Petrol
109.88
0.71%
Euro
17.5557
-1.52%
Dolar
16.5918
-1.73%
Altın
979.36
-1.28%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.980
-2.87%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Bahçeli: İsrail caniliğini nefretle kınıyoruz

  MHP Lideri Devlet Bahçeli, dün Gazze'de yaşanan olaylarla ilgili, "İsrail, katil haydut ve terörist olduğunu ispatladı. Kudüs, İsrail'in başkenti olmayacaktır." açıklamasında bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 15.05.2018 - 13:10
  Bahçeli: İsrail caniliğini nefretle kınıyoruz

  Bahçeli: İsrail caniliğini nefretle kınıyoruz #1

  Bahçeli, yaptığı yazılı açıklama ile ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Aralık 2017'de tek yanlı ve yozlaşmış bir anlayışla Kudüs'ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin bölgesel huzur ve sükunete tamiri ve telafisi çok zor olacak bir tahribat verdiğini belirtti.

  'SON YILLARIN EN AĞIR KATLİAMI'

  Bahçeli, İsrail'in, ABD'nin açtığı karanlık ve kanlı güzergahta gözü dönmüşçesine ilerleyerek Gazze'de son yılların en ağır katliamına imza attığını belirterek, "İsrail katil, haydut ve terörist bir devlet olduğunu tüm delilleriyle ispatlamıştır." ifadesini kullandı.

  "İSRAİL ATEŞLE OYNADIĞINI İDRAK ETMELİDİR"

  Mübarek ramazan ayının hemen öncesinde Gazze'de vasat bulan insanlık ve inanç dramının tahammül sınırlarını aştığını, sabır taşını çatlattığını aktaran Bahçeli, "İsrail, dinler arası husumet ve cepheleşmeye açıkça hizmet etmiştir. İlk kıblemiz Kudüs'ün manevi dokunulmazlığını ihlal eden, inancımızın kutsallarına ihanet ve istila cüretinde bulunan ABD-İsrail şebekesi, ateşle oynadığını, çok tehlikeli bir cepheleşmeye hizmet ettiğini vakit daha fazla geç olmadan idrak etmelidir." şeklinde konuşurken, Gazze'de sadece mazlumların, Filistinlilerin kanı değil İslam'ın da kanının döküldüğünü vurguladı.

  'İSRAİL GAZZE'DE ALENEN VE CANİCE İNSANLIK SUÇU İŞLEDİ'

  Son vahim gelişmelerin, Filistin meselesinin adil, kalıcı ve barışçı çözüm kulvarına girmesini de sert ve net şekilde sabote ettiğini belirten Bahçeli, İsrail'in Gazze'de alenen ve canice insanlık suçu işlediğini bildirdi. Bahçeli, siyonist emellerin, herkesin yüreğini kavuran cinayetlerin bedelini acı ve ağır biçimde ödemesi gerektiğini kaydetti.

  Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  "ABD yönetimi, uluslar arası hukuka tamamen aykırı olarak büyükelçiliğini Kudüs'e taşımış, gerilim ve derin ihtilafları düşmanlık boyutuna tırmandırmıştır. Trump, izah ve bahanesi olamayacak bir yanlış kararın fail ve figüranı olarak mazlumların ölümünde pay sahibi olmuş, alnına ömrü boyunca çıkmayacak kara bir leke sürmüştür. Kudüs, İsrail başkenti olamayacaktır. Buna hem tarih hem insanlık vicdanı hem de inancımızın derin miras ve kadim hakları müsaade etmeyecektir."

  "İSRAİL NE YAPARSA YAPSIN KUDÜS'Ü BAŞKENTİ YAPAMAYACAKTIR"

  ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının uluslar arası hukuk açısından yok hükmünde olduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

  "13 Aralık 2017’de İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi ve ardından 21 Aralık 2017’de BM Genel Kurulu'nda 128 ülkenin iradesiyle alınan kararlar, ABD'nin gayrimeşru tasarrufunu buruşturup tarihin çöplüğüne atmıştır. ABD yalnızlığa itilirken meşum ve melun Kudüs kararı da reddedilmiştir. İsrail, ne yaparsa yapsın Kudüs'ü başkenti yapamayacaktır. Filistinli kardeşlerimizin meşru hak ve kazanımlarını inkar ve işgale teşebbüs eden ABD-İsrail vandallığı, inanıyorum ki hak ettiği cevap ve karşılığı mutlaka alacaktır.

  "ABD YÖNETİMİ DENGELERİ ALT ÜST ETMİŞTİR"

  ABD yönetimi, ahlaksız ısrarıyla bölgesel istikrar, güvenlik ve uzlaşma zeminini dinamitlemiş, planlı ve kontrollü gerilim stratejisini genişleterek dengeleri alt üst etmiştir. Gazze'de akan kanların asıl sorumlusu İsrailli canavarlar olduğu kadar aynı zamanda ABD emperyalizmidir. Çünkü İsrail, ABD’den güç ve cesaret alarak masum sivillere ölüm yağdırmış, ilk kıblemizi ahlaksızca kundaklamış, İslam’a alçakça suikast düzenlemiştir."

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Bilinmelidir ki Filistin sorunu adaletli ve hakkaniyetli biçimde çözülmeden ne Ortadoğu'ya ne de dünyaya huzur gelmeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

  'ÜÇ GÜNLÜK YAS İLANI ACILARIN PAYLAŞILMASI AÇISINDAN ANLAMLI'

  Türkiye'nin Gazze'deki katliamla birlikte üç günlük yas ilanının acıların paylaşılması açısından anlamlı ve değerli olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla devreye girmesi ve insani yardım kanallarının açılma gayretleri isabetli ve yerindedir." ifadesini kullandı.

  Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi olarak İsrail caniliğini nefretle lanetlediklerini bildirerek, zulme karşı direnirken hayatlarını kaybeden Filistinlilere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi. Bahçeli, Türk milletinin din kardeşlerinin yanında olduğunu vurguladı.

  "TÜRK MİLLETİNİN ZALİMLER KARŞISINDAKİ TARAFI BELLİDİR"

  Devlet Bahçeli, açıklamasında "Kudüs İstanbul'un ikiz kardeşi, ilk kıblemizin namus timsalidir. Gazze, milli vicdanlarda kanayan yara, Filistinli kardeşlerimizin haklı davaları ise tüm Türk ve İslam yurtlarına emanettir. Dileğim, medeniyetler ve milletler mücadelesinin sisi geçmeden, dinler arası savaş çıkartmak için provokasyon yapan namert ve günahkarların şer oyunlarının kökten bozulmasıdır. Türk milletinin zalimler karşısındaki yeri ve tarafı bellidir. İmanla perçinlenmiş, iradeyle pekişmiş bu ahlaki ve meşru taraf Allah'ın izniyle değişmeyecek, dönüşmeyecektir." ifadelerine yer verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir