı haber alır almaz hastaneye giderek, yerinde incelemeler yaptığı ve yetkililerden bilgi aldığı, gerekenin yapılması talimatını verdiği bildirildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir